„Nie martwiłem się, czy gra będzie popularna”. Rozmawiamy z twórcą Pentiment
Mogłoby wychodzić więcej takich gier. Pentiment był naprawdę bardzo fajną gra od której ciężko było się oderwać.
Biedny Josh na tej fotce wyglada jakby juz nie mogl. ;)
Dobrze ze sie odbili.
Ogolnie to go bardzo lubie, jedna z bardziej wartosciowych postaci w szeroko pojetym gamingu. Czuc w nim i rzeczach ktore tworzy pasje. Podobne "wibracje" (tylko bardziej na luzie) rozsiewa szef Lariana, Swen Vincke.
Szkoda tylko ze sie przestali dogadywac z Avellone. Sawyer i inni pisarze z Obsidianu i RPGowi sa dobrzy, ale imho Avellone to jeszcze liga wyzej. Szkoda go.
Nie dziwi mnie to - jego ekipy albo dostawały nierealne terminy albo wydawali swoje gry w opłakanym stanie. A niestety to nie Beth czy inne studia gdzie mogli wydawać niegrywalne wydmuszki i nadal kosić kasę ciesząc się poparciem swoich białych rycerzy broniących tego stanu rzeczy
Szkoda tylko ze sie przestali dogadywac z Avellone. Sawyer i inni pisarze z Obsidianu i RPGowi sa dobrzy, ale imho Avellone to jeszcze liga wyzej. Szkoda go.
Ale o ile pamiętam, to Avellone miał konflikt z Urquhartem i jego małżonką. Z Sawyerem natomiast dobrze się dogadywał. Avellone to zresztą inny temat, gdzie po prostu został źle potraktowany przez los, Urquharta i fale tego ruchu #metoo, ale mam nadzieję, że chłop wróci z przytupem do branży jak tylko zdoła się w pełni oczyścić z zarzutów (a jest z tego co się orientuje na dobrej drodze).
"liberalnych członków różnych prawicowych struktur sprawia" jak można pieprznąć taką głupotę i jeszcze potem puścić to w artykule XD
Nie wspominając o "feminizmie", który nie istniał wtedy xD
Pentiment to zeszłoroczne cudeńko, jedna z najlepszych gier 2022 roku. Oby więcej takich gier a mniej przekłamywanych samograjów AAA. Brawo Obsidian, na nich zawsze można liczyć.
Nie pytaj pecetowego betona o to, bo Pentiment to dla niego arcydzieło bo mu poszło na jego przedpotopowej karcie. Oczekiwanie, że kęsik napisze coś mądrego.
"liberalnych członków różnych prawicowych struktur"
Co to za anarchoniczne określenia?
To jest ten szumnie zapowiadany i poprzedzony 10 newsami wywiad? Spodziewałem się czegoś więcej...
Nie martwiłem się, czy gra będzie popularna”
Dostal pare baniek od MSu to wiadomo, ze sie nie martwil. Nawet jakby nikt gry nie sciagnal to by wyszedl na plus
Uwielbiam teksty twórcy tego felietonu.
Nie obawiałeś się, że potraktowana realistycznie tematyka średniowiecza
Szczerze? Banan pojawił się na mojej twarzy jak to zdanie przeczytałem.
Nawet w menu głównym gry, przy każdym kolejnym rozpoczęciu jest data 1518 rok. Nieco wcześniej Luter opublikował swoje 95 tez reformatorskich na drzwiach katedry w Wittemberdze. Czy to się działo w średniowieczu? Nie. Mamy bowiem Odrodzenie. Nie tylko to symboliczne. Ponieważ mamy kilka dat dla zakończenia epoki przed renesansem. Jednak ruch reformatorski to już prąd typowy dla Odrodzenia. Stąd krótki wniosek.
To nie jest gra o średniowieczu I tyle.
To nie jest gra o średniowieczu. W ogóle. Jedynie jej stylistyka inspirowana jest średniowiecznymi drzeworytami i przekładami pisanymi. I w swojej naturze opowiada o schyłku średniowiecza - społecznym, politycznym, artystycznym, religijnym.
Jasne, masz rację, czas akcji to początek XVI wieku. Można więc się trzymać sztywnych czasowych ram i uznać, że człowiek z tamtych czasów z dnia na dzień, z roku na rok, uznał, że żyje w nowej epoce. Tak jednak nie było.
Bo Pentiment to obraz międzyepokowych przemian, końca czasów, przybycia novum, ale przede wszystkim kawał historii społeczności o dużej tradycji - która te tradycje krzewiła nie tylko na przestrzeni całego średniowiecza, ale przecież ich korzenie, czego dotyczy główna oś fabularna, sięgają i starożytności.
Możesz więc wyciągać proste wnioski typu: "tak/nie", "jest/nie jest", ale Sawyer właśnie od takiej dychotomii na kanwie Pentiment uciekał. Zagłębił się w karty historii, nie bazując jedynie na ich powierzchni.
Mam dla ciebie niezobowiązującą propozycję. Bez urazy. Aby dostrzec różnicę między epokami, proponuje tobie pewną książkę. Bardzo fajną. Niemieckiego badacza mediewisty Tillmanna Bendikowskiego " Przeżyj rok w średniowieczu" Grając w Pentiment miałem jakieś dziwne wrażenie, że facet robi coś luźno powiązanego na kanwie tej publikacji . Jeśli znajdziesz czas - przeczytaj. Polecam.