Poprawna forma to "mnie", ale od zawsze nie mogę się do niej przekonać, brzmi jakoś wieśniacko, prostacko, staropolsko, ciągnie jakimś regionalizmem.
A jak Wam to brzmi?
Mnie to daj?
Mnie to pokaż.
Mnie się wydaje.
Mnie to przytrzymaj.
No nie mogę się przemóc.
http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=5375
Soulcatcher :), jestem za, to tylko przykład, niejednokrotnie "mi/mnie" wskakuje na pierwsze miejsce w zdaniu i wtedy mam kłopot.
Mnie to daj? ---> Daj mi to
Mnie to pokaż. ---> Pokaż mi to
Mnie się wydaje. ---> Wydaje mi się
Mnie to przytrzymaj. ---> Przytrzymaj mi
Soulcather, zdaję sobie sprawę z tego jak jest poprawnie, nawet dałem link :) Pytanie, czy pierwsze / dłuższe formy nie brzmią dla Ciebie jakoś dziwnie?
Mi się wydaje że ,, Mnie się wydaje" jest poprawne.
Przecież "mnie" odpowiada na pytanie kogo, a nie komu. To jakiś slangowy volapik, a nie język polski.
Maziomir, może się zagalopowałem troszkę z tworzeniem różnych form, ale generalnie "mi" nie może stać na początku zdania (musi być "mnie"). Problem mam z tym, że sam czasami mówię "mi się wydaje" (nie napisałbym tak, raczej "wydaje mi się", ale jak się szybko gada to jakoś samo się dzieje) i ludzie mnie poprawiają na "mnie się wydaje" co mnie w ciul wkurza, bo "mnie się wydaje" brzmi mi na równi z "mnie konia ukradli, panie daj pan spokój" :/
Z tego co słyszałem, to na początku zdania powinno być "mnie", natomiast w zdaniu raczej powinno być "mi", na pewno też są jakieś wyjątki. Lecz nie jestem tego 100% pewien ^^
http://www.wsb.edu.pl/prof-jan-miodek-w-wsb-inauguracja-programu-akademia-wsb,new,ds,102.html,3133
"Sporo uśmiechów wywołało również pytanie o poprawność zwrotu „Mi się wydaje. Mi się udało. Mi daj”. Profesor nawoływał, aby w żadnym przypadku nie używać „mi” na początku zdania! Prawidłowe brzmienie przytoczonych wyrażeń to - "Mnie się wydaje. Mnie się udało. Mnie daj.""
To pierwsze: "Mi się wydaje" to taki łamany polski. Tak jak np. w angielskim powiedzą: he don't understand zamiast he doesn't understand. To jest po prostu taki skrót w języku polskim bo tak się nauczyliśmy, czyli łamany język polski. Dam inny przykład: Poszłem = Poszedłem
Ja bym powiedzial, ze to "mi sie wydaje" brzmi wiesniacko. podobnie jak "ci" zamiast "tobie"... Zreszta miodek kiedys sie o tym wypowiadal, ze to kaleczenie i na poczatku ma byc "mnie", a miodek... wiadomo... :P
Nie widzę nic niepoprawnego w zdaniu "daj mi to czy tamto". Znana seria książek dla dzieci "Poczytaj mi mamo" a nie "mnie mamo". Natomiast już słuchowo raziło by np. "daj mnie spokój" czy "podaj mnie szklankę". Oczywiście nikt nie powie, chyba że Kali "kochasz mi ?" Nasz język ma ogromną dowolność zwrotów, wyrażeń i odmian. Jest dlatego trudny dla innych nacji nie z naszego kręgu kulturowego. I oto chodzi :)
O ile dobrze pamiętam ze szkoły, była taka zasada, że na początku wyrażenia dawało się "mnie", a jak gdzieś w środku, to "mi". Pomijając oczywiście jakieś absurdalne zlepki wyrazów, które wypisujesz w pierwszym poście.
Na początku zdania powinno być "mnie". Sam często piszę "mi", bo tak się przyzwyczaiłem. "Mnie" może się wydawać "prostackie", bo wiele osób przyzwyczaiło się mówić inaczej. Zabawne jest tylko to, że to "mi" na początku zdania, jako niepoprawne, należałoby za "prostackie" uznać.
"mi"/"mnie", "ci"/"tobie" itp. stosuje się w zależności od akcentu zdaniowego. Tam gdzie na to słowo pada akcent, używa się pełnej formy.
Np. Znowu to samo! Tobie to nic się nie podoba a nie: Znowu to samo! Ci to nic się nie podoba.
Postanowiłem, że tę książkę dam tobie. (akcent na komu dam tę książkę, a więc długa forma) ale: Dam ci tę książkę, jeśli posprzątasz pokój (akcent na warunek, więc forma krótka).
Uszeregowanie wyrazów w zdaniu zmienia akcenty:
Porównaj: Mnie się wydaje (akcent na "mnie"), Wydaje mi się (akcent na "wydaje się"). Co łatwiej zauważyć, jak to rozwiniemy np. Mnie się wydaje, że młodzież zawsze była szalona (takie jest moje zdanie). Wydaje mi się, że młodzież zawsze była szalona (takie mam wrażenie). W tym drugim przypadku "mi" łatwo można wyrzucić: Wydaje się, że młodzież zawsze była szalona (coś na to wskazuje, takie jest ogólne wrażenie).
Ogólnie, w środku zdania zawsze mamy formy krótkie, a na początku czy na końcu długie. Pamiętajmy jednak, że reguła ta dotyczy celownika (komu? czemu?). W innych przypadkach formy skrócone w ogóle nie występują.
Wystawa historycznego sprzętu wojskowego bardzo mnie zainteresowała. (nie ma tu sprzeczności z powyższą zasadą, ponieważ w tym wypadku mamy biernik; kogo, co zainteresowała? mnie).
Trudno powiedzieć, kwestia wyczucia. Kiedyś może miałbym coś do powiedzenia na ten temat, niestety internet zrobił swoje, zresztą jęz. angielski, jak podejrzewam, również. Mam olbrzymie problemy z uszeregowaniem słów w zdaniu, interpunkcją, a coraz częściej także ortografią. Jedynym wyjściem jest chyba czytanie w większej ilości literatury pięknej, co niestety bardzo zaniedbałem.
*************************
Warto wnieść poprawkę do tego co napisałem w powyższym poście. Zdarzają się dwie formy zaimków osobowych w innych przypadkach (np. cię/ciebie w bierniku).
Ponadto zasada, że dłuższa forma występuje w pozycji akcentowanej, jest nadrzędna w stosunku do praktycznej zasady, że dłuższe formy stosujemy na początku i końcu zdania. Po prostu najczęściej akcent pada na początku i na końcu. Bywają jednak wyjątki:
http://obcyjezykpolski.strefa.pl/?md=archive&id=365
A my wałkowaliśmy to przez całą godzinę na polskim w gimnazjum i pamiętam do dzisiaj :)
Najlepszą konstrukcję zaproponował
Zależy też od regionu czasami, np. w rejonach Podlasia/Warmii i Mazur mówi się czasami: "Wydaje się DLA mnie". A w regionach Suchodolszczyzny: "uguem to sie wydaje dla jego całe te".
Konstrukcja z "mnie" na początku zdania jest poprawna.
Na poczatku - "mnie", w środku - "mi".
Mnie się wydaje, że...
Wydaje mi się, że...
dosyć nieelegancką konstrukcją
Nie chodzi o "elegancję". "Mnie się wydaje" = nacisk na osobę mówiącą w przeciwieństwie do innych. "Wydaje mi się" = nacisk na to, co się komuś wydaje. Zaś "mi się wydaje" jest po prostu konstrukcją niepoprawną.
Via Tenor
Dla mnie się wydaje/ wydaje się dla jego.
Temat jest odkopany w 7.1 i 9.1 (ta sama godzina).