Seria Duke Nukem - seria gier
Cykl gier akcji, zapoczątkowany w 1991 roku. Jego pierwsze części były dziełami firmy Apogee Software, która w 1996 roku została przemianowana na 3D Realms, zaś w 2010 roku prawa do marki przeszły w ręce studia Gearbox Software. Ponadto na przestrzeni lat swoją obecność w historii serii zaznaczyły między innymi takie zespoły, jak n-Space, Eurocom, Sunstorm Interactive, Torus Games czy Frontline Studios.
Krótka historia serii Duke Nukem
Pierwsze dwie odsłony cyklu, czyli Duke Nukem (1991) i Duke Nukem II (1993) były klasycznymi platformówkami akcji 2D. Rewolucję przyniosła wypuszczona w 1996 roku gra Duke Nukem 3D, będąca rasowym FPS-em. Po premierze tej ostatniej zespół 3D Realms skoncentrował się na pracy nad czwartym rozdziałem przygód tytułowego „Księcia”, czyli Duke Nukem Forever, jednak prace nad nią znacząco się przedłużyły, a samo studio w międzyczasie popadło w kłopoty finansowe. W rezultacie w 2010 roku projekt wraz z całą marką przejęła ekipa Gearbox Software, która dokończyła go i wypuściła w 2011 roku. W 2013 roku Duke Nukem 3D doczekał się reedycji wzbogaconej o dodatkową zawartość, zatytułowanej Duke Nukem 3D: Megaton Edition, w której ślady trzy lata później poszła gra Duke Nukem 3D: 20th Anniversary World Tour.
W międzyczasie powstawały rozmaite spin-offy serii, jak będące strzelankami TPP gry Duke Nukem: Time to Kill (1998), Duke Nukem: Zero Hour (1999) oraz Duke Nukem: Lands of Babes (2000), a także nawiązująca do platformowych korzeni marki gra Duke Nukem: Manhattan Project (2002). Poza tym seria zawitała nie tylko na komputery osobiste i konsole stacjonarne, lecz również na handheldy i urządzenia mobilne, między innymi za sprawą gier Duke Nukem Advance (2002), podcyklu Duke Nukem Mobile (2004-2005) oraz wydanej na Nintendo DS gry Duke Nukem: Critical Mass (2011). Jedna z pobocznych pozycji, czyli Duke Nukem: Mass Destruction, ostatecznie została przemianowana na Bombshell, a tytułowa bohaterka zastąpiła w niej Księcia.
Oprócz tego na przestrzeni lat powstawały inne projekty spod szyldu Duke Nukem, które ostatecznie nie ujrzały światła dziennego, jak platformowy Duke Nukem 4Ever, oryginalny Duke Nukem: Endangered Spiecies, tworzony z myślą o PlayStation 2 Duke Nukem D-Day czy choćby remake Duke’a Nukema 3D, zatytułowany Duke Nukem 3D: Reloaded.
Gameplay w grach z serii Duke Nukem
Choć na pierwszy rzut oka poszczególne gry spod szyldu Duke Nukem mogą znacząco różnić się między sobą, posiadają one szereg wspólnych mianowników. Pierwszym z nich jest tytułowy główny bohater będący stereotypowym mięśniakiem, który mierzy się z rozmaitymi zagrożeniami dla świata, na czele z inwazją obcych. Ponadto wszystkie tytuły kładą nacisk na wartką akcję i oddają graczom do dyspozycji szeroki wachlarz narzędzi mordu, a także nie traktują się zbyt poważnie, obfitując w humorystyczne sceny czy nawiązania do innych dzieł kultury.
Ciekawostka
Jako ciekawostkę należy dodać, że niewiele brakowało, by seria nosiła miano Duke Nukum. Po premierze jej pierwszej części deweloperzy dowiedzieli się bowiem o istnieniu serialu telewizyjnego pod tytułem Captain Planet and the Planeteers, którego bohater nazywał się właśnie Duke Nukem. Obawiając się pozwu o naruszenie znaku towarowego, autorzy pospiesznie przechrzcili swoją postać na Duka Nukuma w wersji 2.0 swojego dzieła. Kiedy jednak wyszło na jaw, że Duke Nukem nie jest zastrzeżonym znakiem towarowym, bez wahania przywrócili protagoniście jego pierwotne nazwisko.