Panowie mam pytanie bo wypadlem z obiegu.
Podlanczajac Asusa Strix Z790-H do PSU ktore kable podpinamy?
Wiadomo ze duza wtyczke ATX, ale potem mam problem bo instrukcja pisze ze albo jeden kabel 8pinowy 12V albo 2 kable, jednak bez wyjasnienia kiedy jeden kiedy 2.
Poki ca podpialem dwa dodatkowe kable ale chcialem sie upewnic przed ospaleniem
Nic się nie stanie - top wszystko zależy od wieku zasilacza jakie ma kable.
8 pinowe zastąpiły 4 pinówki (początkowe głownie pod intela były) i zwykle te 8 pinówkę da się rozdzielić na 2x4 a nie każde 2 x 4 da się połączyć w 8 pin
Napięciem są zamienne wiec nie ma ryzyka
dobra poki co sprzet sie odpalil bez dymka.
Ale instalacja przekombinowana:
-wiatraki podpialem i jakos dzialaja
-AIO dziala ale pokazuje mi monitor ze dziala jako CPU fan nie jako AIO. Pewnie zle pdpiete ale mam tylko wtyczke USB co wiadomo gdzie idzie oraz wtyczke z jednym kabelkiem co cholera wie gdzie podpiac. PLyta ma dedykowane sloty dla AIO ale oczywiscie wtyczkie Corsaira musza byc skonfigurowane inaczej :/
- RTX mam nadzieje ze dziala, bo obraz daje, sterowniki mi ale wiatraki martwe, trzeba mu jakas gierke zapodac chyba. - dobra wiatraki sie kreca :p
- Pamieci niby 5600 a wyswietla 4800, trzeba chyba w biosie grzebac. - tez juz poprawione
A jakie AIO masz, że pasuje do 4 pinowego gniazda CPU_FAN ale nie pasuje do 4 pinowego gniazda AIO na płycie?
Corsaira H100i
Juz rozgryzlem, podpialem ten pojedynczy kabelek w trzypinowej wtyczce pod 4 pinowe gnizdko kolo proca oznaczone AIO. Druga wtyczka USB(7 pinow) pozostala w gniedzie USB na plycie.
Musialem zignorowac monitorowanie CPU fan w biosie aby komp ruszyl.
Poki co proc temperatury ma niskie ale nic bardziej wymagajacego niz diablo4 nie ruszalem. Mozliwe ze przy wiekszym obciazeniu bede musial nalozyc swieza paste bo glowice musialem 2 razy zakladac na procka z uwagi na brak dostepu do gniazdka USB w glowicy.
Juz rozgryzlem, podpialem ten pojedynczy kabelek w trzypinowej wtyczce pod 4 pinowe gnizdko kolo proca oznaczone AIO.
Ale... po co?
AIO, które masz na CPU, podpinasz po prostu pod CPU_FAN. Nawet instrukcja o tym pisze.
Nie ma żadnej zalety podpinania AIO co złącza AIO, kiedy złącze CPU_FAN jest niezajęte, bo do ustawienia stałych RPM to już większość płyt pozwala to z BIOSa ustawić.
no problem w tym ze instrukcje troche rozbiegaja sie ze stanem faktycznym. Plyta ma dedykowane 2 4 pinowe wejscia na AIO a AIO ma wtyczke USB i pojedynczy kabelek.
Moze zle patrzylem ale jak ten pojedynczy kabalek mialem podpiety pof CPU_Fan to w monitorze nie pokazywalo mi obrotow wiatrakow. Po wpieciu w AIO pokazuje obroty pompy i obroty wiatrakow.
no problem w tym ze instrukcje troche rozbiegaja sie ze stanem faktycznym.
Fizycznie nie jest to możliwe, żeby się rozbiegły. KAŻDE MOBO posiada wpięcie dla CPU_FAN i wpięcie USB.
CPU_Fan to w monitorze nie pokazywało mi obrotow wiatrakow
No to źle patrzyłeś, lub źle wpiąłeś.
Plyta ma dedykowane 2 4 pinowe wejscia na AIO
Tak, bo musi mieć takie wejście, bo niektóre AIO mają osobno wtyczkę pod pumpa i zajmują nawet 3 złącza (nie licząc RGB) - przykład załączony na obrazku obok. Większość (o ile nie wszystkie) nowe AIO mają zazwyczaj złącze do wpięcia do CPU_FAN i osobne dla wiatraków/zasilający. Twoje AIO podpina się do dwóch złączy, CPU_FAN i do przewodu dla USB.
Mądrzejszy od producenta nikt z nas nie jest, i raz jeszcze, nie ma żadnego powodu nie podpinać AIO do CPU_FAN jeżeli nie jest ono zajęte, za to jest "masa" problemów, jeżeli nic nie jest tam wpiętę.
instrukcja do plyty oraz dla AIO nie ujmuja mojego przypadku niestety.
Na filmikach w necie, czesc ludzi podpina ten kabalek pod AIO inni pod CPU_fan. Filmik corsaira tez mowi o CPU_fan i chyba tak zostawie. Jednak w tym przypadku AI suite pokazuje mi tylko CPU_fan speed jak predkosc pompy bez info o predkosci wiatrakow. w sofcie iCEU niezaleznie czy kabelek jest w gniezdzie AIO czy CPU_fan pokazuje wszystkie informacje.
Gniazdo AIO jest dedykowane pod pompy, bo jak wepniesz w miejsce przeznaczone dla CPU_FAN to będzie ona pracowała z różnymi prędkościami, co jest dla niej niezdrowe. Najlepiej, kiedy pracuje ona ze stałą prędkością zawsze, stąd na nowych płytach dedykowane porty. Pod CPU_FAN możesz wtedy podłączyć wentylatory które chłodzą radiatory tego AIO.
Gniazdo AIO jest dedykowane pod pompy, bo jak wepniesz w miejsce przeznaczone dla CPU_FAN to będzie ona pracowała z różnymi prędkościami, co jest dla niej niezdrowe. Najlepiej, kiedy pracuje ona ze stałą prędkością zawsze, stąd na nowych płytach dedykowane porty. Pod CPU_FAN możesz wtedy podłączyć wentylatory które chłodzą radiatory tego AIO.
To takie bzdury, że głowa mała.
bo jak wepniesz w miejsce przeznaczone dla CPU_FAN to będzie ona pracowała z różnymi prędkościami,
Nie masz pojęcia, czym różni się CPU_FAN od slotu 4-pinowego AIO.
Pompki nowoczesnych AIO w większości zawsze chodzą stale na maksymalnych obrotach - z tego powodu zawierają właśnie wyłącznie wpinanie do 3 pinowego slotu, zasilanie i opcjonalnie RGB. "Lepsze"/Starsze korzystały z 4 pinowego slotu, w którym można było zmienić prędkość.
Najlepiej, kiedy pracuje ona ze stałą prędkością zawsze, stąd na nowych płytach dedykowane porty.
Oczywiście, producenci zalecają wpinanie w 3 slotowy CPU_FAN, no ale lepiej wpiąć w 4-slotowe AIO... bo w sumie tak, w końcu pisze "AIO" na slocie, a ten jeden magiczny zagubiony PIN będzie w cudowny sposób regulował prędkość pompki.
Weź się chłopie nie wypowiadaj, bo wprowadzasz więcej zamętu, ewidentnie nie znając się na NOWYCH AIO opowiadając bajki i mity (bo pompka nie potrzebuje stałych obrotów, to jest zwykły bro-science, skraca to żywotność ale żaden przeciętny użytkownik tej "straty" nie zauważy) z czasów, kiedy AIO dopiero wchodziły na rynek.
spokojnie, wyglada na to ze w tej kwestii jest spora dowolnosc.
U mnie na plycie wszystkie zlaczki do wiatrakow i AIO sa 4 pinowe i wszystkie maja te same parametry napieciowe/natezeniowe.
niezaleznie gdzie wepne tezn pojedynczy kabelek, ktory chyba zwie sie AIO tachometer, to pompa chodzi na maxymalnych/stalych obrotach
Weź się chłopie nie wypowiadaj, bo wprowadzasz więcej zamętu, ewidentnie nie znając się na NOWYCH AIO.
Corsair H100i pierwszy raz wyszedł w 2018 roku. Nowym to bym go nie nazwał.
Nie masz pojęcia, czym różni się CPU_FAN od slotu 4-pinowego AIO.
Mam i wiem też czym się różni od 3 pinowego i jak jest wtedy sterowane. Drackula pisał wyżej, że jego AIO ma 3 pinowe wyjście, czyli prędkość jest sterowana przez zmianę napięcia. Pompa dostaje niższe napięcie = pracuje wolniej.
Drackula:
Panie, to nie jest dowolność.
Płyta nie krzyczała, jakżeś miał pusty CPU_FAN, tak dla funu.
CPU_FAN spełnia wiele funkcji, nie tylko kontrolowanie wiatraków - np. jest także safeguardem przy awarii chłodzenia, wiele płyt po uzyskaniu "informacji", że chłodzenie CPU padło (podłączone do CPU_FAN) wywala kompa w celu ochrony przed przegrzaniem procka.
Starsze płyty wręcz nie pozwalały odpalić kompa bez podpiętego chłodzenia do CPU_FAN.
To, co Narmo sugeruje, jest nie tylko stekiem bzdur, ale jest także po prostu niebezpieczne dla laika, który będzie na tyle głupi, że się go posłucha.
Narmo:
Mam i wiem też czym się różni od 3 pinowego i jak jest wtedy sterowane. Drackula pisał wyżej, że jego AIO ma 3 pinowe wyjście, czyli prędkość jest sterowana przez zmianę napięcia. Pompa dostaje niższe napięcie = pracuje wolniej.
Nie, nie wiesz. No chyba, żeś mądrzejszy od producentów AIO, ale w to wątpie.
ja rozumiem, tyle ze u mnie mam kilka poziomow zabezpieczenia procka, max temp w biosie, max temp w AI suite, a sam procek jest bezpieczny do 100C.
Mam tez monitoring AIO w przypadku wylaczonego monitorowania CPU_Fan.
Obejrzalem dosc sporo filmikow na temat tego podlanczania AIO i widze ze nie ma pelnej zgodnosci.
Dodam jeszcze ze starsze modele mojego AIO mialy tylko kabel USB i dwie wtyczki do wiatrakow, jeden wpinany w CPU_fan, drugi w CPU_opt. W moim modelu jest inaczej bo wszystkie wtyczki sa rozgalezieniem USB-c z pompy wiec wiatraki zamiast w plyte wpinane sa w zlaczke pompy i zostaje ten jeden nieszczesliwy kabelek od AIO tach.
dobra poki co sprzet sie odpalil bez dymka
W styczniu/lutym robiłem modernizacje kompa + przekładanie części do drugiego + instalacja windowsa 10 + sprawdzenie stabilności platformy to zapłaciłem 70 zł. Nie wiem ile tam w Anglii biorą ale pewnie z 50-100 funtów. Na nasze to sporo ale tam przelicznika na złocisze nie ma.