The Trail: Frontier Challenge
Gra logiczno-survivalowa zaprojektowana w założonym przez Petera Molyneux studiu 22cans, które wcześniej stworzyło Godus i Curiosity.
producent: 22cans wydawca: Kongregate Strona oficjalna
The Trail: Frontier Challenge to odświeżona i rozbudowana wersja prostej gry survivalowej pod tytułem The Trail: A Frontier Journey, opracowanej przez zespół 22 Cans Studios. Firma została założona przez Petera Molyneux – osobę, której zawdzięczamy powstanie takich tytułów jak seria Fable czy kultowe cykle Dungeon Keeper i Syndicate. Pierwowzór z 2016 roku trafił na urządzenia mobilne – opisywana pozycja pojawiła się natomiast na platformie PC i Switch.
Fabuła
W The Trail: Frontier Challenge gracz wciela się w jednego z pionierów – podróżników, którzy przybijają do brzegów Nowego Świata, czyli inspirowanej Ameryką Północną niezbadanej krainy skrywającej niezliczone tajemnice. Nadrzędnym celem, jaki nam przyświeca, jest dotarcie do miasteczka Eden Falls, gdzie możemy się osiedlić i dbając o jego rozwój, stopniowo wspinać się po szczeblach drabiny społecznej, by pewnego dnia podjąć próbę objęcia funkcji burmistrza.
Mechanika
W wydanym na platformę PC i Switch The Trail: A Frontier Challenge akcję obserwujemy z perspektywy trzeciej osoby (TPP). Podczas spokojnej eksploracji kolejnych zakamarków świata (składają się na niego malownicze doliny, przysypane śniegiem szczyty gór czy choćby suche, niemal pustynne rejony; orientację w terenie ułatwia dwuwymiarowa mapa) nie tylko walczymy o przetrwanie i szukamy miejsc do rozbijania obozowisk (gdzie możemy się przespać i zregenerować nadwątlone siły), lecz także nieustannie rozwijamy bohatera. Protagonista może reprezentować jedną z pięciu profesji – możemy zatem wcielić się w drwala, kucharza, krawca, poszukiwacza oraz myśliwego. W miarę postępów nasz podopieczny zdobywa punkty umiejętności i awansuje na kolejne poziomy, by w rezultacie stać się prawdziwym mistrzem danego zawodu.
Istotną rolę w grze odgrywa rozbudowany system craftingu. Pozwala on na wytwarzanie przydatnych przedmiotów i ubrań w oparciu o pozyskane surowce; kiedy już uda nam się ostatecznie osiedlić w wyżej wspomnianej mieścinie, wykonać możemy również meble do naszego domu. W trakcie zabawy warto pamiętać o rozsądnym zarządzaniu ekwipunkiem – w odróżnieniu od rozwiązań z The Trail: A Frontier Journey nasz plecak ma ograniczoną pojemność, a każdy przedmiot ma określoną wagę; ten ostatni aspekt gry przekłada się na szybkość poruszania się bohatera.
Co ciekawe, nie jesteśmy skazani na samotną wędrówkę. Towarzystwo może nam zapewnić zarówno pies będący naszym wiernym kompanem, jak i pozostali gracze kontrolujący postacie podobne do naszej. To właśnie z nimi wymieniamy się zdobytymi przedmiotami i handlujemy – istnieje nawet możliwość łączenia się w całe społeczności, by wspólnie dążyć do osiągnięcia konkretnego celu. Urozmaiceniem przygód są specjalne konkurencje i wyzwania pokroju wyścigów, jakim możemy stawić czoła w toku przygody.
Kwestie techniczne
Minimalistyczna oprawa graficzna The Trail: A Frontier Challenge może się podobać. Autorzy postawili na kreskówkową stylistykę opartą na prostych, kolorowych bryłach.
Ostatnia modyfikacja 1 marca 2018
Tryb gry: single / multiplayer Tryb multiplayer: Internet
Wymagania wiekowe The Trail: Frontier Challenge: 12+