futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 4 listopada 2013, 11:06

GeForce GTX 780 Ti – pojawiły się pierwsze wyniki testów rywala Radeona R9 290X

W sieci pojawiły się pierwsze wyniki testów GeForce’a GTX 780 Ti, karty grafiki zapowiedzianej niedawno w odpowiedzi na konkurencyjnego Radeona R9 290X. Wygląda na to, że nowy układ firmy Nvidia może przewyższyć nie tylko rywala od AMD, ale nawet GeForce'a GTX Titan.

Jesienne zmagania między AMD i Nvidią przybierają na sile. Wkrótce po publikacji wyników pierwszych testów Radeona R9 290X, zwiastujących nadejście bardzo udanego układu (co zostało niedługo potem potwierdzone), nastąpiła odpowiedź ze strony konkurencji i zapowiedziano GeForce’a GTX 780 Ti. Teraz w Internecie opublikowano rezultaty uzyskane przez rzeczoną kartę w pierwszych testach – zarówno tych mniej, jak i bardziej oficjalnych.

GeForce GTX 780 Ti – nowy przebój od firmy Nvidia? - GeForce GTX 780 Ti – pojawiły się pierwsze wyniki testów rywala Radeona R9 290X - wiadomość - 2013-11-04
GeForce GTX 780 Ti – nowy przebój od firmy Nvidia?

Na początek przedstawimy wyniki uzyskane przez dalekowschodni serwis Chiphell. Wynika z nich, że GTX 780 Ti jest nie tylko sporo szybszy od R9 290X, ale ma osiągi zauważalnie lepsze nawet od GeForce’a GTX Titan; w wielu konkurencjach nieco przebija też wyposażone w dwa procesory GeForce’a GTX 690 i Radeona HD 7990. Z drugiej strony, omawiana karta pobiera również trochę więcej mocy. Warto jednak zwrócić uwagę, że testowy egzemplarz GTX 780 Ti był delikatnie podkręcony (o około 50 Mhz).

Porównanie GTX 780 Ti i innych kart grafiki w grze BioShock: Infinite (źródło: Chiphell).
Porównanie GTX 780 Ti i innych kart grafiki w grze BioShock: Infinite (źródło: Chiphell).
Porównanie GTX 780 Ti i innych kart grafiki w benchmarkach firmy Futuremark (źródło: Chiphell).
Porównanie GTX 780 Ti i innych kart grafiki w benchmarkach firmy Futuremark (źródło: Chiphell).

Wyniki uzyskane w programie 3D Mark 11 przez serwis Chiphell warto porównać z tymi, które jakiś czas temu zaprezentował jeden z użytkowników forum Xtreme Systems. Również z nich wynika, że omawiany układ będzie szybszy zarówno od Radeona R9 290X (o około 10 procent), jak i GeForce’a GTX Titan (o niecałe 2 procent).

Wynik testu GTX 780 Ti w programie 3DMark 11 (źródło: Xtreme Systems).
Wynik testu GTX 780 Ti w programie 3DMark 11 (źródło: Xtreme Systems).

Co ciekawe, rezultaty opublikowane przez samą firmę Nvidia – porównujące GTX 780 Ti wyłącznie z Radeonem R9 290X – choć też obrazują przewagę pierwszego układu, nie ukazują aż tak dużej przepaści na korzyść GeForce’a. Chociaż po słupkach widać niemałą różnicę, należy pamiętać, że wydajność produktu AMD została tutaj oparta na działaniu w trybie Quiet, który wycisza pracę wentylatora kosztem stopniowo spadającej mocy (wraz ze wzrostem temperatury) – by przedstawić prawdziwe osiągi R9 290X, należałoby wykorzystać tryb Uber, wyłączający podobne hamulce.

Porównanie GeForce'a GTX 780 Ti z Radeonem R9 290X (działającym w trybie Quiet) w różnych grach (źródło: Nvidia).

Warto też wspomnieć, że udostępniono oficjalną specyfikację GeForce’a GTX 780 Ti. Okazało się, że jego osiągi są bardziej imponujące, niż przewidywano – z procesora Kepler GK110 wyciśnięto 2880 rdzeni CUDA, 240 jednostek teksturujących (TMU) i 48 jednostek rasteryzujących (ROP). Ostatnia z wymienionych wartości zgadza się z założeniami, podobnie jak domyślna ilość pamięci – będą to 3 GB w 384-bitowym intefejsie DDR5 (chociaż według informacji z serwisu Chiphell wynika, że karta zostanie udostępniona również w wersjach wyposażonych w 6 i 12 GB).

Wygląda na to, że panowanie karty od AMD w kategorii produktów za około 2 tysiące złotych może okazać się stosunkowo krótkie. Rzecz jasna, z ostatecznymi werdyktami będziemy musieli poczekać, aż GeForce GTX 780 Ti trafi w ręce większej liczby testerów, lecz już teraz układ jawi się bardzo ciekawą kontrpropozycją wobec Radeona R9 290X. Ile warta jest nowa karta firmy Nvidia (dosłownie i w przenośni), przekonamy się niebawem – zadebiutuje ona 7 listopada. Jej cenę sugerowaną ustalono na poziomie 699 dolarów (czyli około 2130 zł, przy czym jest to kwota bez doliczonego podatku VAT).

Krzysztof Mysiak

Krzysztof Mysiak

Z GRYOnline.pl związany od 2013 roku, najpierw jako współpracownik, a od 2017 roku – członek redakcji, znany także jako Draug. Obecnie szef Encyklopedii Gier. Zainteresowanie elektroniczną rozrywką rozpalił w nim starszy brat – kolekcjoner gier i gracz. Zdobył wykształcenie bibliotekarza/infobrokera – ale nie poszedł w ślady Deckarda Caina czy Handlarza Cieni. Zanim w 2020 roku przeniósł się z Krakowa do Poznania, zdążył zostać zapamiętany z bywania na tolkienowskich konwentach, posiadania Subaru Imprezy i wywijania mieczem na firmowym parkingu.

więcej