Seria Rune Factory - seria gier
Seria rolniczych gier RPG, które kładą większy nacisk na akcję, aniżeli ma to miejsce w innych produkcjach tego typu. Cykl Rune Factory narodził się jako spin-off serii Story of Seasons (wcześniej znanej pod nazwą Harvest Moon), jednak począwszy od drugiej odsłony zyskał własną tożsamość. Za „ojca” serii uznawany jest Yoshifumi Hashimoto. Prawa do marki znajdują się w rękach firmy Marvelous, natomiast jej rozwój w latach 2006-2013 przypadł w udziale zespołowi Neverland, z kolei później spoczął na barkach ekipy Hakama.
Krótka historia serii Rune Factory
Cykl zapoczątkowała wydana w 2006 roku w Japonii (a w następnych latach również na Zachodzie) gra Rune Factory: A Fantasy Harvest Moon. Produkcja wypuszczona na handhelda Nintendo DS została ciepło przyjęta, zdobywając od branżowych mediów oceny oscylujące wokół „ósemki”. Choć był to jedynie spin-off, skłoniło to wydawcę i stojących za nim deweloperów do przekształcenia go w nową, pełnoprawną markę.
Rune Factory 2 ukazało się na konsoli Nintendo DS w 2008 roku. Rok 2009 przyniósł natomiast premierę pierwszej części serii na konsole stacjonarne (a dokładnie – Nintendo Wii), czyli Rune Factory Frontier, która ukazała się w 2009 roku. W tym samym roku w Japonii pojawiła się pełnoprawna trzecia odsłona cyklu – Rune Factory 3 na Nintendo DS-a; gracze z Zachodu musieli na nią zaczekać do 2010 (USA) i 2011 (Europa) roku. Kolejny spin-off na konsole stacjonarne, czyli Rune Factory: Tides of Destiny, trafił na Nintendo Wii w 2011 roku, zaś w 2012 roku zadebiutował na PlayStation 3. Pełnoprawna czwarta część serii, zatytułowana Rune Factory 4, w latach 2012-2014 ukazywała się w kolejnych regionach na konsoli Nintendo 3DS.
„Czwórka” była przy tym ostatnim Rune Factory opracowanym przez Neverland. Jej następczyni, czyli wydane dopiero w 2021 roku (w Japonii; reszta świata musiała czekać dodatkowy rok) Rune Factory 5 na Nintendo Switch i komputery osobiste, było już dziełem studia Hakama.
W międzyczasie, bo w latach 2020-2021, na Nintendo Switch, PlayStation 4, Xboksie One i komputerach osobistych pojawił się remaster czwartego Rune Factory, zatytułowany Rune Factory 4 Special. W 2023 roku w jego ślady poszła odświeżona wersja „trójki”, przygotowana na Nintendo Switch i pecety. Następna gra spod tego szyldu, czyli Rune Factory: Guardians of Azuma, zmierzała na te same platformy (PC, Switch).
Fabuła i gameplay w cyklu Rune Factory
Cykl Rune Factory przenosi nas do fantastycznych krain, które przemierzamy w skórach różnorodnych postaci. Wspólnym mianownikiem każdej z tych produkcji jest schemat rozgrywki, oparty na prowadzeniu gospodarstwa znanym z innych gier rolniczych (mowa o uprawie ziemi, hodowli zwierząt oraz stopniowej rozbudowie farmy), a także na eksploracji, poznawaniu mieszkańców oraz wykonywaniu zadań czy też toczeniu dynamicznych starć z przeciwnikami. W pozycjach spod tego szyldu nie brakuje również możliwości romansowania (czego zwieńczeniem są śluby).
Grafika w grach z serii Rune Factory
Na przestrzeni lat oprawa graficzna gier spod szyldu Rune Factory ewoluowała, co odzwierciedlało rosnące możliwości ich platform docelowych. Niemniej każdą z nich utrzymano w mangowej stylistyce.