16 gier strategicznych, które podbiły serca Polaków
"Uwaga! Ranking oparty jest na liczbie odwiedzin kart danych produkcji w naszej encyklopedii."
Dlatego nie ma na tej liście takich gier jak Tzar, Earth, Polanie czy stary Warcraft.
Nazwijcie mnie narzekaczem, ale wykluczając Stronghold i Heroes, równie dobrze można to nazwać "Strategie, które podbiły serca graczy"
Bo czytając "które podbiły serca Polaków" rozumiem to jako "nie były aż tak popularne, ale między innymi Polacy docenili", tak jak Heroes, Stronghold, czy nie strategia, ale nadal, Gothic lub Deluxe Ski Jump.
Tak jak "które nie podbiły serca Polaków" składałoby się z HALO, Zeldy, Persony czy innego Maddena, a nie Big Rigs, Ride to Hell: Retribution albo POSTAL III
"Uwaga! Ranking oparty jest na liczbie odwiedzin kart danych produkcji w naszej encyklopedii."
Dlatego nie ma na tej liście takich gier jak Tzar, Earth, Polanie czy stary Warcraft.
Czyli rodacy zatrzymali się 15 lat temu? Odcięli im internet? Jakieś prehistoryczne medivale i shoguny a zabrakło warhammer total war czyli najlepszej i najbardziej rozbudowanej części serii?
Warhammer z tymi wszystkimi bohaterami, jakimi super-zdolnościami itd. To bardziej RPG, a nie porządna strategia. Plus ta różnica w rozbudowaniu między pierwotnymi i najnowszymi frakcjami...
Jak na tej liście nie ma Heroes 3 to jest nic nie warta, nie ma też nie wiadomo czemu Zeusa/Faraona, Mater of Orion i Warcrafta 3
GOL głównie pisze o nowych grach pod młodsze pokolenie graczy, a nie o najlepszych grach all-time. Klikalność.
Przecież logiczne, że apogeum dla strategii to lata 1988-2006, gdy powstało najwięcej najmocniej wyróżniających się gier tego gatunku i ocenianych na 10/10 lub 9/10, a dekada lat 90' jest najmocniejsza. Później w erze casualowej miałeś głównie naśladowanie tego co było wymyślone wcześniej.Gatunek od dawna nie jest tak popularny jak kiedyś. Podobnie przygodówki point & click i RPG w klasycznym stylu.
Jak już wymieniłeś HoM&M III z 1999 to gra miała bardzo silnego konkurenta, który nic jej nie ustępował Disciples II 2002. A cała seria HoM&M zaczynając od jedynki z 1995 wzorowała się na King's Bounty 1990.
Lol, nie wiadomo czemu? bo kto miał internet kiedy Heroes 3 czy Faraon wychodzil? GOL nie istniał wtedy nawet to co ty chcesz za kliki liczyć. Kazdy czytał sobie o tym w gazetkach co najwyżej a nie na Golu.
Przecież w te klasyczne gry w dalszym ciągu można kupić i grać na nowych systemach, do tego strategie z zasady mniej sie starzeją niż 3D gry akcji
Nie widzę powodu dlaczego młodszy gracz w 2021 miał by po nie sięgnąć
To że gra wyszła kilkanaście lat temu i nie wszyscy ją pamiętają od nowości nie znaczy że nie warto o niej wspomnieć, zwłaszcza w liście 20-tu gier
Teraz nawet gram w Warlords 1, gra z 1989 roku. Nic nie straciła ze swojej grywalności. wiadomo sterowanie trochę inne, ale nawet można się szybko przyzwyczaić. To jest gra jak warcaby, nie starzejąca się. Nie wspomnę o kolejnych częściach, które są jeszcze lepsze.
To niestety prawda. Obecnie popularne są strategie, które prowadzą za rączkę czy ograniczają możliwości rozwiązania danego problemu na więcej niż jeden/dwa sposoby. Zrobiły się z tego takie samograje na poziomie AC.
Weterani strategii w Polsce znają bardzo dobrze większość tych klasyków :
Defender of the Crown 1986, North & South 1989, Civilization 1 1991, Civilization 2 1996, Dune II 1992, Settlers 1993, Settlers II 1996, SimCity 2000 1993, Theme Park 1994, Transport Tycoon 1994, UFO: Enemy Unknown 1994, Command & Conquer 1995 + Red Alert 1996, Warcraft 2 1996, Warcraft 3 2002, HoM&M II 1996, HoM&M III 1999, Dungeon Keeper 1 1997, Dungeon Keeper 2 1999, Master of Orion II 1996, Dark Colony 1997, Total Annihilation 1997, Warlords III 1997, Commandos 1 1998, Commandos 2 2001, Jagged Alliance 2 1999, Pizza Syndicate 1999, Homeworld 1999, Age of Empires II 1999, Europa Universalis 2001, Disciples II 2002, Starcraft 1 1998, Black & White 2001, Rome: Total War 2004, Medieval II: Total War 2006, Warhammer 40,000: Dawn of War 2004, Crusader Kings 2004, Civilization 4 2005, Company of Heroes 2006, World in Conflict 2007, Supreme Commander 2007, King's Bounty: The Legend 2008, Civilization 5 2010, Crusader Kings II 2012 itp.
W tamtych czasach gatunek był dużo popularniejszy. Nie traktowany jak gry drugiej kategorii jak teraz przez masy patrzący przez pryzmat budżetu na gry i zachwycający pustymi wydmuszkami na jedno kopyto.
Grałem w większość tych gier. Obecnie katuję Warlords 1 i kolejne oraz Disciples 2. Nowszymi też nie pogardzę, takie Total War Three Kingdoms ma ciekawą mechanikę. Startegie mają to do siebie, że są naprawdę ponadczasowe. Takie Warlords 1 czy nawet Defender of the Crown można odpalić choćby dzisiaj i gra się tak samo miodnie jak wtedy.
Ja pokochałem Defender of the Crown na C-64, ale później na Amidze znów grałem w lepszej grafice.
Identycznie z North & South.
Defender of the Crown bezproblemowo można odpalić wersje z C-64 i z Amiga na emulatorach.
Natomiast wersja pc miała 2 wersje. Oryginalną z 1986 i zremasterowaną w 2002 po polsku. Ale na GOG i Steam z tego co orientuje się jest tylko ta starsza.
Bardzo dobra lista. Cieszę się, że nadal ktoś pamięta o Warlords III. Jest to moim zdaniem tytuł rewelacyjny i jednocześnie, nawet jak na swoje lata, bardzo zapomniany. Dodałbym jeszcze Seven Kingdoms, Etherlords II, Myth II, Warhammer: Shadow of the Horned Rat, Warlords Battlecry II i Spellforce 1.
Swoją drogą, lata 90-te to była epoka olbrzymiej kreatywności w dziedzinie gier i nawet wewnątrz jednego gatunku, powstawała masa zróżnicowanych tytułów. Mam wrażenie, że obecnie celuje się bardziej w sprawdzone rozwiązania i nawet jeśli wychodzi jakaś strategia, to musi przy okazji wpasować się w schematy określone kiedyś przez klasycznych przedstawicieli gatunku.
Pierwszy raz o Defender of the Crown usłyszałem bodajże w 6 klasie podstawówki, kiedy to mój kolega, który miał Commodore 128 ze stacją dyskietek opowiadał mi o grze w której oblega się zamki, zajmuje mapę i nawet walczy w turniejach rycerskich. Wyobraźnia u mnie jako atarowca bardzo zadziałała. Później już w Top Secrecie czytałem, a pierwszy raz zetknąłem się z nią już na moim Atari ST. Teraz mam płytkę z wersją na PC po Polsku. Warlords Battlecry też męczę, ale Warlordsy turowe mają to, co warcaby czy nawet szachy. Kwintesencja strategii, zawsze można usiąść i zagrać. Nie są tak rozbudowane jak heroesy chociażby, ale w tym właśnie tkwi ich siła. Spellforce 1 też świetna gra, ze swoim światem, mitologią itd. Zgadzam się, że kiedyś twórcy to byli naprawdę artyści, nie bali się eksperymentować w danym gatunku, wprowadzać unikalnych rozwiązań. Dlatego te gry choć z jednego gatunku były tak różnorodne.
Daweon
"Swoją drogą, lata 90-te to była epoka olbrzymiej kreatywności w dziedzinie gier i nawet wewnątrz jednego gatunku, powstawała masa zróżnicowanych tytułów."
To racja w 100%. Grywalnością, kreatywnością, wyzwaniem, uniwersalnością, łamaniem barier klasyki całkowicie ośmieszają gry ery casualowej. Gry wtedy potrafiły wyróżnić się więc są najmocniej doceniane. Widać to po ilości elitarnych starszych gier w ścisłej elicie gatunków w strategiach, przygodówkach, RPG, platformówkach, FPS, horrorach. W kwestii kreatywności stare RPG i strategie to mistrzostwo świata. Później już tylko powielano to co było i klepali bezpieczne klony w casualowej formie. Więc gry nie potrafiły wyróżnić się jak kiedyś w latach 1980-2005.
lukasz_31
Defender of the Crown 1986 i Sid Meier's Pirates! 1987 szybko przykuły moją uwagę na C-64 w 1989 roku. Na Amidze ciekawe było też pamiętam Scenario 1992 i Ultimate Domain 1993 z niewymienionych. Są to perełki z tych zapomnianych produkcji. Dużo mocniej pamięta się o Syndicate 1993, Settlers 1993 czy Dune II 1992. Klasyczne strategie i przygodówki mimo, że wymagają myślenia to były prostsze od starych RPG, a najmocniej to widać pod serii Ultima i Wizardry.
Jeśli grałeś na Amidze, to tam były również takie tytuły które miałem na Atari ST jak: Powermonger, MegaLoMania, Populous. Racja, że gry RPG były wtedy bardziej rozbudowane ale jakoś mnie ominęły. Wynikało to pewnie z faktu, że nie miałem z kim w nie grać, jeden kolega który miał komputer i interesował się komputerami preferował podobnie jak ja strategie lub gry handlowe, jeszcze symulatory samolotów bojowych były wtedy bardzo popularne. Reszta klasy czy kolegów komputerami tak średnio się interesowało. Za to teraz na zoomie wśród znajomych Atarowców jeden ogrywał Ultimę, gra wyprzedzająca swoją epokę. Teraz czasami próbuję grać w RPG, ze średnim skutkiem.
lukasz_31
Populous i MegaLoMania są mi znane, ale Powermonger ominęło mnie. Dziwne tym bardziej, że jest to gra od Bullfrog, a ubóstwiam większość gier tego studia jak Populous 1 i 2, Syndicate, Magic Carpet 1 i 2, Theme Park, Theme Hospital, Dungeon Keeper 1 i 2.
Dungeon Keeper 1 i 2 były bardzo kochane w Polsce za czasów wersji pudełkowych, bo dostały pełną polską lokalizację. Wersja cyfrowa GOG niby nie ma PL, ale w DK1 idzie poza grą zmienić język na PL wybierając właściwą cyfrę, bo w rzeczywistości jest więcej języków w grze niż podane w sklepiku, a do DK2 bez problemu idzie dograć pliki wyciągnięte z wersji pudełkowej z napisami i dubbingiem PL. Także w wersje z GOG też można zagrać w PL po chwili zabawy.
Heroes 6? Poważnie? Ta głupia część gdzie podzielono planszę na strefy kontoli, wykastrowano ją z różnorodnych zasobników, artefakty broni wymagały podłączenia do internetu aby w ogóle się pojawiały i trzeba było grindować dla nich doświadczenie? No cóż ja tam wolałem piątkę.
Oj Heroes 6 jest bardzo fajną grą przy której świetnie się bawiłem. Chociaż jeśli mam być szczery to każda część heroesów bardzo mi się podobało bo każda oferowała coś od siebie innego szczególnie moje ulubione to 4 i 5 ale ja to ogólnie chyba jestem heretykiem bo jeśli miałbym wskazać najmniej lubianą przeze mnie część była by to trójka
HoM&M 4, 6, 7 zostały zjechane najmocniej jak się da. Szrot.
4 jest zajebista.
Wszelkie dane temu przeczą. Doceniane są tylko 2 i 3, bo tylko one trafiają na listy najlepszych strategii all-time oraz czasem niezwykle rzadko 5-tka. Praktycznie nigdy 4-ka.
4-ka ma wszędzie niższe oceny porównując do 2 i 3, a nawet 5 części nieprzypadkowo. Starsi fani serii jechali po 4-ce po premierze prawie tak ostro jak po 6 i 7 części.
Filmweb (Polska):
HoM&M II - 8.0 z 3529 ocen
HoM&M III - 9.2 z 37058 ocen
HoM&M IV - 6.5 z 8860 ocen
HoM&M V - 7.4 z 11627 ocen
GOL (Polska):
HoM&M II - 8.6 z 936 ocen
HoM&M III - 8.9 z 5910 ocen
HoM&M IV - 8.2 z 4049 ocen
HoM&M V - 8.5 z 8969 ocen
IMDB:
HoM&M II - 8.3 z 73 ocen
HoM&M III - 9.0 ok 1200 ocen
HoM&M IV - 7.0 z 675 ocen
HoM&M V - 7.5 z 801 ocen
meta:
HoM&M II - 8.8 z 90 ocen
HoM&M III - 9.2 z 803 ocen
HoM&M IV - 7.6 z 371 ocen
HoM&M V - 8.0 z 529 ocen
Nawet nie potrafi IV nigdzie być blisko V części w ocenach.
Także coś takiego jak 4, 6 i 7 część to już pod młodsze pokolenie graczy, które jest bardzo mało wymagające w stosunku do gier.
Uwielbiam kiedy pojawia się ktoś kto mówi co mamy lubić a czego nie i usilnie będzie się starał nas do tego przekonać
Może i 4 miała sporo błędów, mniej jednostek, słaby balans, była kończona na szybko ale miała tą miodność/grywalność której piątka dla mnie nie miała. Świetnie przemyślane scenariusze w kampanii które wciągały jak bagno, nowy ciekawy rozwój bohaterów i rpgowa mechanika walki nimi. Gdyby poprawili balans i dodali ulepszenia jednostek to gra mogłaby być najlepszą z serii. Widać, że się spieszyli i jej nie dopracowali ale i tak do dzisiaj daje sporo radości. A ludzie narzekają na 4 bo za dużo zmian wprowadzono, wolą nudną, bezpieczną cześć piątą.
Heroes 6 samo w sobie nie jest złą grą. Gdyby nie należała do serii to wydaje mi się, że mogłaby być przyjęta dużo lepiej.
Wszelkie dane temu przeczą
Wiedzmin mówi, że masz lubić i podaje dane.
Nadal nie rozumie, że ludzie to nie roboty i grają w to, co chcą.
Uwaga! Ranking oparty jest na liczbie odwiedzin kart danych produkcji w naszej encyklopedii.
xDD
Bardzo miarodajny powód do napisania tak nośnego tytułu jak które podbiły serca Polaków.
Bardziej to wygląda na jakśąś broszurę reklamową dla tych gier + stworzenie kolejnej okazji do nawklejania jak największej liczby klipów z kanału YT, co by ludzie choć kliknęli: kij z tematyką, że np. w zakładce Shogun II jest klip o RTS'ach podczas IIWŚ: wklejać , niech klikajo...
Ja być Polak. Spellforce być strategia. Ja być Polak, któremu Spellforce podbić serce.
Na tak badziewny artykuł trzeba zareagować i walnąć pięścią w stół a prywatnie plaska autorowi. Oto normalny polski ranking:
1. CIV i CiV 2
2. The Settlers seria
3. Warcratfy seria
4. Command and Conquer seria
5. Lords of the Realm seria
6. Rampart Amiga
7.Scorched Tanks, Amiga
8. Dune II
9. Z
10. Total Annihilation
11. Stracrafty
12. Black and White
13. Stronholdy
14. Warhammery
15. Master of Orion
16. Heroesy (najlepsze na koniec)
.............. i wiele innych których nie wymieniłem. W 5 min z głowy wymieniłem bo takie artykuły podnoszą mi adrenalinę. Największy Portal o grach w Polsce, a tu taki typ pisze głupoty.
To tak jakby ktoś wymienił 16 najlepszych samochodów w historii i stwieirdził, że najlepsza jest Tesla. WTF!!!
https://www.youtube.com/watch?v=zpTXVP2LXq8
A czytać umie?
Uwaga! Ranking oparty jest na liczbie odwiedzin kart danych produkcji w naszej encyklopedii. Tytuły wydane dawniej, a co za tym idzie – wcześniej zaprezentowane w serwisie GRYOnline.pl, miały więcej czasu na „wypracowanie” swojego wyniku. Prosimy więc nie skupiać się na miejscu danej pozycji na liście i potraktować poniższy tekst jako subtelną zachętę do powrotu bądź odkrycia tych świetnych gier strategicznych.
Źródło: https://www.gry-online.pl/opinie/16-gier-strategicznych-ktore-podbily-serca-polakow/zcc27
Co mnie obchodzi jakis ranking. TYTUŁ GŁOWNY artykulu mówi sam za siebie.... a to, ze to jest na podstawie statysyk -nie interesuje mnie to. ... ze ślepym o kolorach nie da się dyskutować.
Co mnie obchodzi jakis ranking. TYTUŁ GŁOWNY artykulu mówi sam za siebie.... a to, ze to jest na podstawie statysyk -nie interesuje mnie to.
To smutne, że większość użytkowników tego forum czyta tylko nagłówki i nie chce im się czytać artykułu. Tak nawiasem, nagłówek mówi o 16 grach, które podbiły serca Polaków a nie o 16 najlepszych grach w historii.
Swoją drogą fajna lista. Idąc Twoim tokiem rozumowania to tak jakby stwierdzić, że 16 najlepszych samochodów to były te pierwsze, napędzane jeszcze na korbkę. W dodatku takie Scorched Tanks nawet nie jest strategią. Jeśli już to wybrałeś to dlaczego nie bijące tę grę na głowę Wormsy?
Wybrałem Scorched Tanks(1994), bo rynek gier istnieje w Polsce od przełomu lat 80/90. Wtedy można było ją podpiąć pod strategie,gdyż było bardzo niewiele gier strategicznych.
Może i wymieniłem też starsze tytuły, ale co gracze i gry z lat 90 się nie liczą?
Natomiast , Settlers, Heroesy czy Warhammery mają swoje kontynuacje po dziś dzień i nie są to "samochody na korbkę).
A w Starctafa2, gracze grają cały czas online i są turnieje nubie.
Z resztą jak tobie się ten artykuł podoba to gratuluje.
Wybrałem Scorched Tanks(1994), bo rynek gier istnieje w Polsce od przełomu lat 80/90. Wtedy można było ją podpiąć pod strategie,gdyż było bardzo niewiele gier strategicznych.
To dlaczego nie dałeś dużo lepszych Worms, które wyszły w tych samych latach?
Może i wymieniłem też starsze tytuły, ale co gracze i gry z lat 90 się nie liczą?
A kto powiedział, że się nie liczą? Dlaczego uważasz, że gry akurat z tego okresu są najlepsze lub najpopularniejsze? Gry z innych okresów już się nie liczą czy były dużo gorsze?
Natomiast , Settlers, Heroesy czy Warhammery mają swoje kontynuacje po dziś dzień i nie są to "samochody na korbkę).
Cywilizacje też mają swoje kontynuacje ale i tak wrzuciłeś na listę dwie najsłabsze części.
A w Starctafa2, gracze grają cały czas online i są turnieje nubie.
Rozumiem, że w wymienione w artykule gry to już nikt nie gra dlatego Starcraft 2 jest popularniejszy?
Z resztą jak tobie się ten artykuł podoba to gratuluje.
Ma mi się nie podobać tylko dlatego, że najpopularniejsze gry nie pokrywają się z tym co mi się podoba? Tutaj pewnie trochę Cię zaskoczę ale wszyscy gracze na świecie nie muszą lubić tych samych gier co Ty.
Skoro artykuł jest oparty na popularności tytułów w encyklopedii to lepszy byłby tytuł: Lista najpopularniejszych strategii w serwisie Gry-OnLine, a nie strategie które pobiły serca Polaków.
Za to u mnie za dzieciaka było to stronghold, warlords battlecry, tzar i star craft. Ale to były piękne czasy rts.
Granie w Twierdzę Krzyżowiec z kolegami przez LAN na lekcjach informatyki w technikum to najlepsze wspomnienia
Co to za durny artykuł. Wrzucił chłop randomowe gierki i cieszy michę, że jakiś tekst powstał.
Skoro ranking bazuje na "odwiedzinach" gierek na waszej stronce, to wypadałoby zmienić tytuł na: 16 najczęściej odwiedzanych strategii na naszym portalu!", bo obecny tytuł to zwykły click-bait, który nie ma niczego wspólnego z strategiami granymi przez rodaków.
Czyli jednak Disciples zbyt niszowa. Szkoda. Myślałem że bardziej popularna była ta marka. Moje ukochane crpgi turowe.
Kurcze, ja słyszałem dużo negatywnych opinii o Heroes VI. Kto by pomyślał. Myślałem że V to taka bomba którą każdy uwielbia. Aaaa dobra. Ranking oparty na statystykach z dupy. Bo jedno źródło to wciąż subiektywna sprawa.
Disciples według mnie jest kultową grą ale jest z 2002 roku, więc nikt nie wchodzi na jej stronę na golu. Dlatego tak jak napisałeś ten ranking jest z dupy. Ja regularnie wracam do tej gry co roku. Podobnie mój ojciec. Nawet zainwestowałem w wersje steamowe obu dodatków, co było błędem bo nie mają polskiej wersji językowej, która była nieźle zrealizowana.
Jestem wielkim miłośnikiem strategii, jest to mój ulubiony gatunek w który zagrywam się od prawie 30 lat. Łezka się w oku kręci jak przypomnę sobie takie wspaniałe gry jak:
Diuna 2, Cywilizacja 2, Warcraft 2, Heroes 1,2,3 Star Trek: Birth of federation, Star Wars: Rebellion, UFO 1, 2, 3, C&C: Red alert, Settlers 1,2. Z trochę nowszych, Civilization 4, Heroes 5, Warcraft 3, Europa universalis 3, Colonization (CIV 4), Crusader Kings.
Z kolei strategie, w które teraz ciągle gram i ciągle do nich wracam to: Civilization 5, 6, XCOM 2, Stellaris, Endless Space 2, Europa Universalis 4, Victoria 2.
Na przestrzeni lat było wiele wspaniałych strategii ale moje podium jest następujące:
1. Europa Universalis 4, 2. Stellaris, 3. Heroes 3.
Ktoś się zagrywał w takie gry jak Star Wars: Rebellion czy Star Trek: Birth of Federation?
Ile ja bym dał za nowe wersje tych gier. Tak samo jak za nową Diune 2.
Nowa Dune to by było coś, tak samo jak jakiś zajebisty cRPG Dune I oraz dobry RTS Dune II. Niestety ostatnio jakoś słabo z dobrymi RTSami. Od czasów Company of Heroes 2 nic osobiście mnie nie zachwyciło. Iron Harvest, Ancestors Legacy oraz Hearts of Iron nie mają "tego czegoś". Szkoda, że Command and Conquer od czasów Generalsów padło.
Oj szkoda. Westwood robił świetnie zapowiadające się Generals 2. Większość gry było już zrobione kiedy wtrąciło się EA. Na youtube można znaleźć o tym kilka filmów.
"16 gier strategicznych, które podbiły serca Polaków"
Gdzie jest Heroes 6, a nie ma Heroes 3? WTF? XD
Jest też AoE 3, a nie ma poprzednich części, które były po prostu lepsze. Lista oparta na dziwnych statystykach , które mają się nijak do rzeczywistości niestety.
Heroes 3 i 4 jedna z najlepszych 2 tez dobra ale graficznie nudniejsza.
Heroes 6? serio?
Gdzie Earth? Warcraft?
Ale kupolista XD.
Ale rozumiem, że chodzi o odwiedziny. Mimo wszystko kupa z graczy.
Ludzie, uczepiliście tych Herosów 6,a to była całkiem przyjemna odsłona. Czy jest gorsza od III i V, jasne, ale przede wszystkim jest inna, co nie znaczy że zła.
Jedyne co mnie w H6 irytowało to mała różnorodność misji, oszukujace AI, które siedziało cały czas w zamku i wyciągające surowce z tyłka, oraz rozwój bohaterów, który sprawiał, że brakowało tej różnorodności frakcji z poprzednich odsłon (bohaterem mocy inferno grało się niemal identyczne jak chociażby świątyni).
Uwaga! Ranking oparty jest na liczbie odwiedzin kart danych produkcji w naszej encyklopedii. Tytuły wydane dawniej, a co za tym idzie – wcześniej zaprezentowane w serwisie GRYOnline.pl, miały więcej czasu na „wypracowanie” swojego wyniku. Prosimy więc nie skupiać się na miejscu danej pozycji na liście i potraktować poniższy tekst jako subtelną zachętę do powrotu bądź odkrycia tych świetnych gier strategicznych.
Źródło: https://www.gry-online.pl/opinie/16-gier-strategicznych-ktore-podbily-serca-polakow/zcc27 To powino być na całą stronę i pogrubione to by wtedy jeden z drugim się zastanowili czy opłaca się tu pisać a jak chcieliście dać gry które w Polsce popularne były z rts orginal war, seria earth 2140 i dalsze jej części, wszytkie rtsy jakie były dodawane do gazet jako pełniaki.
Trochę słabo bo najlepsze strategie mają swoje lata.
Tutaj wpisy w encyklopedii dla starych gier są bardzo rzadko odwiedzane z tego co pamiętam, poza wyjątkami typu Gothic.
No i mamy dzięki temu kolejny „dobry" artykuł.
12 na 16 gier mogę ocenić jako gry giga fajne, reszta przynajmniej dla mnie meeeeh