Witam wszystkich na forum,
Pobrałem wiele gier na swój komputer, ale jedno, czego nie wiem, to to, że jeśli gra zostanie pobrana, lepiej zapisać dysk SSD lub HDD? Mam nadzieję, że każdy może odpowiedzieć za mnie.
Dzięki.
To zależy. Jeśli gra streamuje dane w locie, albo długo się ładuje, to lepiej mieć na SSD. Jeśli nie, to HDD wystarczy.
Jest jeden wyjątek :D Fallout 76 - nie wiem o co bangla, ale na SSD gra ma parosekundowe przycięcia, na HDD chodzi normalnie :) Inne gry na SSD śmigają ze miło, ta natomiast ma problemy - pare razy ją przeinstalowywałem na próbę i za każdym razem to samo :D
Matysiak G --->
"Lepszy tak. Ale jest kwestia ceny."
Niema kwestii ceny, albo cię stać albo nie, tu nie ma nad czym dyskutować.
wiesz akurat dosyć dużo grałem w Fallout 76 i nie zauważyłem tego problemu, a mam wyłącznie dyski NVMe. Może coś ostatnio popsuli, ale moim zdaniem to na 100% nie jest wina dysku, może sterowniki lub jakiś konflikt.
Fallout 76 - nie wiem o co bangla, ale na SSD gra ma parosekundowe przycięcia, na HDD chodzi normalnie :)
Wina silnika, ledwo się trzyma sklejona taśmą pokraka... to ten przypadek gdy nie trzeba winić gracza a grę :]
Przypomina mi to STALKERy - HDD i SSD mają okazjonalne przycięcia i dopiero przejście na silnik 64 bitowy sprawiło, że chodzi jak złoto.
Nie do wszystkiego. Stare ok. 20-to letnie gry na SSD mogą działać za szybko przez co stają się niegrywalne. Jak grać w starocia, to tylko na HDD. No chyba, że gra została do dostosowana SSD, to wtedy oczywiście można grać.
Akurat to był zwykły SSD podpięty pod SATA. Co ciekawe, same czasy ładowania save mało co różniły się między HDD a SDD, w przeciwieństwie od innych gier. I tylko w F76 to zaobserwowałem, w innych grach instalacja na SSD dawała mocnego kopa w czasach wczytywania.
Ja zazwyczaj patrzę na porównanie danej gry przy HDD i SSD, i w zależności od tego instaluję na dany dysk.
W części gier różnica jest olbrzymia, w innych marginalna.
Wyjatkiem jest PS4. Pare lat temu zastanawialem sie czy wymienic tam dysk z HDD na SSD i wiekszosc mowila ze wogole nie ma roznicy albo jest znikoma.
Co ciekawe w PS5 dali SSD i przyspieszylo ladowanie o 90%. Czyli wniosek ze nie tylko wymiana hardweru sie liczy, ale musi tez isc za tym jakis software.
Nie jakosc software tylko hardware, jesli dobrze pamietam to PS4 moze miec Sata2, dopeiro PS4Pro sata 3. Na sata 2 odczujemy roznice jednak to moze byc mniejszy skok.
PS5 juz dziala raczej na standardzie bliskim nvme, patrzac na to jak slot rozszerzen ktory oferuja bedzie korzystac z takich wlasnie dyskow.
Child of Pain -> tez nie jest reguly. Chwalili sie ze na PS5 spiderman laduje sie 90% szybciej. Jednak juz niektore gry z PS4 ktore nie dostaly aktualizacji wcale juz takiego skoku swietlnego nie ma na PS5.
Teraz np Final Fintasy 7 ma wyjsc z updatem pod PS5 z szybkimi loadingami, bo jak odpaliles wersje z PS4 na PS5 wcale nie bylo tak drastycznych zmian.
Wiec jakies tam zmiany w sofcie pod nowa architekture musza zostac specjalnie zupdatowane.
Z doświadczenia, tylko SSD, widać ogromną różnicę w ładowaniu się gier.
Taki World of Warcraft, na HDD nie wiem, ile minut mi się ładowały tekstury, teraz na SSD tego problemu nie ma
Oczywiście tak, różnica jest kolosalna, jeżeli gra ma w sobie jakąkolwiek grafikę i zawartość, oraz została zrobiona po 2000 roku :)
Naprawdę, jeśli tak, może SSD byłby lepszym wyborem. Dziękuję Ci bardzo
Tak wiem, znam wszystkie argumenty za tym że stare, wolne a przede wszystkim tanie dyski HDD są całkowicie wystarczające do grania.
Pozostanę przy swoich NVMe + 64GB RAM + I9, takie mam widzimisię, lubię ja stare gry ładują mi się za szybko.
Podepnę się pod temat. Czy dysk SSD można podpiąć pod USB i instalować na nim gry (np. gry ze Steam)? Szukam takiego dysku żeby go nie montować w obudowie tylko mieć go poza nią.
Tak są zewnętrzne dyski SSD podpinanie przez USB ale to dosyć wolny sposób podpięcia.
Jak chcesz żeby ci szybko działało to musisz wpiąć dysk „jak najbliżej” magistrali.
USB to tylko pośredni interface.
Taki interface jak do dysków twardych jest o wiele szybszy, jak masz takie wyjście na zewnątrz ze swojej płyty to możesz go użyć zamiast USB.
Wpięcie „do środka” jest jeszcze lepsze.
A najlepsze jest PCIe czyli takie złącze jak do karty graficznej.
Dyski SSD i jeszcze szybsze NVMe mają właśnie takie złącze „jak do karty graficznej” czyli PCIe, ono nazywa się M.2.
Czyli tak naprawdę potrzebujesz PCIe 3.0 albo 4.0 NVMe M.2 Czyli coś takiego https://www.x-kom.pl/p/593198-dysk-ssd-samsung-1tb-m2-pcie-gen4-nvme-980-pro.html
Ale do tego musisz mieć odpowiednią płytę ze złączem M.2 i odpowiedni BIOS.
Tak wiem namieszałem :)
Jak masz na płycie USB 3.1 gen 2 to potrzebujesz czego takiego https://www.x-kom.pl/p/383637-dysk-zewnetrzny-ssd-samsung-portable-ssd-t5-1tb-usb-31-czarny.html
To jest dysk SSD na USB o który się pytasz. Jest wolniejszy niż szybie dyski ale powinien być szybszy niż standardowy HDD.