Seria Sherlock Holmes - seria gier
Seria detektywistycznych przygodówek, zapoczątkowana i rozwijana przez ukraińskie studio Frogwares. Na przestrzeni lat wydawaniem gier spod szyldu Sherlock Holmes zajmowały się różne firmy. W 2006 roku studio Frogwares nawiązało długotrwałą współpracę z firmą Focus Home Interactive (później przemianowaną na Focus Entertainment), która trwała aż do 2014 roku, kiedy to gry studia przeszły pod wydawnicze skrzydła firmy Bigben Interactive (z czasem przemianowanej na Nacon). Jako że obie kooperacje ostatecznie zakończyły się problemami, ukraińscy deweloperzy w końcu zdecydowali się wydawać swoje dzieła własnym sumptem.
Jak sugeruje tytuł, gry z serii Sherlock Holmes pozwalają nam wcielić się w słynnego detektywa – Sherlocka Holmesa – znanego z powieści i opowiadań autorstwa sir Arthura Conana Doyle’a. Od czasu do czasu mamy również okazję przejąć kontrolę nad jego wiernym towarzyszem – doktorem Johnem Watsonem. Motorem tych produkcji są śledztwa prowadzone przez głównego bohatera. Chcąc rozwikłać daną zagadkę kryminalną i schwytać sprawcę, detektyw musi uważnie przeszukiwać lokacje w poszukiwaniu wskazówek i przedmiotów, a także prowadzić liczne rozmowy. Następnie protagonista analizuje zebrany materiał dowodowy, w ten sposób stopniowo doprowadzając daną sprawę do końca.
Pierwsza odsłona cyklu, czyli Sherlock Holmes: The Mystery of the Mummy (w Polsce znana jako Sherlock Holmes: Tajemnica Mumii), zadebiutowała na komputerach osobistych w 2002 roku. Akcję oglądaliśmy tu z perspektywy pierwszej osoby (FPP), a po lokacjach poruszaliśmy się w sposób skokowy, niczym w pierwszych częściach serii Myst. Celem Holmesa było natomiast rozwikłanie zagadki zaginięcia słynnego archeologa.
Kontynuacja zatytułowana Sherlock Holmes: The Case of the Silver Earring (w Polsce wydana jako Sherlock Holmes i tajemnica srebrnego kolczyka) trafiła na komputery osobiste w 2004 roku. Zadaniem Sherlocka i jego wiernego towarzysza – doktora Watsona – było tu odkrycie tożsamości mordercy magnata budowlanego, sir Melvyna Bromsby. Była to zarazem pierwsza część serii, w której wydarzenia obserwowaliśmy z różnorodnych, „filmowych” ujęć.
Trzecia odsłona cyklu, czyli Sherlock Holmes: The Awakened (w Polsce znana jako Sherlock Holmes: Przebudzenie), pojawiła się w 2006 roku. Chcąc rozwikłać zagadkę zaginięcia młodego mężczyzny, Holmes i Watson muszą rozpracować tajemniczą i niebezpieczną sektę, której członkowie czczą stare i potężne istoty. By doprowadzić śledztwo do końca, Holmes i Watson muszą trzymać nerwy na wodzy i nie pozwolić, by przedwieczne byty odebrały im zmysły. Warto odnotować, że była to pierwsza część serii, która zaoferowała w pełni trójwymiarowe środowisko.
Sherlock Holmes Versus Arsene Lupin (znana również jako Sherlock Holmes: Nemesis, natomiast w Polsce wydana pod tytułem Sherlock Holmes kontra Arsene Lupin) trafiła na komputery osobiste nieco ponad rok później, bo pod koniec października 2007 roku. Tym razem Holmes postanowił przyjąć wyzwanie króla złodziei – Arsene Lupina – i próbował go pochwycić, przerywając jego serię wielkich kradzieży w całym Londynie.
Piąta odsłona cyklu, czyli Sherlock Holmes Versus Jack the Ripper (w Polsce znana jako Sherlock Holmes kontra Kuba Rozpruwacz), po raz kolejny zabrała nas do angielskiej stolicy. Gra pojawiła się w 2009 roku. Jak sugeruje tytuł, bohater musiał w niej stawić czoła Kubie Rozpruwaczowi, czyli jednemu z najsłynniejszych seryjnych morderców w historii.
Na szóstą część serii, czyli The Testament of Sherlock Holmes (znaną w Polsce jako Testament Sherlocka Holmesa), trzeba było czekać aż do 2012 roku. Sherlock został w niej oskarżony o popełnienie morderstwa, przez co nie tylko stracił szacunek Londyńczyków, lecz również zaczął tracić zaufanie samego doktora Watsona. Głównym zadaniem Holmesa było więc oczyszczenie swojego imienia. Na tle poprzedniczek gra wyróżniała się za sprawą odświeżonej mechaniki i znacznie lepszej oprawy graficznej, co było zasługą nowego silnika.
Siódma odsłona cyklu, czyli Sherlock Holmes: Crimes and Punishments (w Polsce – Sherlock Holmes: Zbrodnia i kara) ukazała się w 2014 roku. Tym razem na Holmesa nie czekała jedna, lecz aż sześć spraw do rozwiązania. Autorzy wprowadzili szereg nowości, na czele z dokonywaniem wyborów wpływających na przebieg fabuły; gra pozwalała nawet źle wytypować sprawcę.
W 2016 roku pojawiła się ósma część serii, zatytułowana Sherlock Holmes: The Devil’s Daughter. Sherlock i Watson musieli w niej przeprowadzić pięć trudnych śledztw i odkryć tożsamość sprawców zbrodni, które wstrząsnęły Londynem.
Dziewiąta część serii, czyli Sherlock Holmes: Chapter One, była pierwszą, którą studio Frogwares postanowiło wypuścić własnym sumptem. Gra zadebiutowała w 2021 roku i stanowiła prequel całego cyklu, pozwalając graczom wcielić się w młodego i jeszcze niedoświadczonego detektywa. Protagonista powrócił w niej na rodzinną, śródziemnomorską wyspę, gdzie wplątał się w pewną dużą intrygę. Tytuł zaoferował między innymi otwarty świat, który Sherlock mógł swobodnie przemierzać, a także wprowadził urozmaicające rozgrywkę sekwencje rodem z gier akcji; niemniej, detektyw mógł sięgnąć po broń jedynie w momentach przewidzianych przez fabułę. W grze nie zabrakło również wyborów, które wpływały na przebieg opowieści.
W 2023 roku do sprzedaży trafił kompleksowy remake gry Sherlock Holmes: The Awakened. Na tle pierwowzoru tytuł wyróżniał się za sprawą lekko odmienionej fabuły (deweloperzy postanowili uczynić z niego bezpośrednią kontynuację gry Sherlock Holmes: Chapter One) i zmodyfikowanej mechaniki (którą unowocześniono i przystosowano do perspektywy trzecioosobowej). Poza tym gruntownie odświeżono oprawę graficzną.
Oprócz głównych odsłon, na przestrzeni lat cykl doczekał się różnorodnych spin-offów. Były to produkcje nieco mniejszego kalibru, utrzymane w nieco mniej mrocznym i poważnym tonie, z uproszczoną mechaniką, a niekiedy również wzbogacone o fantastyczne motywy. Mowa o grach Sherlock Holmes: The Mystery of the Persian Carpet (2008), Sherlock Holmes and the Mystery of Osborne House (2010), Sherlock Holmes and the Hound of the Baskervilles (2011) oraz Sherlock Holmes: The Mystery of the Frozen City (2012).