Seria Disciples - seria gier
Utrzymana w konwencji dark fantasy seria strategii turowych z elementami RPG. Cykl Disciples był niegdyś uznawany za jednego z największych konkurentów sagi Heroes of Might and Magic, na której wyraźnie się wzorował. Dwie pierwsze części serii były dziełami zespołu Strategy First. Trzecia odsłona cyklu została opracowana przez zespół .dat, a jej odświeżona i poprawiona wersja – przez rosyjską Akellę. Czwarta gra spod szyldu Disciples była natomiast dziełem Frima Studio.
Historia serii Disciples
Pierwsza odsłona serii – Disciples: Sacred Lands (w Polsce wydana pod tytułem Apostołowie: Święte Ziemie) trafiła w ręce graczy w 1999 roku. Produkcja spotkała się z umiarkowanie dobrym przyjęciem, jednak zdołała zaskarbić sobie rzeszę fanów. Trzy lata później deweloperzy ze studia Strategy First przygotowali pełnoprawną kontynuację – Disciples II: Dark Prophecy, która doczekała się trzech oficjalnych rozszerzeń (Disciples II: Guardians of the Light, Disciples II: Servants of the Dark i Disciples II: The Rise of the Elves).
Po przejęciu praw do marki przez firmę Kalypso Media opracowanie trzeciej części cyklu powierzono studiu .dat. Efektem tego była wydana w 2009 roku gra Disciples III: Renaissance oraz późniejszy o rok, samodzielny dodatek Disciples III: Resurrection. W 2014 roku firma Akella stworzyła odświeżoną i poprawioną wersję „trójki”, zatytułowaną Disciples III: Reincarnation. Wreszcie rok 2021 przyniósł premierę czwartej odsłony serii, czyli Disciples: Liberation.
Fabuła i gameplay w cyklu Disciples
Akcja gier z serii Disciples toczy się w fantastycznym świecie Nevendaar, zamieszkałym przez ludzi, krasnoludy, elfy oraz nieumarłych. Opowiedziana w niej historia ma bogate tło fabularne, ukazujące losy krwawego konfliktu pomiędzy rasami, w który uwikłani są również bogowie. Najczęściej gracze mają też okazję poznać wydarzenia kampanii z różnych perspektyw.
W dwóch pierwszych częściach serii mechanika rozgrywki w dużym stopniu przypomina rozwiązania z Heroes of Might and Magic. Zabawa toczy się w turach na rozległych mapach. Gracze wynajmują bohaterów, rekrutują jednostki (odrębne dla każdej z ras), rozbudowują miasta, zdobywają surowce, poszukują artefaktów, korzystają z zaklęć itd. Zasadnicza różnica tkwi w mechanice walki. W Disciples jednostki nie przemieszczają się po planszy, a znaczenie ma ich usytuowanie w szeregu i zasięg ataku.
Trzecia i czwarta gra spod tego szyldu przenoszą jednak środek ciężkości na elementy RPG, które odgrywają w nich rolę pierwszoplanową. Choć w tym kierunku podążyła już „trójka”, ukoronowaniem tego procesu było Disciples: Liberation.
Grafika w serii Disciples
Dwie pierwsze odsłony cyklu Disciples posiadały prostą, choć estetycznie wykonaną grafikę 2D. Wraz z premierą trzeciej części oprawa wizualna serii zyskała trzeci wymiar.