Seria Postal - seria gier
Kontrowersyjna seria gier akcji, która swą złą sławę zawdzięcza przede wszystkim sadystycznej, ale też groteskowej przemocy. Cykl Postal został wykreowany i jest rozwijany przez studio Running with Scissors, które okazjonalnie współpracuje również z innymi deweloperami.
Pierwszy Postal został wydany na komputery osobiste w 1997 roku. Oglądając akcję w widoku izometrycznym, w trakcie zabawy wcielaliśmy się w psychopatycznego zabójcę, eliminującego wszystko i każdego, kto nawinął mu się pod lufę. Pomimo że omawiana produkcja nie zapisała się złotymi zgłoskami na kartach historii gier wideo, zyskała grono oddanych fanów. Postal 2 zadebiutował (również tylko na PC) dopiero w 2003 roku. W przeciwieństwie do pierwowzoru, wydarzenia ukazano tu z perspektywy pierwszej osoby (FPP). Co prawda na przestrzeni kolejnych misji otrzymywaliśmy rozmaite zadania do wykonania (w wielu przypadkach niewymagające od bohatera sięgania po broń), jednak ponownie to nieskrępowane zabijanie i sianie chaosu było filarem rozgrywki. Tytuł działał w oparciu o technologię Unreal Engine i oferował całkiem solidną oprawę graficzną. Pozycja doczekała się dwóch rozszerzeń; Postal 2: Apocalypse Weekend zadebiutował w 2004 roku, z kolei Postal 2: Paradise Lost trafił do sprzedaży... w 2015 roku, a więc 12 lat po premierze jej podstawowej wersji. Pełnoprawna trzecia część serii, czyli Postal III, pojawiła się na komputerach osobistych w 2011 roku. Na tle poprzedniczki gra wyróżniała się za sprawą nowej perspektywy – tym razem Kolesia oglądaliśmy zza jego pleców. Ponadto pozycja oferowała możliwość opowiedzenia się zarówno po stronie zła (i wcielenia się w ekoterrorystę), jak i po stronie dobra (wówczas graliśmy jako policjant).
W 2016 roku studio Running with Scissors postanowiło przypomnieć nam o korzeniach swojej serii i wypuściło grę Postal: Redux, będącą remakiem pierwszej odsłony cyklu. Na pełnoprawną czwartą część serii fani musieli czekać aż do 2022 roku, kiedy to ukazał się Postal 4: No Regerts. Projekt czerpał garściami z dorobku Postala 2, toteż akcję oglądaliśmy w nim z perspektywy pierwszej osoby. Niemniej, gra wyróżniała się na jego tle za sprawą kolorowej, lekko komiksowej grafiki. Rok 2022 to również premiera gry Postal: Brain Damaged, będącej spin-offem cyklu, opracowanym przez polskie studia Hyperstrange oraz CreativeForge Games. Tytuł utrzymano w stylistyce retro, bezbronnych (w większości) ludzi zastąpiły w nim potwory (będące wizjami kreowanymi przez uszkodzony mózg Kolesia), z kolei dość realistyczne lokacje ustąpiły miejsca nieco bardziej fantazyjnym poziomom, na czele ze Strefą 69. Co ciekawe, w momencie premiery była to najwyżej oceniana przez graczy i branżowe media część serii.
Postal to nie tylko gry wideo, lecz również adaptacja filmowa, której reżyserem był niesławny Uwe Boll. Co prawda produkcja nie odniosła sukcesu artystycznego ani komercyjnego, jednak, podobnie jak pierwowzór, znalazła grupę oddanych fanów. Co więcej, Boll planował opracowanie jej kontynuacji, jednak gdy zorganizowana na jej potrzeby kampania crowdfundingowa zakończyła się porażką, projekt został pogrzebany.