Czy w prywatnych firmach dadzą odprawy dla pracownika? W jakich sytuacjach, na jakich zasadach i jaka wielkość odprawy?
Jest to możliwe także w firmach prywatnych, może to zależeć od treści indywidualnej umowy lub okoliczności zwolnienia (np. zwolnienia grupowe)
Wujek Google odesłał Cię w tej sprawie do GOL-a ? Tutaj najlepiej wiedzą ?
Różnie z tym jest, jeżeli sam się zwalniasz ( to w 90% przypadków, firma prywatna) nie masz na co liczyć, zazwyczaj odprawę dają jak się pracuje w firmie państwowej, albo jak się przechodzi na emeryturę.
wynika to głównie z umowy jaką zawarłeś, jeśli nie ma tam nic o odprawie to przysługuje ona tylko przy zwolnieniu grupowym do max 15x kwota minimalna (o ile dobrze pamiętam)
w umowie o pracę nikt Ci nie zabezpieczy jakiejś tam odprawy [ prywatne zakłady pracy i nie tylko ],
reprezentacja pracownicza, t.j. układ zbiorowy --> chyba najlepiej zabezpiecza, no może raczej kształtuje poziom płac, premie i wspomniane odprawy itd. to moje zdanie .. masz coś takiego u siebie? to masz szanse...
Odprawy w związku z czym?
Przejściem na emeryturę? Śmiercią pracownika? Likwidacją stanowiska pracy?
Oczywiście, że tak.
Art. 8. [Odprawa pieniężna z tytułu rozwiązania stosunku pracy w ramach grupowego zwolnienia]
1. Pracownikowi, w związku z rozwiązaniem stosunku pracy w ramach grupowego zwolnienia, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości:
1) jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata;
2) dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat;
3) trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat.
2. Przy ustalaniu okresu zatrudnienia, o którym mowa w ust. 1, przepis art. 36 § 11 Kodeksu pracy stosuje się odpowiednio.
3. Odprawę pieniężną ustala się według zasad obowiązujących przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.
4. Wysokość odprawy pieniężnej nie może przekraczać kwoty 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy.
Art. 10. [Zwolnienia indywidualne z przyczyn niedotyczących pracowników]
1. Przepisy art. 5 ust. 3-6 i art. 8 stosuje się odpowiednio w razie konieczności rozwiązania przez pracodawcę zatrudniającego co najmniej 20 pracowników stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, jeżeli przyczyny te stanowią wyłączny powód uzasadniający wypowiedzenie stosunku pracy lub jego rozwiązanie na mocy porozumienia stron, a zwolnienia w okresie nieprzekraczającym 30 dni obejmują mniejszą liczbę pracowników niż określona w art. 1.
USTAWA z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.
No tak.Ale czy to zwolnienie było grupowe ?
W malej, prywatnej firmie dostaniesz najwyzej krzyz na droge.