Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Whiskerwood (PC)
OkładkaWhiskerwood (PC)

Whiskerwood PC

Przypominająca polskie Timberborn strategia typu city builder, w której stajemy na czele zamorskiej kolonii wzniesionej przez myszy. W Whiskerwood dbamy o potrzeby gryzoni, a także nadzorujemy ich pracę, by spełniać oczekiwania naszych mocodawców – kotów rządzących twardą łapą.

Strategiczne | ekonomiczne | indie | zwierzęta | city builder

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Whiskerwood Premiera PC

2026

Steam

2026

producent: Minakata Dynamics wydawca: Hooded Horse Strona oficjalna

Polskie napisyPolskie napisyAngielskie napisyAngielskie napisy

Gry podobne do Whiskerwood

Timberborn

United Penguin Kingdom

Banished

Whiskerwood jest grą strategiczną typu city builder, która pozwala nam stanąć na czele mysiej kolonii na odległym skrawku lądu. Produkcja została opracowana przez niezależne studio Minakata Dynamics, mające w swoim portfolio pokrewny gatunkowo projekt Railgrade, zaś jej wydaniem zajęła się firma Hooded Horse, w której katalogu prym wiedzie gra Manor Lords.

Fabuła

Whiskerwood przenosi nas do fantastycznego świata zamieszkiwanego przez antropomorficzne zwierzęta, a dokładnie – do królestwa rządzonego twardą łapą przez koty, dla których ciężką, niemal niewolniczą pracę wykonują ciemiężone przez nie myszy. Drapieżniki nieustannie poszerzają swoją strefę wpływów, wysyłając na zamorskie terytoria statki wypełnione gryzoniami.

W trakcie rozgrywki stajemy na czele jednej z takich mysich grup i nasza w tym głowa, by po dotarciu na suchy ląd udało jej się wznieść od podstaw prosperującą kolonię. Tylko od nas zależy, w jaki sposób tego dokonamy – dbając o potrzeby swoich podwładnych czy myśląc wyłącznie o zadowoleniu swoich kocich mocodawców.

Gameplay

W Whiskerwood akcję oglądamy z lotu ptaka. Podczas rozgrywki na naszych barkach spoczywają wszystkie kwestie związane z funkcjonowaniem kolonii – od pozyskiwania surowców i wznoszenia budynków, przez zadowalanie kotów, skończywszy na dbaniu o potrzeby pracujących dla nas myszy.

Zabawa toczy się na wyspach, a ograniczona przestrzeń wymusza na nas myślenie nie tylko w poziomie, lecz również w pionie. Gra pozwala nam przy tym w znacznym stopniu modyfikować teren poprzez wyrównywanie działek, wkopywanie się pod ziemię albo „wgryzanie się” w zbocza gór. Wśród budynków, które możemy konstruować, znajdziemy zarówno miejsca użyteczności publicznej, pokroju szpitali, jak i rozmaite budowle przemysłowe oraz produkcyjne, a także obiekty zwiększające komfort życia w kolonii.

Rzecz jasna do rozwoju naszej osady potrzebujemy zasobów, które pozyskujemy, wycinając drzewa czy posyłając myszy do pracy w kopalniach. Surowce służą nam nie tylko do budowy, lecz również do pozyskiwania różnego rodzaju dóbr – od podstawowych, jak świece, tkaniny czy gotowe posiłki, po luksusowe, na czele z meblami, herbatą i przyprawami.

Im bardziej złożone są produkty naszej kolonii, tym bardziej skomplikowane łańcuchy produkcyjne (obejmujące między innymi taśmociągi umożliwiające sprawny transport na duże odległości) przychodzi nam wytwarzać. Oprócz tego ważną rolę odgrywa tu woda, którą możemy dostarczać w określone miejsca przy pomocy rurociągów; myszy potrzebują jej zarówno do życia, jak i do prac przemysłowych.

Chcąc zapewnić sobie stały dostęp do pożywienia, nasze gryzonie muszą łowić ryby, a także trudnić się rolnictwem. To ostatnie wiąże się z koniecznością zwracania uwagi na specyfikę poszczególnych upraw; na przykład pszenica wymaga żyznej gleby, grzyby świetnie rosną w wilgotnych grotach, z kolei ziemniaki najlepiej radzą sobie na dużych wysokościach.

Zaspokojenie podstawowych potrzeb myszy, na czele z jedzeniem, jest o tyle ważne, że w przeciwnym wypadku nasi podopieczni mogą zacząć opuszczać kolonię w poszukiwaniu lepszego miejsca do życia. Oprócz tego przed posłaniem danego gryzonia do pracy warto mieć na uwadze, do której z gildii należy. Przynależność do danej frakcji determinuje jego mocne i słabe strony oraz wpływa na jego upodobania, co bezpośrednio przekłada się na jakość wykonywanej przez niego pracy na konkretnym stanowisku.

Jeżeli wszystko to robimy dobrze, z czasem nasza kolonia zacznie rosnąć, a wraz z nią nie tylko nasz apetyt na więcej, lecz również lista potrzeb gryzoni oraz oczekiwania naszych mocodawców. Ten pierwszy możemy zaspokoić, budując statki w stoczniach i eksplorując dalsze zakątki świata gry, a także prowadząc badania nad nowymi technologiami, które poszerzą wachlarz naszych możliwości. Zachcianki myszy możemy zarówno spełniać, budując kolejne obiekty pozytywnie wpływające na ich morale (pokroju parków czy fontann), jak i temperować, chociażby wznosząc posągi kotów (przypominające o tym, kto tak naprawdę tutaj rządzi).

Jeśli zaś chodzi o same drapieżniki – jako że z czasem ich oczekiwania stają się coraz trudniejsze do spełnienia, prędzej czy później przychodzi nam wybrać, czy będziemy starać się spełnić zachcianki naszych mocodawców za wszelką cenę, czy też spróbujemy im się postawić. Sprawę komplikuje fakt, że nie tylko koty rzucają nam tutaj kłody pod nogi. Życie potrafi nam utrudnić kapryśna pogoda (burze ostudzają chęci do pracy naszych podwładnych, z kolei niskie temperatury mogą zniszczyć nasze plony), a także piraci grasujący na morzach, którzy czyhają na nasze statki.

Ostatnia modyfikacja 20 sierpnia 2024

Tryb gry: single player  

Wymagania wiekowe Whiskerwood: 12+

Whiskerwood Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core i5-4670 3.4 GHz / AMD FX-4350 4.2 GHz
  • 8 GB RAM
  • karta graficzna 4 GB GeForce GTX 1050 Ti / Radeon RX 460
  • 10 GB HDD
  • Windows 10 64-bit
  • Zalecane:
  • Intel Core i5-7600 3.5 GHz / AMD Ryzen 3 2200G 3.5 GHz
  • 8 GB RAM
  • karta graficzna 6 GB GeForce GTX 1060 / 8 GB Radeon RX 580
  • 10 GB HDD
  • Windows 10 64-bit