Procesory AMD mają dużo luk w zabezpieczeniach, ich liczba niepokoi
Fajnie, że coś piszecie ale... z tego artykułu dowiedziałem się absolutne Nic - po raz kolejny.
Taka forma pisania tylko przyciąga fanbojów Intela oraz laików technologicznych, prowokując jednych do pisania tekstów z dolnej części pleców, a drugich zniechęca do zakupu całkiem dobrego sprzętu.
A to o czym piszecie nie ma żadnego wpływu na komputer przeciętnego Kowalskiego.
Ilość u Intela ogółem to tylko 608: https://bit.ly/3kdyXE5
Ilość u Nvidii ogółem to tylko 127: https://bit.ly/3XihdpS
Ilość u AMD ogółem to AŻ 34: https://bit.ly/3IO8pDF
Więc jeśli chcemy czuć się bezpiecznie to tylko kombinacja Intel z Nvidią.
Jezeli chcieli mnie zniechecic do kupna ich Procesorow no to coz, udalo im sie.
E tam, jakie to ma znaczenie dla graczy.
Obecnie budowlbym mszyne na Ryzenie 7. Wystarczy mi Defender.
Fajnie, że coś piszecie ale... z tego artykułu dowiedziałem się absolutne Nic - po raz kolejny.
Taka forma pisania tylko przyciąga fanbojów Intela oraz laików technologicznych, prowokując jednych do pisania tekstów z dolnej części pleców, a drugich zniechęca do zakupu całkiem dobrego sprzętu.
A to o czym piszecie nie ma żadnego wpływu na komputer przeciętnego Kowalskiego.
Serio? Co ty nie powiesz ;). Przecież to jest jasne jak słońce, w sumie to nawet wręcz jest standard, jeśli chodzi o lanie wody. To jest powszechne wszędzie, przyzwyczajaj się do tego. Nawet w szkole lanie wody też było ważne, bo tylko tak dało się zaliczać niektóre klasówki, sprawdziany itp. z polaka.
Lanie wody, to pisanie obszerego tekstu o niczym.
Tutaj mamy ok 15 zdań informujących, że jest jakiś problem ale wszystko co jest ważne zostało przez autora pominięte.
Na tym portalu nie chodzi o rzetelna informacje tylko o wejścia w tekst i komentarze, wiec najlepiej napuścić na siebie faboyow. Nic tak nie nakręca dyskusji jak napuszczanie na siebie fanow amd i intela czy sony vs xbox;
Nie chcą być gorsi od Intela
Dodam że chipy w kartach graficznych AMD RX 6000 dziwnie pękają, podobno problem jest bardzo poważny. Dodatkowo niektórzy użytkownicy zgłaszali problem z bardzo głośnymi cewkami.
Wręcz bardzo dziwnie, tak dziwnie że wszystko pojawiło się w jednym tylko nieoficjalnym serwisie zamiast trafić na gwarancję, którą wszelkie karty z serii RX 6XXX jeszcze mają. Zupełnie tak jakby wina była po stronie użytkownika i to bardzo poważna. A sam charakter uszkodzenia wskazuje, że grzebać w tych kartach ktoś musiał i to bardzo głęboko.
Otóż nie. Nikt w tych kartach nie grzebał, problem jest od strony producenta ba tych kart nie da się naprawić w tym jest problem. Jeśli chodzi o gwarancję to tylko wymiana na nowy egzemplarz.
Może to te, które ... całą dobe miesiącami na full obciążeniu w koparkach krypto?
To normalne, że produkt przygotowany z myślą o użytku w domu trafią na maksymalna przemyslówkę i jest eksploatowany 10x bardziej niż by był w warunkach domowych to zdycha.
Trzy miesiące na koparce to jak 5 lat w domu u gracza, albo 10 lat u gracza który gra mało.
W artykule widzę oczywiście brak rzeczy najważniejszej, czyli jakie są wymagania co do tego by z tych "luk" skorzystać. A z tego powodu mam jakoś tak dziwne przeczucie, że wymagany jest fizyczny dostęp do sprzętu przy którym luka ta jest śmieszną ciekawostką, którą nikt nie wykorzysta, bo i tak właśnie ma wszystko co jest potrzebne by zrobić coś dużo poważniejszego...
Ja się dogrzebałem do tego, co napisało samo AMD. I nawet oni nie podali konkretnych wymagań do przeprowadzenia ataku. A skoro się nie zasłaniali tym, że trzeba mieć fizyczny dostęp do PC, albo uprawnienia admina, więc rozsądek nakazuje zakładać najgorsze.
Z drugiej strony najgroźniejsza podatność z tych 3 dla Ryzenów jest sklasyfikowana, jako wysoka. Gdyby było zdalne wykonywanie kodu, od razu dostałaby klasyfikację krytyczną. Poza tym praktycznie tylko ta jedna podatność ma jakieś znaczenie. Dwie pozostałe nie są zbyt groźne dla przeciętnego użytkownika.
Reszta dotyczy Epyców, czyli powinni się przejmować admini serwerów i "chmur", a nie zwykły,domowy użytkownik.
Absolutna większość fizycznych luk i tak nie ma żadnego znaczenia, bo żeby spróbować je wykorzystać to właściwie potrzebna jest już i tak pełna kontrola nad komputerem. Jeśli ktoś chce się włamać to wykorzysta luki w oprogramowaniu, a nie w sprzęcie, a przede wszystkim i tak spróbuje przekonać użytkownika by ten sam zainstalował odpowiedni program.
To że nie dostało nawet klasyfikacji jako luka krytyczna pokazuje, że to jest żadne zagrożenie i mogą się tego obawiać tylko rządy państw i tylko w przypadku najbardziej tajnych placówek, bo reszta i tak padnie od dużo prostszych ataków.
A gdyby faktycznie nie wymagało choćby uprawnień admina to dostałaby klasyfikację krytyczną i byłaby ujawniona dopiero po upewnieniu się że wszyscy producenci przygotowali już łatkę. Artykuł robiący aferę z niczego.
Ilość u Intela ogółem to tylko 608: https://bit.ly/3kdyXE5
Ilość u Nvidii ogółem to tylko 127: https://bit.ly/3XihdpS
Ilość u AMD ogółem to AŻ 34: https://bit.ly/3IO8pDF
Więc jeśli chcemy czuć się bezpiecznie to tylko kombinacja Intel z Nvidią.
Procesory AMD mają dużo luk w zabezpieczeniach, ich liczba niepokoi
Każdy jeden procesor ma na bieżąco wykrywane luki w zabezpieczeniach i tak samo są one na bierząco łatane czy to poprawkami mikrokodu wraz z biosem, czy systemem operacyjnym.
Plus dla AMD za transparentność.
Jest jeden tyci problem - co ile aktualizuje BIOS szary Kowalski? Kiedy ostatni raz widziałeś aktualizację do płyty wydanej 4+ lata temu?
Odkąd kupiłem moją płytę główną i zaktualizowałem ostatni raz BIOS wyszło 16 (!) nie testowych wersji. Wiele osób ma podejście - działa? Nie dotykam!
Wiele osób ma podejście - działa? Nie dotykam!
Może by było inaczej, jeśli sami producenci MOBO nie informowali na każdym kroku - Jeśli wszystko działa poprawnie, producent nie zaleca aktualizacji BIOSu.
Co do drugiej sprawy (a właściwie pierwszej) - do mojej płyty kupionej w 2018 roku, ostatni oficjalny BIOS wyszedł 5 miesięcy temu. Więc nie jest źle :)
Wystarczy spojrzeć co się dzieje z różnymi aktualizacjami systemów i to nie tylko tych domowych, ale i serwerowych. Ja w pracy kilka razy w roku dostaję maila, że jakieś aktualizacje zostały zatwierdzone i można testować, a kilka dni później dostajemy info, że czekamy na aktualizację aktualizacji, bo ostatnia wywaliła wszystkie serwery AD w środowisku testowym i potrafią się one w losowych momentach restartować :)
Ile razy słyszałeś też, że coś nie działa jak trzeba po aktualizacji domowego systemu? Ile osób chce zostać na W7 właśnie z tego powodu? Kto korzysta ze skryptów wyłączających automatyczne aktualizacje na W10 i W11? Ile razy słyszeliśmy, że któraś wersja sterownika potrafi uszkodzić na stałe kartę graficzną?
Narmo ---> owszem, wiele razy słyszałem. Ba! Sam przez to przechodziłem nie raz, nie dwa.
Ale jest w tym pewien szkopuł - 99% takich wypadków to... brak przeczytania instrukcji przed działaniem lub podstawowe braki umiejętności w obchodzeniu się z komputerem.
Wszystko udało mi się naprawić po ponownej próbie i ówcześniejszym, dokładnym przeczytaniu co mam zrobić.
Większość dzisiejszych poradników jest napisana w formie "dla debila". Niestety są ludzie, którzy i tak będą wiedzieć lepiej co mają zrobić ;)
Oczywiście nie wdaję się w polemikę ze sprawami programowania/testowania. Znam temat tylko pobieżnie i nie zamierzam dyskutować na tematy bardziej profesjonalne. Aczkolwiek, mam kilku znajomych, którzy siedzą w temacie i mniej więcej znam pewne historie.
Sranie na AMD od czasu jak rządzą na low end i midrange markecie ciąg dalszy. Tak bardzo Intel i NVIDIA boli dupa i płacą za pisanie takich gównianych artykułów, a inne artykuły tylko przesiewają przez translator i tak kłamstwo powtarzane 1000 razy staje sie prawdą. Śmiać mi sie chce
żadnych konkretów ale wiadomość jest..
Przez większą część roku chodzi niewyspany, w związku z zarywaniem nocek na oglądaniu meczów NBA -może niech autor się prześpi bo zapomina o ważnych kwestiach w takich wiadomościach "These vulnerabilities can be exploited through either BIOS hacks or an attack on the AMD Secure Processor (ASP) bootloader."
Więc wątpię że będzie to stanowić problem dla użytkowników