Założycielowi studia Vlambeer skradziono plecak na E3
Znane z Super Crate Box i Ridiculous Fishing studio Vlambeer nie może zaliczyć tegorocznego E3 do kompletnie udanych. Podczas jednej z branżowych imprez założycielowi firmy skradziono plecak, w którym znajdowały się tablety, konsole oraz laptop z kodem gry Luftrausers.
Niemiła niespodzianka spotkała na targach E3 zespół Vlambeer, znany z takich tytułów jak Super Crate Box, Ridiculous Fishing czy Serious Sam: The Random Encounter. Podczas imprezy zorganizowanej przez firmę Sony skradziono założycielowi studia, Rami Ismailowi, plecak zawierający m.in. laptopa, dwa iPady, dwie konsole PlayStation Vita, czytnik książek elektronicznych Kindle oraz masę kabli.
Na szczęście autorzy zostawili w domu kopie wszystkich ważnych danych, więc incydent nie wpłynie na produkcję ich kolejnego projektu, czyli Luftrausers. Tym samym zespół Vlambeer wykazał się większą roztropnością niż autorzy Project Zomboid, którzy w wyniku włamania dwa lata temu stracili notebooki z jedynymi wersjami kodu gry, co opóźniło produkcję o co najmniej dwa miesiące.
Vlambeer zgłosiło oczywiście kradzież na policję. Pracownicy studia usłyszeli, że E3 w ostatnich latach stały się wyjątkowo apetycznym celem dla lokalnych złodziei. Podobny los na targach spotkał zresztą ekipę serwisu Giant Bomb, której ktoś podwędził sprzęt video.
Trzeba przyznać, że zespół Vlambeer zawsze miał pecha. Poza produkcją bardzo uddanych gier niezależnych studio jest znane głównie z tego, że często staje się ofiarą mało ambitnych studiów klonujących ich projekty. Jest to możliwe dlatego, że Vlambeer zawsze wpierw wypuszcza darmowe prototypy i dopiero na podstawie zebranych za ich pomocą opinii zabiera się za wersję komercyjną.
Tak stało się w przypadku Radical Fishing – zwariowanej przeglądarkowej gry rybackiej, której pomysły zostały potem rozwinięte w komercyjnym Ridiculous Fishing. Jednak zanim drugi z tych projektów zdążył zadebiutować, do sprzedaży trafił ordynarny klon zatytułowany Ninja Fishing, który nie tylko skopiował ogólne założenia, ale również nawet wszystkie możliwe do zakupu przez gracza ulepszenia.
Sytuacja powtórzyła się w przypadku projektu Luftrausers. Do premiery komercyjnej wersji pozostało jeszcze sporo czasu, a na Appstore już można kupić podróbkę zatytułowaną SkyFar.