futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 23 grudnia 2020, 09:37

autor: Bartosz Świątek

Internet kwantowy to nie tylko teoria. Przełom w badaniach nad teleportacją

Naukowcom z zespołu badawczego pracującego nad inteligentnymi sieciami kwantowymi udało się odkryć metodę natychmiastowego przenoszenia na duże odległości informacji zapisanych w kubitach – najmniejszych jednostkach informacji kwantowej.

W SKRÓCIE:

  1. naukowcom udało się znaleźć sposób na skuteczne teleportowanie informacji zapisanych w kubitach;
  2. wykorzystano przy tym zjawisko tzw. splątania kwantowego;
  3. odkrycie może otworzyć drogę do przełomu na polu technologii komunikacyjnych.

Naukowcom udało się dokonać przełomu w badaniach nad tzw. kwantową teleportacją. Odkryli sposób na skuteczne, powtarzalne i natychmiastowe przenoszenie informacji zapisanych w kubitach (mowa o najmniejszych i niepodzielnych jednostkach informacji kwantowej, które można uznać za odpowiedniki znanych nam wszystkich bitów) z jednego miejsca do drugiego, oddalonego o 44 kilometry (via designboom).

Eksperyment przeprowadzono w ramach dwóch sieci – CQNET (Caltech Quantum Network) oraz FQNET (Fermilab Quantum Network) – opartych o połączenie światłowodowe. Wykorzystano przy tym zjawisko tzw. splątania kwantowego, czyli sytuację, w której dwa kubity są połączone ze sobą niezależnie od miejsca, w którym się znajdują – zmianę dokonaną w jednym z nich można dostrzec również w drugim. W teorii umożliwia to natychmiastowe przesyłanie – teleportowanie – zapisanych w kubitach informacji na duże odległości, co otwiera drogę do prawdziwej rewolucji w dziedzinie technologii internetowych.

Internet kwantowy to nie tylko teoria. Przełom w badaniach nad teleportacją - ilustracja #1
Źródło: CQNET.

Eksperyment stanowił część programu badawczego IN-Q-NET, poświęconego inteligentnym sieciom kwantowym oraz powiązanym z nimi technologiom. W zespole odpowiedzialnym za ten projekt można znaleźć badaczy z takich podmiotów i instytucji, jak Fermilab, AT&T, Caltech, Uniwersytet Harvarda, Uniwersytet w Calgary czy NASA.

Jesteśmy zachwyceni tymi wynikami. Jest to kluczowe osiągnięcie na drodze do zbudowania technologii, która na nowo zdefiniuje sposób, w jaki prowadzimy globalną komunikację – stwierdził Panagiotis Spentzouris, szef programu badawczego poświęconego fizyce kwantowej w Fermilab.

  1. Fermilab – strona oficjalna
  2. NASA – strona oficjalna