Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 31 października 2024, 09:47

Steam zobowiązuje twórców gier do informowania graczy o zabezpieczeniach antycheaterskich na poziomie jądra systemu

Na prośbę graczy i deweloperów Valve dodało do kart gier na Steamie informację o zabezpieczeniach przeciwko oszustom. Jej dopisanie jest obowiązkowe w przypadku anticheatów działających na poziomie jądra systemu.

Źródło fot. Valve Corporation.
i

Valve stale ulepsza swój sklep, nie tylko poprzez dodawanie zupełnie nowych funkcji. Na prośbę deweloperów Steam od teraz będzie pokazywał rodzaj zabezpieczeń przeciwko oszustom stosowany w grze.

Taka informacja jest dostępna do dodania przez deweloperów w menu edycji karty gry. Co ważne, nie będzie to opcjonalne dla wszystkich. Wypełnienie tej rubryki będzie bowiem obowiązkowe w przypadku, gdy gra wykorzystuje zabezpieczenia działające na poziomie jądra systemu operacyjnego.

Takie rozwiązanie zyskało popularność wśród wydawców, ale gracze niechętnie patrzą na tego typu anticheaty. Od lat internauci martwili się o prywatność i bezpieczeństwo takich zabezpieczeń. Czasem te reakcje są przesadzone, ale zdarzały się też sytuacje pokazujące, że obawy graczy nie były zupełnie bezpodstawne.

Jednocześnie problemem był brak wyróżnienia informacji o wykorzystaniu tego typu zabezpieczeń. W efekcie nabywcy nie byli świadomi obecności takiego anticheata w grze (albo tego, w jak wielu produkcjach jest on wykorzystywany).

Stąd zapewne prośby zarówno twórców, jak i szeregowych użytkowników Steama, a więc i zmiana wprowadzona przez Valve. Firma zamierza teraz przejrzeć wszystkie dotychczas wydane tytuły i informować deweloperów o potrzebie dostosowania kart tych gier do nowej zasady.

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GRYOnline.pl rozpoczął w 2015 roku, pisząc w Newsroomie growym, a następnie również filmowym i technologicznym (nie zabrakło też udziału w Encyklopedii Gier). Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat. Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej