Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 26 marca 2004, 12:14

Internet - sieć, medium i zarazem spory problem językowy

Internet – globalna sieć komputerowa łącząca ze sobą setki tysięcy komputerów – medium to, od roku 1991, kiedy to powstał system World Wide Web nieustannie powiększa się i obecnie jego rola porównywalna jest z rolą radia i telewizji. To dzięki niemu możecie czytać teraz tą wiadomość, pobierać interesujące pliki, zdobywać interesujące informacje, grać w gry MMO, korzystać z dobrodziejstw poczty elektronicznej, i robić jeszcze setki innych rzeczy. Nieustanny wzrost Internetu jest sporym wyzwaniem i problemem dla wszelakiej maści specjalistów, którzy usiłują nadążyć z rozbudową infrastruktury sieci (łącza, serwery, itp.) za potrzebami coraz to nowych osób oraz utrzymać ją w należytym stanie technicznym. Jak się okazuje Internet stanowi również spory problem dla wszelkiej maści profesorów, specjalistów od języka polskiego. Problem w tym jak powinno się poprawnie pisać – „Internet” czy „inter

Internet – globalna sieć komputerowa łącząca ze sobą setki tysięcy komputerów – medium to, od roku 1991, kiedy to powstał system World Wide Web nieustannie powiększa się i obecnie jego rola porównywalna jest z rolą radia i telewizji. To dzięki niemu możecie czytać teraz tą wiadomość, pobierać interesujące pliki, zdobywać interesujące informacje, grać w gry MMO, korzystać z dobrodziejstw poczty elektronicznej, i robić jeszcze setki innych rzeczy. Nieustanny wzrost Internetu jest sporym wyzwaniem i problemem dla wszelakiej maści specjalistów, którzy usiłują nadążyć z rozbudową infrastruktury sieci (łącza, serwery, itp.) za potrzebami coraz to nowych osób oraz utrzymać ją w należytym stanie technicznym. Jak się okazuje Internet stanowi również spory problem dla wszelkiej maści profesorów, specjalistów od języka polskiego. Problem w tym jak powinno się poprawnie pisać – „Internet” czy „internet”.

Jak powyżej wspomniałem zdania naszych wybitnych językoznawców (m.in. prof. Zygmunt Saloni - współautor „Ortograficznego Słownika Ucznia”, prof. Andrzej Markowski współautor „Wielkiego Słownika Języka Polskiego”, czy prof. Janusz S. Bień) są podzielone. Jedni uważają, że Internet winno się pisać przez „i”, inni zaś przez „I”. Jednakże nasza narodowa wyrocznia językowa znana pod nazwą „Rada Języka Polskiego przy prezydium PAN” rozwiązuje ten problem dopuszczając obie formy pisowni tego słowa, w zależności od jego znaczenia.

Rada Języka Polskiego przy prezydium PAN rozwiązanie tej kwestii widzi we wprowadzeniu rozróżnienia na „Internet” jako nazwę własną konkretnej sieci informatycznej oraz „internet” jako nazwę medium, pisaną małą literą analogicznie do radia, telewizji czy telefonu.

W związku z tym pozwolę sobie zaapelować do naszych czytelników ;) – korzystajcie z dobrodziejstw Internetu, przestrzegajcie Netykiety (elektroniczny savoir-vivre) oraz piszcie nazwę tego medium POPRAWNIE!

Wiadomość przygotowano w oparciu o artykuł zamieszczony na serwisie Internet Standard.

Przemysław Bartula

Przemysław Bartula

W 2000 roku dołączył do ekipy tworzącej serwis GRYOnline.pl i realizuje się w nim po dziś dzień. Zaczął od napisania kilku recenzji, a potem płynnie poszły newsy, wpisy encyklopedyczne i cała masa innych aktywności. Na przestrzeni 20 lat uczestniczył w tworzeniu niemal wszystkich działów i projektów firmy; przez lata piastował stanowisko szefa encyklopedii gier i szefa newsroomu, a ostatecznie trafił do zarządu firmy GRY-OnLine S.A. Obecnie jest dużo bardziej zaangażowany w aktywności zarządcze aniżeli redaktorskie. Posiada dyplom technika elektrotechnika i inżyniera budownictwa wodnego.

więcej