Seria Double Dragon - seria gier
Cykl beat’em upów, zapoczątkowany przez firmę Technos Japan na automatach arcade, który z czasem zadomowił się zarówno na konsolach, jak i na komputerach osobistych oraz urządzeniach mobilnych. W 2015 roku prawa do marki przejęła firma Arc System Works, która od tamtej pory sprawuje nad nią pieczę.
Głównymi bohaterami gier spod szyldu Double Dragon są Billy oraz Jimmy Lee, czyli mistrzowie sztuk walki, którzy przemierzają niebezpieczne lokacje oraz stawiają czoła rozmaitym oprychom. Zaprawieni w boju bracia na polu walki robią użytek zarówno z własnych pięści oraz nóg, jak i z broni białej czy przedmiotów, które znajdują po drodze. W trakcie zabawy akcję oglądamy z boku, jednak po arenach możemy poruszać się nie tylko na boki, lecz również w górę oraz w dół. Filarem rozgrywki jest eliminacja zastępów przeciwników; oprócz szeregowych oponentów, na naszej drodze stają znacznie potężniejsi bossowie. Starcia są dynamiczne, a w ich trakcie musimy być w ciągłym ruchu, wyprowadzając celne ciosy i kopniaki. Jak przystało na serię, której korzenie sięgają złotej ery automatów arcade, bawić się możemy w pojedynkę lub w trybie współpracy.
Pierwsza odsłona cyklu, zatytułowana po prostu Double Dragon, zadebiutowała na automatach arcade w 1987 roku. Niedługo później tytuł zawitał na konsolę Nintendo Entertainment System, a w 1990 roku – również na Game Boya Advance. Nad wyżej wymienionymi edycjami gry czuwali autorzy pierwowzoru, czyli firma Technos Japan; wersje na inne platformy były natomiast dziełami zewnętrznych deweloperów.
W międzyczasie, bo w 1988 roku, światło dzienne ujrzała druga część serii, czyli Double Dragon II: The Revenge. W 1990 roku cykl doczekał się trzeciej odsłony, pod tytułem Double Dragon 3: The Rosetta Stone. Choć obie gry trafiły najpierw na automaty arcade, z czasem pojawiły się również na konsoli NES (przy czym trzecia część serii otrzymała na niej inny podtytuł – Double Dragon III: The Sacred Stones). Ponadto w 1991 roku zadebiutował „inny” Double Dragon II, opracowany z myślą o handheldzie Nintendo Game Boy, zaś w 1992 roku pojawiła się czwarta duża produkcja spod tego szyldu, zatytułowana Super Double Dragon (wydana na konsolę Super Nintendo Entertainment System). Było to ostatnie dzieło zespołu, który od początku czuwał nad rozwojem serii. Poza tym po premierze tej pozycji rozpoczął się okres, w którym kolejni deweloperzy nie potrafili znaleźć sensownego pomysłu na dalszy rozwój marki.
W 1994 roku na konsolach Super NES i Sega Mega Drive (a później także na platformie Atari Jaguar) pojawiła się gra Double Dragon V: The Shadow Falls, która, w przeciwieństwie do poprzedniczek, nie była beat’em upem, lecz rasową bijatyką; co ciekawe, projekt stanowił adaptację serialu animowanego Double Dragon. W 1995 roku w jej ślady poszła gra Double Dragon, która najpierw trafiła na konsolę Neo Geo, a następnie doczekała się wersji na pierwsze PlayStation. Po premierze tej ostatniej, w temacie serii zapanowała ośmioletnia cisza. W 2003 roku firma Atlus opracowała remake pierwszej odsłony cyklu, zatytułowany Double Dragon Advance i wydany na handhelda Game Boy Advance. W latach 2009 oraz 2011 pierwszy Double Dragon doczekał się kolejnych remake’ów, które trafiły na platformę Zeebo oraz na iPhone’y. Rok 2012 przyniósł natomiast premierę gry Double Dragon Neon od studia WayForward Technologies, będącej niejako parodią całej serii. Kwiecień 2013 roku upłynął dla marki pod znakiem trójwymiarowego remake’u drugiej odsłony cyklu, czyli gry Double Dragon II: Wander of the Dragons, wypuszczonej przez zespół Gravity.
Wreszcie w 2015 roku prawa do marki przejęła firma Arc System Works. W 2017 roku seria doczekała się pełnoprawnej, czwartej części, zatytułowanej Double Dragon IV, która trafiła na komputery osobiste i konsole. Nad grą czuwali nie tylko deweloperzy z Arc System Works, lecz także niektórzy z oryginalnych twórców. W lipcu 2023 roku gracze otrzymali spin-off serii, czyli grę Double Dragon Gaiden: Rise of the Dragons, która łączyła mechanikę brawlera z rozwiązaniami rodem z gatunku roguelike. Niedługo później wydania na komputery osobiste i konsole doczekała się natomiast gra Super Double Dragon.
Seria Double Dragon zapoczątkowała swego rodzaju złotą erę beat’em upów, święcąc triumfy przede wszystkim na automatach arcade. Na fali jej popularności w 1993 roku powstał serial animowany, zaś rok później zadebiutowała jej filmowa adaptacja, w Polsce znana jako Znak smoka.