Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM
Przed premierą 25 lipca 2008, 13:12

King's Bounty: Legenda - testujemy przed premierą - Strona 4

Klon Heroes of Might and Magic? Nic bardziej mylnego. Klasyczna gra studia New World Computing, która zapoczątkowała słynny cykl turowych strategii, powraca - teraz w nowoczesnej oprawie audiowizualnej i z kilkoma innowacjami.

Dawno, dawno temu, kiedy wśród komputerów stojących w polskich domach rządziły ośmiobitowce, amerykańska firma New World Computing opublikowała grę King’s Bounty. Produkt zaprojektowany przez Jona van Caneghema pewnie przepadłby z czasem w pomroce dziejów, gdyby nie to, że właśnie na bazie tego tytułu powstała słynna seria turowych strategii o nazwie Heroes of Might and Magic, stworzona zresztą przez ten sam zespół. Popularny cykl przyćmił jednak swój pierwowzór do tego stopnia, że dziś mało kto zdaje sobie sprawę o istnieniu takiej gry. A przecież jeszcze osiemnaście lat temu cieszyła się ona sporą popularnością i doczekała konwersji na kilka platform sprzętowych.

Dziś King’s Bounty powraca na rynek za sprawą firmy Katauri Interactive, której pracownicy mają na swoim koncie m.in. udaną serię Space Rangers. Gra pojawiła się w rosyjskich sklepach w kwietniu tego roku i aktualnie przekładana jest na inne języki – w tym polski. My mieliśmy okazję zaznajomić się z angielską edycją prasową, pozwalającą zwiedzić jedną z kilkunastu dostępnych w programie krain.

Legenda jest w prostej linii przeróbką King’s Bounty i oferuje taki sam przygodowy charakter zmagań. Zważywszy jednak na fakt, że pierwowzór pamiętają już chyba tylko dinozaury, za to cały świat zna serię Heroes of Might and Magic, to właśnie do niej będę odnosił się w niniejszym tekście. Należy jednak cały czas mieć na uwadze, że to nie King’s Bounty jest klonem Heroesów, tylko na odwrót. Turowy system walki, eksploracja świata za pomocą bohatera na koniu oraz inne charakterystyczne elementy serii, to wszystko już było w klasycznej grze z 1990 roku!

Na tym ekranie możemy rozwijać umiejętności, sprawdzić cechy bohatera, zarządzać artefaktami i armią.

Zmagania w King’s Bounty: The Legend rozpoczynamy od wskazania bohatera, który będzie nam towarzyszyć podczas eksploracji fantastycznego świata. Dostępnych jest raptem trzech śmiałków (wojownik, paladyn i czarodziej), ale różnice pomiędzy nimi są na tyle duże, że z powodzeniem można ukończyć produkt trzykrotnie, za każdym razem rozwijając naszego podopiecznego pod innym kątem.

W grze obecne są punkty doświadczenia, które otrzymujemy w nagrodę za wykonywanie zadań i eksterminację stworów. Po osiągnięciu kolejnego poziomu, bohater sam zwiększa swoje główne współczynniki (atak, obrona i dowodzenie). Gracz decyduje jedynie o rozwoju dodatkowych cech, które podzielone są na trzy różne dyscypliny. Drzewko umiejętności nasuwa skojarzenia z Diablo II – aby uzyskać dostęp do najmocniejszych skilli, trzeba najpierw rozwinąć słabsze w ściśle określonym porządku.

Wszystkie umiejętności doskonalimy w King’s Bounty: The Legend za pomocą kolorowych run. Te ostatnie otrzymujemy po osiągnięciu kolejnych poziomów doświadczenia – ich liczba i rodzaj uzależnione są od klasy postaci (np. mag dostaje więcej niebieskich, a wojownik czerwonych). Runy można również znaleźć w trakcie przygody, eksplorując fantastyczną krainę. Generalnie warto zaglądać w każdy zakątek mapy i walczyć ze stworami o wszystkie świecidełka. Nie dość, że zdobywamy w ten sposób punkty doświadczenia, to jeszcze pozyskujemy interesujące przedmioty, np. artefakty trwale zwiększające poszczególne cechy.

Krystian Smoszna

Krystian Smoszna

Gra od 1985 roku i nadal mu się nie znudziło. Zaczynał od automatów i komputerów ośmiobitowych, dziś gra głównie na konsolach i pececie w przypadku gier strategicznych. Do szeroko rozumianej branży pukał już pod koniec 1996 roku, ale zadebiutować udało się dopiero kilka miesięcy później, kilkustronicowym artykułem w CD-Action. Gry ustawiły całą jego karierę zawodową. Miał być informatykiem, skończył jako pismak. W GOL-u od blisko dwudziestu lat, do 2023 pełnił funkcję redaktora naczelnego. Gra w zasadzie we wszystko, bez podziału na gatunki, dużą estymą darzy indyki. Poza grami interesuje się piłką nożną i Formułą 1, na okrągło słucha też muzyki ekstremalnej.

więcej

Path of Exile 2 będzie wielkim zagrożeniem dla Diablo 4
Path of Exile 2 będzie wielkim zagrożeniem dla Diablo 4

Przed premierą

Największy rywal Diablo obrał kurs kolizyjny i planuje pokrzyżować plany Blizzarda. Path of Exile 2 to w zasadzie całkiem nowa gra i wygląda na to, że na rynku gier hack’n’slash dojdzie do pojedynku samców alfa o przewodnictwo w stadzie.

Yandere Simulator – Postal ma siostrę, czyli niepokojący symulator morderczyni
Yandere Simulator – Postal ma siostrę, czyli niepokojący symulator morderczyni

Przed premierą

Yandere Simulator to jedna z najdziwniejszych i najbardziej niepokojących gier, jakie obecnie powstają. Symulator szkolnej morderczyni powstaje w USA, choć wygląda jak kolejne japońskie dziwactwo.

Szok w systemie - trudna walka o przetrwanie serii gier System Shock
Szok w systemie - trudna walka o przetrwanie serii gier System Shock

Przed premierą

Choć obie części System Shock zyskały uznanie krytyków, żadna z nich nie okazała się komercyjnym hitem. Trudno więc dziwić się, że niewielu chciało zainwestować w jej kontynuację. Teraz, po kilkunastu latach, zapomniany cykl wreszcie powraca do życia.