Seria Guitar Hero - seria gier
Seria gier rytmicznych, którą na przestrzeni lat zajmowały się różne studia deweloperskie. Oprócz zespołów Harmonix Music Systems i Neversoft Entertainment, w życiu marki brały udział między innymi takie ekipy, jak Vicarious Visions, Budcat Creations, czy FreeStyleGames. Wydawcą trzech pierwszych odsłon cyklu była firma RedOctane, natomiast wypuszczaniem kolejnych zajmował się branżowy gigant – Activision.
Rozgrywka w grach spod szyldu Guitar Hero polega na naciskaniu w rytm muzyki właściwych przycisków. Początkowo twórcy serii wykorzystywali w niej głównie covery popularnych piosenek, jednak w miarę rozwoju cyklu zaczęły pojawiać się w nim w pełni licencjonowane, oryginalne utwory. Ponadto z czasem zaczęto udostępniać graczom możliwość pobierania dodatkowych hitów w formie płatnych DLC. Na przestrzeni lat w serii Guitar Hero można było usłyszeć między innymi piosenki takich gwiazd, jak Jimi Hendrix, Red Hot Chili Peppers, Megadeth, Nirvana, Black Sabbath, Aerosmith, Guns N’ Roses, The Rolling Stones, 30 Seconds To Mars, Linkin Park czy Metallica.
Pierwsza część serii, czyli Guitar Hero, zadebiutowała w 2005 roku na konsoli PlayStation 2. Produkcja, będąca owocem współpracy studia Harmonix Music Systems oraz firmy RedOctane, była sprzedawana w zestawie ze specjalnym kontrolerem w kształcie gitary. Tytuł odniósł sukces artystyczny oraz komercyjny, toteż rok później doczekał się kontynuacji, czyli wydanej na PlayStation 2 gry Guitar Hero II, która w 2007 roku trafiła także na konsolę Xbox 360. Idąc za ciosem, w tym samym roku deweloper i wydawca oddali w ręce graczy trzecią odsłonę cyklu, czyli Guitar Hero III: Legends of Rock, która pojawiła się na wszystkich najważniejszych platformach (w tym na komputerach osobistych) i odniosła spektakularny sukces komercyjny; dość powiedzieć, że była pierwszą grą wideo w historii, która wygenerowała przychody ze sprzedaży przekraczające kwotę miliarda dolarów.
Po przejęciu firmy RedOctane przez Activision, a studia Harmonix – przez MTV Games, pieczę nad marką przejęło studio Neversoft Entertainment, wcześniej znane przede wszystkim dzięki serii Tony Hawk. Na owoc pracy nowego zespołu nie trzeba było długo czekać, bo już w 2008 roku na konsolach (a w 2009 roku na komputerach osobistych) pojawiła się gra Guitar Hero: World Tour. Tym razem gracze mogli wcielić się nie tylko w gitarzystów, lecz również w perkusistów lub wokalistów. Pełnoprawna piąta odsłona cyklu, czyli Guitar Hero 5, zadebiutowała na konsolach w 2009 roku. Warto zauważyć, że na 2009 roku przypadł szczyt popularności omawianej marki; firma Activision przekonywała wówczas, że zajmowała ona trzecie miejsce na liście największych marek wśród gier wideo, plasując się za seriami Super Mario oraz Madden NFL. Szósta część serii, czyli Guitar Hero: Warriors of Rock, pojawiła się natomiast w 2010 roku. Pomimo licznych sukcesów, na przestrzeni lat popularność serii (a zarazem całego gatunku) zaczęła słabnąć, toteż po premierze ostatniej z wymienionych pozycji firma Activision podjęła decyzję o odłożeniu opisywanego cyklu na półkę. W 2015 roku wydawca postanowił raz jeszcze spróbować podbić rynek, wypuszczając reboot serii, czyli grę Guitar Hero Live, opracowaną przez studio FreeStyleGames. Tytuł nie sprostał jednak oczekiwaniom, toteż niedługo później odpowiedzialny za niego zespół został sprzedany firmie Ubisoft, a wsparcie dla samej gry dobiegło końca.
Na przestrzeni lat seria Guitar Hero doczekała się szeregu pobocznych odsłon, jak skupione na poszczególnych zespołach Guitar Hero: Aerosmith (2008), Guitar Hero: Metallica (2009) i Guitar Hero: Van Halen (2009), a także gry Guitar Hero Encore: Rocks the 80s (2007), Guitar Hero: Smash Hits (2009). Ponadto marka otrzymała spin-offy, w postaci gry Band Hero (2009) czy serii DJ Hero (2009-2010). Oprócz tego do sprzedaży trafiły gry Guitar Hero, przeznaczone na konsole przenośne oraz urządzenia mobilne.