Gracz chłodzi swój komputer wykorzystując domową klimatyzację
Po premierze nastepnej generacji w obudowach zaczna pojawiac sie gniazda trojfazowe do zasilania oraz do wpiecia jednostki zewnetrznej klimatyzacji.
To tylko świadczy o tym że komputery zamiast iść do przodu idą do tyłu. Podzespoły wymagają coraz to większych i wymyślnych chłodzeń bo te standardowe nie są wstanie schłodzić. Nie wspomnę o samym poborze energii poszczególnych części. Tak sobie myślę że i sama technologia stanęła w miejscu bo producenci nie są wstanie niczym zastąpić poszczególnych części żeby one nie potrzebowały owych chłodzeń czy dużej poborze prądu.
Obecnie są chłodzenia cieczą, np karty graficzne w slocie PCie Express zajmują mniej miejsca to jednak musi być miejsce na zainstalowanie radiatora z wiatraczkami + dochodzą inne wady np,
- Mają mniejszą żywotność w porównaniu do tradycyjnego powietrzem.
- Pompka lub blok radiatora chłodzenia wodnego są bardziej awaryjne, nie mówiąc o tym że z biegiem czasu mogą powstawać nieszczelności przez które może coś przeciekać.
- Są droższe, na dodatek producenci kart graficznych żadają dużo Extra za GPU z tym rodzajem chłodzenia.
Nie, nie i jeszcze raz nie. Koleś z wrzutki ma 1600 W zasilacz. Bodaj najmocniejszy dostępny procesor i na pewno najlepszą grafikę. To są sprzęty z najwyższej półki, absolutnie bezsensowne dla zwykłego użytkownika czy gracza. To wszystko koszmarnie się grzeje, ale nikt nie każe tego kupować.
Do tego i Tobie, i plusującym Twój post chyba umknęła mini (r)ewolucja w highendowym gamingu - przejście do rozdzielczości 4k. Wyciąganie w tym dobrych klatek wymaga takich właśnie potwornych, prądożernych i robiących zimą za grzejniki sprzętów. Grając na 1080p cały ten segment może równie dobrze nie istnieć, bo jest absolutnie zbędny. Nie ma najmniejszego problemu, żeby grać w nowe gry w 1080p na sprzęcie o niskim poborze prądu – nie wiem jak Intel, ale AMD ma procesory o TDP 35 W, do tego np. GTX 4060 pobierze 115 W maks. i tyle. Poradzi sobie z tym byle jaka obudowa z 1 wlotowym i 1 wylotowym wentylatorem.
Krótko mówiąc: nie ma co biadolić i patrzeć się na konstrukcje, które są dla zwykłych graczy tym, czym F1 jest dla dojeżdżających do pracy Skodą Fabią czy inną Dacią.
Lepiej żeby chłop zachęcony sukcesem sobie sam hydrauliki w domu nie zrobił
kiedyś zrobiłem dla swojego komputera rodzaj komory w której był wentylator dużej mocy taki który montuje się w ścianach na 220V, ciąg był taki że w tej komorze było po prostu chłodno a powiew powietrza rozchodził się po ścianach. taka własna koncepcja. Działało całkiem nieźle. wyglądało topornie.
Przy takich temperaturach klima to podstawa!
Najlepiej zaufać profesjonalistom, mają wiedzę i doświadczenie.
Polecam Klimatyzacjaklima.pl
[link]