Forum Gry Hobby Sprzęt Rozmawiamy Archiwum Regulamin

Forum: Podstawowa biologia i chemia na maturze. Jakie perspektywy ?

23.02.2014 21:01
1
zanonimizowany976026
3
Chorąży

Podstawowa biologia i chemia na maturze. Jakie perspektywy ?

Siema,

otóż w tym roku oprócz przedmiotów obowiązkowych na maturze zapisałem się jeszcze na podstawę z biologii i chemii. Ot, wybrałem gdyż są to jedyne dwa przedmioty z których idzie mi lepiej, niż z pozostałych. I teraz nasuwa się pytanie- czy sama podstawa z tych przedmiotów da mi cokolwiek? Jakie są perspektywy dalszych dróg po podstawowej bioli i chemii?

23.02.2014 21:14
Imak
2
odpowiedz
Imak
127
Senator

Dadzą Ci większą ilość punktów w procesie rekrutacji na studia i to nie tylko na kierunki związane z tymi przedmiotami. Na wszystkie kierunki techniczne na Politechnice Śląskiej na przykład możesz wybrać jeden dodatkowy przedmiot spośród: matematyki rozszerzonej, fizyki, chemii, biologii lub informatyki.
Warto poprzeglądać informatory różnych uczelni i warto zdać takie przedmioty na dużą ilość punktów, bo inaczej są małe szanse na dostanie się na oblegane kierunki, takie jak informatyka na przykład.

23.02.2014 21:18
3
odpowiedz
zanonimizowany976026
3
Chorąży

w informatykę na pewno nie celuję :) Z kolei na medycynę też raczej nie pójdę z sami podstawami, słyszałem że tam liczy się głównie biologia i chemia ale tam by mnie z powodu samych podstaw tych przedmiotów raczej wyśmiano na wstępie. Stąd pytam, gdzie konkretnie mógłbym iść po tym. Cóż i tak już nie wybiorę innych przedmiotów bo już deklaracji nie można zmieniać. Może jest ktoś tutaj kto zdawał biologię i chemię i poszedł na coś z tym związanego ?

23.02.2014 21:25
Imak
4
odpowiedz
Imak
127
Senator

A w jakim kierunku chciałbyś się kształcić i gdzie? Tę Informatykę podałem tylko jako przykład i to wcale nie jest taki trudny kierunek, jak niektórym się wydaje.

23.02.2014 21:42
5
odpowiedz
zanonimizowany976026
3
Chorąży

A w jakim kierunku chciałbyś się kształcić i gdzie?

W tym celu założyłem wątek, bo właśnie nie wiem gdzie warto próbować się dostać (na jaki kierunek) po zdaniu obu tych przedmiotów... Informatykę studiuje dwóch znajomych i jak widziałem co mają do zrobienia czasami i jak narzekają, to chcę się trzymać od tego z dala :)

23.02.2014 21:52
6
odpowiedz
sir Qverty
9
Generał

Informatykę studiuje dwóch znajomych i jak widziałem co mają do zrobienia czasami i jak narzekają, to chcę się trzymać od tego z dala :)

Uuu chłopie, z takim podejściem to idź na pedagogikę czy inną pracę socjalną

23.02.2014 21:54
7
odpowiedz
zanonimizowany976026
3
Chorąży

Nie, serio informatyka mnie nie interesuje. To bardziej z tego powodu, niż narzekania znajomych.

23.02.2014 22:20
8
odpowiedz
zanonimizowany793837
39
Generał

Studia są ciężkie, zwłaszcza z przedmiotów ścisłych. Wiadomym jest, że studia to nie to samo, co kiedyś były. Bo teraz każdy kołek może się tam dostać i zdać. Idą tak na rękę za nie wiem. Oczywiście pytanie się nasuwa samo. Po co chcesz iść na studia albo inaczej, po co chcesz zdawać maturę ? Bo matura sama w sobie nic ci nie da do życia, bo to tylko przepustka na studia. A wyższe wykształcenie ci pracy w Polsce nie da, więc po co ? Bo mama i tata tego oczekują ? Bo koledzy tam są ? Pomyśl, czy Ty tam chcesz iść i jaką przyszłość sobie obrałeś. Skoro nie masz jeszcze żadnych planów to odpuść sobie studia. Szkoda czasu na nie.

26.02.2014 15:10
9
odpowiedz
zanonimizowany953833
1
Junior

,

26.02.2014 16:01
10
odpowiedz
zanonimizowany976026
3
Chorąży

Jeszcze pytanie do kogoś, kto może pisał coś tak mistycznego jak rozszerzenie z tych przedmiotów- czy poziom trudności między podstawą a rozszerzeniem jest bardzo duży?

Bo myślałem też o tym, by może za rok sobie dorobić jeszcze rozszerzenia i może by coś konkretnego się znalazło a ten rok zwyczajnie przepracować.

26.02.2014 16:33
maly_17a
11
odpowiedz
maly_17a
161
Senator

Bo myślałem też o tym, by może za rok sobie dorobić jeszcze rozszerzenia i może by coś konkretnego się znalazło a ten rok zwyczajnie przepracować.

To nie jest zły pomysł, ale trzeba pare czynników wziąć pod uwagę.
- Czy po powrocie z pracy (zależy ile godzin, np w budowlankach 10 to norma) bedzie Ci sie chcialo cos robic w tym kierunku, czy raczej chwycić piwo z kolegami, czy skoczyć do dziewczyny?
- Rok przerwy i możesz bardzo dużo rzeczy pozapominać, materiał niepowtarzany zanika, niestety.
- Czy po roku pracy nagle będzie Ci się chciało nagle uczyć? Wiesz, w końcu pierwszy 'grubszy' własny hajs, niezależność.. i wracaj teraz pod skrzydła rodziców :P

Na polibudzie nie wiem dokladnie jak to jest, bo sam rozszerzeń nie zdawałem, jednak one się liczą. Moi znajomi zdawali rozszerzone matmy i fizyki, dodatkowe punkty są z tego na pewno.

U mnie było to punktowane:
- matma podst. 100% z matury - 100 punktów
- polski podst 100% - 10 punktów
- ang podst/roz też 1/10, bo zdawałem rozszerzenie i nic mi ono w sumie nie dało, chociaz zdawalem, by sie sprawdzic.
No i nie wiem jak z rozszerzeniami scisłych przedmiotow, niech ktos sie wypowie kto tam zdawał.

O i mam super radę. Weź tam podpatrz kto znajomy jest na interesującym Cię kierunku, albo w ogole popytaj o 'znajomych znajomych' i dowiedz się jakie przedmioty były jak punktowane. Lepszej rady nie będzie ;d

26.02.2014 17:48
12
odpowiedz
zanonimizowany373443
74
Legend

Uuu chłopie, z takim podejściem to idź na pedagogikę czy inną pracę socjalną

Albo filologię angielską

26.02.2014 21:44
Łysack
13
odpowiedz
Łysack
69
Pan Zagadka

To może jakaś bioinżynieria? Z biologią i chemią pewnie poszedłbym na coś związanego z produkcją piwa ;)

Opcja pracowania przez rok jest ok - ja też miałem rok przerwy i nie żałuję, bo trochę mi się przez ten rok wyklarowało co chcę w życiu robić. Ciężko jest wrócić... zwłaszcza jakbym miał studiować dziennie to już na pewno by mi się nie chciało. Skoro już zarabiałem, to pokusiłem się na studia zaoczne i nie narzekam - poziom ten sam co na dziennych, trochę więcej do zrobienia w domu, ale da się ogarnąć. Papier po studiach też w zasadzie ten sam, tyle, że studiując zaocznie oprócz wykształcenia masz także doświadczenie w pracy, a to się teraz bardziej liczy.

Przemyśl sobie czy warto iść na dzienne studia. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji.

26.02.2014 22:04
Dark Crow
14
odpowiedz
Dark Crow
141
Old Mans Child

Energetyka Odnawialna? na prawdę żałuję że nie wykwalifikowałem się w tej specjalności.
Podstawy fizyki od strony elektryczności, poza tym sporo chemii i biologi w postaci wszystkich tych biopaliw (sprawdź sobie; np wytwarzanie eurogazu z odpadów ), sporo chemii o bateriach i kolektorach słonecznych, geografia i ogólnie biologia przy wiatrakach energetycznych. IMHO ciekawa sprawa.

PS; polecam prace i studia zaoczne, jak faktycznie będziesz dobry to na 2/3 roku jesteś już w stanie trafić na pracę z wiązaną z zawodem, nie trzeba chyba tłumaczyć jak istotne jest doświadczenie na rynku pracy, przykład z "mojej" branży; ostatnio znajomy z klasy w technikum dostał pracę jako główny elektryk zakładowy a rywalizował o ten tytuł z inżynierem- jego doświadczenie przeważyło. Tak jak pisze Łysack

26.02.2014 23:47
15
odpowiedz
zanonimizowany976026
3
Chorąży

Jeszcze jedno ostatnie pytanie. Jeśli w 2014 podchodzę 1 raz do matury, to ile lat mam na jej poprawienie/napisanie czegoś nowego? Który rok w moim przypadku okaże się ostatnim, kiedy będę mógł do matury przystąpić? I czy przystąpić do tego egzaminu trzeba w tej samej szkole, gdzie się chodziło, czy można gdzieś indziej?

27.02.2014 00:50
16
odpowiedz
@d@m
170
En Ami

Roch3V. ---> Moze wraz ze zmiana programowa w 2015 cos zmieni sie w zasadach poprawiania matury. Do tej pory bylo tak, ze jesli za pierwszym podejsciem zdales, to potem do konca zycia mogles poprawiac lub pisac nowe przedmioty. W tej szkole, ktora skonczyles, chyba ze zostala zlikwidowana.

Dzwon do CKE, tam wszystko wyjasnia.

27.02.2014 01:01
17
odpowiedz
zanonimizowany933346
22
Generał

Pisałem obie te matury rozszerzone.
Biologie olałem gdyż wiedziałem, że jest mi nie potrzebna. Napisałem chemie średnio bo na 60% i bez problemów dostałem się na Politechnikę na kierunek Technologia Chemiczna.
Jestem zadowolony ze studiów. Na początku same podstawy czyli matematyka, fizyka, rysunek techniczny, chemia ogólna i podstawy nieorgany. Potem dochodzą dopiero mechaniki, inżynieria chemiczna, analityczna, fizyczna, organiczna i inne specjalistyczne zależne od kierunku. Z nauką różnie, czasem mało czasem więcej. Ogólnie nie lubię się uczyć i miałem ostro wyjebane na naukę. Tułałem się po tych ostatnich terminach, kombajnach i półtora roku na trójach jakoś ujechałem, ale na 5 semestrze już jak przyszedł egzamin z organiki to nie było bata przejść bez wiedzy i miałem rok przerwy :/ Ale teraz wróciłem wiązłem się solidnie za naukę i wszystko ładnie pozdawane :)
Jestem już po wyborze specjalizacji i postawiłem na "Chemia nieorganiczna i elektrochemia" czyli paliwa stałe, elektrochemia, ceramika, metale, stopy, powłoki itp.
Co do pracy to wybierz dobry kierunek. Czysta chemia po uniwerku lub nawet polibudzie to da Ci pracę w jakimś gównianym laboratorium w oczyszczalni za psi pieniądz. Po Technologi czy Inżynierii są szanse na dostanie ciekawej posady w jakimś zakładzie przy chemikaliach, lub czymś związanym z chemią. Trzeba żyć nadzieją :)

Forum: Podstawowa biologia i chemia na maturze. Jakie perspektywy ?