Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 30 grudnia 2022, 12:54

Największe premiery początku 2023 roku na jednym obrazku. W te 13 gier zaraz zagracie

Dead Space, Hogwarts Legacy i Skull and Bones to tylko część gier, w które zagramy już w pierwszym kwartale 2023 roku.

Źródło fot. Avalanche Software | Warner Bros. Interactive Entertainment.
i

Umówmy się – 2022 rok to nie czas dla wielkich produkcji. Owszem, otrzymaliśmy garść wysokobudżetowych gier i sporo pomniejszych perełek, ale wiele tytułów planowanych na ostatnie 12 miesięcy zostało opóźnionych.

Na szczęście początek kolejnego roku zapowiada się znacznie lepiej, co pokazuje poniższa grafika z najważniejszymi premierami pierwszego kwartału 2023 roku.

Największe premiery początku 2023 roku na jednym obrazku. W te 13 gier zaraz zagracie - ilustracja #1

Trzynaście hitów (oby) na początek roku.Źródło: własne.

Styczeń będzie jeszcze względnie skromny, aczkolwiek wiele osób czeka na remake pierwszej gry z serii Dead Space na PC, PS5 i XSX/S. Cykl pozostawał de facto martwy przez prawie dekadę, mimo że trzecia część bynajmniej nie zamknęła historii nekromorfów. Odświeżenie oryginalnej odsłony to nie tylko przypomnienie o marce współczesnym graczom, ale też szansa na zupełnie nową grę z uniwersum Dead Space.

Poza tym styczeń przyniesie ze sobą debiut Forspoken od twórców Final Fantasy XV. Przypomnijmy, że na początku miesiąca pojawiła się wersja demo tej produkcji w sklepie PlayStation Store. Pełna wersja gry trafi na konsolę PlayStation 5 oraz pecety.

Znacznie więcej nowych gier zobaczymy w lutym, który rozpocznie się z przytupem od premiery Hogwarts Legacy po licznych opóźnieniach. Przynajmniej na PC i konsolach PS5 i XSX/S. Na PlayStation i Xboxie One zagramy dopiero 4 kwietnia, a na Switchu Dziedzictwo Hogwartu pojawi się 25 lipca.

Późniejszy debiut zaliczą też nowi i znacznie poprawieni Osadnicy (The Settlers: New Allies) oraz survival Sons of the Forest (tak, to kontynuacja The Forest; twórcy nadal mają problem z punktualnością). Oba tytuły ukażą się na komputerach osobistych, przy czym strategia Ubisoftu ukaże się też na konsolach (XSX/S, PS5, Switch) w późniejszym terminie.

Do tego dojdą kolejne gry akcji: samurajski spin-off Yakuzy w postaci remake’u Like a Dragon: Ishin (PC, PS4, PS5, XOne, XSX/S) oraz Horizon: Call of the Mountain (dla zestawów PlayStation VR2). Miesiąc zwieńczy kolejny powrót zapomnianej serii w postaci pecetowego Company of Heroes 3. Jak widać, gracze nie będą narzekać na różnorodność (oraz, miejmy nadzieję, jakość tych produkcji).

Całkiem bogaty będzie także ostatni miesiąc nadchodzącego kwartału. Już 3 marca na pecetach i konsolach (PS4, PS5, XOne, XSX/S) ukaże się chińskie Wo Long: Fallen Dynasty, mające pokazać, że nie tylko From Software potrafi robić wybitne soulslike’i. Przynajmniej taką mamy nadzieję.

Niewiele później gracze otrzymają kolejną grę, która miała ukazać się już wiele miesięcy temu. Albo i lat, bo mowa o Skulls and Bones, które po licznych zawirowaniach w końcu pokaże, jak Ubisoft radzi sobie z pirackimi klimatami ponad 9 lat po Assassin’s Cred IV: Black Flag. Chyba że Francuzi ogłoszą kolejne opóźnienie w ostatniej chwili. Gra będzie dostępna na PC oraz konsolach Xbox Series X/S i PlayStation 5.

W marcu mamy otrzymać jeszcze dwie produkcje. Remake Resident Evil 4 pozwoli nam ponownie poznać historię walki Leona Kennedy’ego z hiszpańską plagą. Miesiąc zwieńczy debiut Star Wars Jedi: Ocalałego, czyli kontynuacji udanego Upadłego Zakonu w uniwersum Gwiezdnych wojen.

Oba tytuły trafią na pecety oraz konsole XSX/S, PS4 i PS5, ale dzieło studia Remedy zagramy także na Xboxie One.

Jest jeszcze jedna produkcja, o której warto napomknąć. Sęk w tym, ze strategia ekonomiczna Pharaoh: A New Era nadal nie ma daty premiery. Gra, która przypomni nam kultowego city buildera, ma trafić na pecety w pierwszym kwartale 2023 roku, ale wciąż czekamy na dokładne informacje od twórców.

Oczywiście to nie jedyne nadchodzące gry, na które warto zwrócić uwagę na początku przyszłego roku. Na jakie tytuły Wy najbardziej czekacie? Dajcie znać w komentarzach.

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GRYOnline.pl rozpoczął w 2015 roku, pisząc w Newsroomie growym, a następnie również filmowym i technologicznym (nie zabrakło też udziału w Encyklopedii Gier). Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat. Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej