GeForce NOW - co to? jak działa? ile kosztuje? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania
Twój komputer jest zbyt słaby, aby poradzić sobie z nowymi grami na najwyższych detalach? Rozwiązaniem może być NVIDIA GeForce NOW – przedstawiamy garść informacji na temat usługi.
Gaming w chmurze ma szansę stać się w przyszłości głównym sposobem, w jaki będziemy ogrywać nowe tytułu. Już teraz jest to kusząca alternatywa dla wydawania grubych tysięcy na nowy komputer lub kartę graficzną. Platformy streamingowe przeszły długą drogę i obecnie są dostępne pod postacią w pełni działających aplikacji ze sporą biblioteką obsługiwanych gier. Na rynku usług grania w chmurze wyróżnia się GeForce NOW od NVIDIA. Co trzeba o niej wiedzieć?
Czym jest GeForce NOW?
Najprościej i najkrócej mówiąc, jest to usługa grania w chmurze od NVIDIA. Inaczej da się ją określić jako streaming gier. Działa to na bardzo podobnej, ale nie identycznej zasadzie, co platformy VOD np. Netflix.
Jak działa gamingu w chmurze od NVIDIA?
Zasada działania jest bardzo prosta. Gry nie są uruchamiane na domowym komputerze gracza. Dzieje się to na maszynie oddalonej setki, a nawet tysiące kilometrów dalej, które jest podłączona do chmury. Do końcowego odbiory dociera jedynie już gotowy tj. wygenerowany obraz z rozgrywki. Pozwala to grać w najbardziej wymagające tytuły np. Cyberpunk 2077 nawet na kilkunastoletnim pececie spełniającym podstawowe wymagania sprzętowe i podłączonym do odpowiednio szybkiego Internetu. To tak, jakby śledzić na YouTubie gameplay z gry, która nie ma żadnych szans działać płynnie lub w ogóle na sprzęcie oglądającego, z tym, że nie jest się tylko biernym odbiorcą, ale osobą kontrolującą postać. Brzmi świetnie, prawda? A to nie koniec dobrych wiadomości.
Na jakich platformach działa GFN?
Oddawać się rozrywce w największych hitach można nie tylko na komputerze klasy PC. Usługa jest dostępna również na urządzeniach mobilnych, zarówno tych z Androidem, jak i iOS-em, komputerach Mac oraz telewizorach z NVIDIA SHIELD.
Wymagania sprzętowe GeForce NOW
Do poprawnego działania usługi niezbędny jest:
- komputer stacjonarny lub laptop z Windows – Windows 7 (64 bit) lub nowszy, dwurdzeniowy procesor pracujący co najmniej z częstotliwością 2,0 GHz, karta graficzna obsługująca DirectX 11 lub nowszą wersję,
- komputer stacjonarny lub laptop z macOS - macOS 10.10 lub nowszy,
- smartfon, tablet lub telewizor z Android – Android 5.0 lub nowszy, 2GB RAM, obsługa OpenGL w wersji ES3.2 lub nowszej,
- iPhone - iOS 14.2 lub nowszy,
- iPad - iPadOS 14 lub nowszy,
- NVIDIA SHIELD TV.
W jakiej rozdzielczości strumieniowane są gry?
Grać w rozdzielczości 4K da się tylko na telewizorze, choć nie będzie to natywne 2160p - SHIELD TV Pro skaluje obraz. Odbywa się to z udziałem algorytmów sztucznej inteligencji. Na pozostałych platformach gry zostaną uruchomione w 1080p lub 720p w zależności od prędkości Internetu i wyboru samego gracza.
Jaki Internet jest potrzebny do grania w chmurze?
To zależy od rozdzielczości, w jakiej chce się grać. Do zabawy w 720p z 60 klatkami na sekundę wystarczy już łącze o prędkości 15 Mbps. Aby cieszyć się lepszą jakością tj. Full HD w 60 fps niezbędne będzie połączenie o przepustowości 25 Mbps. Wartości te należy potraktować jako minimalne. Oprócz transferu ważna jest też stabilność. Na największy komfort rozgrywki można liczyć przy światłowodzie. Popularna radiówka i LTE w odróżnieniu od Internetu stacjonarnego są obciążone ryzykiem dużych wahań prędkości. Zwłaszcza gdy w danej lokalizacji z Internetu w jednym czasie korzysta wiele użytkowników.
Użycie łącza w praktyce sprawdził mikos. W rozdzielczości 1080p i przy płynności na poziomie 60 kl./s wahało się ono pomiędzy 45 a 57 Mbps. Należy przy tym zaznaczyć, że opóźnienie było wtedy bardzo niskie, wręcz niezauważalne. Pozwalało to rywalizować z innymi graczami w trybie multiplayer.
Ile Internetu zużywa GeForce NOW?
Jest to ważne w zasadzie tylko dla osób korzystających z Internetu LTE. Tego typu usługa dostępu do globalnej sieci jest objęta limitem danych. Po jego przekroczeniu istnieje ryzyko znaczącego obniżenia prędkości np. do poziomu 1 Mbps.
Zakładając, że dowolny tytuł uruchomi się w 720p/60fps i transmisja danych przez cały czas to 15 Mbps (1,87 MB/s), godzina rozgrywki przełoży się na zużycie około 6,7 GB danych. Jeszcze więcej transferu „zje” gamingu w 1080p/60fps. Przyjmując, że użycie łącza utrzymuje się na stałym poziomie 25 Mbps (3,12 MB/s), granie przez godzinę uszczupli limit o ponad 11 GB. Realnie może to być jeszcze więcej. Uśredniając transmisję danych w praktyce (więcej o niej w ramce przy poprzednim pytaniu), wychodzi, że 51 Mbps (6,37 MB/s) przekłada się na prawie 23 GB/h.
Czy GeForce NOW jest darmowy?
Tak, z usługi można korzystać bez wydawania ani jednej złotówki. Bezpłatna wersja wiąże się jednak z kilkoma niedogodnościami. Trzeba się liczyć z tym, że połączenie z serwerami gamingowymi chwilę potrwa. Ile dokładnie? Ciężko to stwierdzić. Zależy to m.in. od poziomu ich obciążenia. Po premierze Cyberpunk 2077 czas oczekiwania wynosił nawet kilka godzin. Są to jednak wyjątkowe sytuacje, niewystępujące zbyt często. Precyzyjnie ustalona została za to długość sesji. Od momentu uruchomienia gry użytkownik ma zapewnioną jedną godzinę rozgrywki bez przerwy. Po upływie tego okresu zostaje on ponownie wysłany do kolejki oczekujących na rozpoczęcie gry. Innym ograniczeniem darmowej wersji jest wyłączona technologia ray tracing (śledzenie promieni).
Ile kosztuje GeForce NOW?
W ostatnim czasie ceny wzrosły. Podwyżka była jednak zapowiadana na dużo wcześniej przed wprowadzeniem. Dzięki temu wszyscy chętni mogli wykupić abonament za niższą stawkę. Obecnie Priority, bo tak nazywa się płatny plan, kosztuje 49 zł/mies. Wykupując subskrypcję na rok z góry, można nieco zaoszczędzić. W takim przypadku cena to 490 zł. Wychodzi więc na to, że miesiąc kosztuje 40,83 zł.
Co dostaje się w płatnej wersji? Wśród korzyści znalazł się priorytetowy dostęp do serwerów. Oprócz tego sesja grania jest znacznie dłuższa i może trwać nawet do 6 godzin. Wyłożenie pieniędzy otwiera także furtkę do lepszej jakości. Mowa tu dokładnie o graniu z włączoną opcją ray tracing.
Jakie gry są dostępne w GFN?
Dla wielu jest to najbardziej interesująca kwestia. Na oficjalnej stronie podana jest informacja o możliwości zagrania w ponad 1000 produkcji. Pełny spis znajduje się pod tym adresem. Wśród najważniejszych i najlepszych tytułów z ostatnich miesięcy dostępny jest:
- Hitman 3 (Epic)
- Biomutant (Epic, Steam)
- The Medium (Epic, Steam)
- Cyberpunk 2077 (GOG, Epic, Steam)
- Assassin’s Creed Valhalla (Epic, Ubisoft Connect)
- Watch Dogs: Legion (Epic, Ubisoft Connect)
- Immortals Fenyx Rising (Epic, Ubisoft Connect)
Ważną kwestią jest to, skąd pochodzą gry, które można potem uruchomić w ramach usługi GeForce NOW. Należy je oczywiście wcześniej kupić, ale bynajmniej nie po raz kolejny w jakimś specjalnym sklepie NVIDIA, bo taki nie istnieje. Trzeba to zrobić przez tradycyjne kanały dystrybucji tj. platformy typu Steam, GOG, Epic Games Store, stacjonarne sklepy itp. Konta da się połączyć z GeForce NOW i strumieniować gry ze swojej biblioteki. Przed wydaniem pieniędzy na pożądany tytuł koniecznie trzeba zweryfikować, czy wersja z danego klienta gier jest wpierana przez usługę „zielonych”. Chmura pozwala również na ogranie tytułów typu free-to-play.
Lista dostępnych produkcji jest regularnie poszerzana o nowe pozycje. Nowości z tego tygodnia to m.in. City of Gangster (Steam) i Car Mechanic Simulator 2021 (Steam). 12 sierpnia do bogatej biblioteki GeForce NOW trafił także battle royal Naraka: Bladepoint (Steam, Epic) i survival FPP Voidtrain (Epic).
ZASTRZEŻENIE
Materiał powstał we współpracy z firmą NVIDIA