Zauważyłem większe zmęczenie oczu po przesiadce niedawno z klasycznego monitora TN na LED IPS. Miał ktoś coś takiego? Czasami korzystałem ze zwykłego ale starszego monitora LED TN i według mnie tego nie było. Czy to kwestia technologii IPS? Albo może teraz w najnowszych sprzętach stosują jakieś szkodliwe LEDy?
To na pewno nie wina IPS - sam korzystam z tego typu monitorów od wielu lat i nic takiego u siebie nie zauważyłem. Bardziej bym szukał przyczyny w nieodpowiednio dobranych parametrach typu jasność, kontrast, ostrość, temperatura barw, balans bieli, itp. itd.
O to w sumie dobra rada, sam o tym pomyślałem ale odpuściłem bo ten IPS to laptop i chyba się nie da? A może podpowiesz jak to zmienić w nowych Lenovo z Windows 10?
To notebook, a nie osobny monitor? No to nie podpowiem niestety, nigdy się nie bawiłem...
Teraz jeszcze pomyślałem że to może być też kwestia przyzwyczajenia wzroku - jakiś czas temu jak zmieniłem monitor (z 24" IPS 1920x1080 na 27" IPS 2560x1440), to z początku miałem wrażenie jakby był zbyt jasny i wyrazisty, miałem poczucie jakby dosłownie walił mi po oczach kolorami. Lekko zmniejszyłem jasność, nie przypominam sobie żebym coś ruszał z kolorami czy kontrastem, coś tylko kombinowałem z HDR. Po dosłownie kilku dniach cały "dyskomfort" - choć to zbyt mocne określenie - zniknął i jestem w stanie spędzić przy nim długie godziny bez żadnych negatywnych skutków
Tak to jest laptop bez zewnętrznego ekranu. Ciężko tam coś ustawić poza jasnością.
grish_em_all
Raczej nie ma nic gorszego od świecącej matrycy z mocnym nasyceniem kolorów i jaskrawym obrazem. Czujemy dyskomfort. Prosta droga do zajechania oczu na dłuższą metę i zwyrodnienia plamki żółtej. Nieodwracalnych zmian w oku o wiele gorszych niż zwykła wada wzroku.
Ja czuję się komfortowo przy matowych matrycach, gdzie nasycenie zmniejszam, by czuć jak największy komfort. Plus jak najlepsze odświeżanie obrazu. Raczej ważna jest też odpowiednia odległość od oczu jakiej używaliśmy od wielu lat i była optymalna, by jej nie zmieniać.
Przy każdym monitorze w jego ustawieniach zmniejszam jasność i kontrast, by obraz był jak najbardziej naturalny dla oka i mniej walił kolorami niż na ustawieniach fabrycznych. Czujesz komfort i nie męczą się oczy to znaczy, że wszystko ok.
Czujesz komfort i nie męczą się oczy to znaczy, że wszystko ok.
No i dokładnie taki efekt osiągnąłem zmniejszając jasność, co też w naturalny sposób przełożyło się na jaskrawość kolorów. Mam ten monitor już prawie rok i nie powoduje u mnie zmęczenia wzroku nawet przy wielogodzinnych posiedzeniach
Dobry IPS (i dobrze ustawiony) jest bardzo przyjemny, szczególnie do pracy. Podejrzewam, że bardziej wytezasz wzrok po przesiadce z TN i bardziej oczoje*nych ustawieniach.
Technologia LED jest naturalnie bardzo szkodliwa dla naszych oczu. Hiszpańskie badanie z 2012 r. Wykazało, że promieniowanie LED może powodować nieodwracalne uszkodzenie siatkówki. Raport Francuskiej Agencji ds. Żywności, Środowiska i Bezpieczeństwa i Higieny Pracy (ANSES) z 2019 r. Ostrzegał przed „fototoksycznymi skutkami” ekspozycji na światło niebieskie, w tym zwiększonym ryzykiem zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem.
Na pewno LED bardziej męczy oczy, dlatego tak ważne jest, żeby monitor miał wbudowany filtr niebieskiego światła. Niestety tanie monitory LED IPS nie posiadają takiego filtra.
No ale pamiętaj, że starsze monitory LCD miały jarzeniówki a to podobna barwa do LED i też szkodliwa technologia.
Szkoda tylko, że widmo światła słonecznego też zwiera pasmo niebieskie. Dlatego właśnie soczewka w ludzkim oku ma *wbudowany* filtr światła niebieskiego, który chroni przed uszkodzeniem plamki.
Proponuję nowoczesną technologię ekranów LCD podświetlanych świeczkami, telewizory na pochodnie i smartfony na tealighty.
Jest jeszcze pole elektromagnetyczne od każdego urządzenia, bezpłodność od siedzenia w miejscu i nagrzewanie cojones, zły wpływ na potencje od jeżdżenia rowerem, plamy na słońcu. Są dwie opcje żyć i narażać się na ryzyko z tym związane lub mieszkać w ziemiance. Życzę wszystkim takich zmartwień z monitorem.
Szkoda tylko, że widmo światła słonecznego też zwiera pasmo niebieskie
Tylko że będąc na powietrzu nie ślepisz 8h w słońce, więc sporo z tego światła jest po odbiciach i mocno rozproszone. Do tego dochodzi zapewne dość spora różnica w natężeniu, a i poprawne ustawienie monitora ma wielkie znaczenie.