Seria Battlefield - seria gier
Cykl pierwszoosobowych strzelanin (FPS-ów), uznawany za głównego rywala Call of Duty. Seria jest rozwijana głównie przez szwedzkie studio DICE, które od 2004 roku należy do firmy Electronic Arts. Niemniej na przestrzeni lat w jej rozwoju uczestniczyły również inne zespoły deweloperskie, jak choćby Visceral Games.
Krótka historia serii Battlefield
Od Battlefielda 1942 i jego następców…
Marka zadebiutowała w 2002 roku wydaną na komputery osobiste grą Battlefield 1942. Tytuł szybko zdobył liczne grono entuzjastów, dając początek nowej serii. W 2004 roku doczekaliśmy się nowej gry spod tego szyldu, zatytułowanej Battlefield Vietnam, która również trafiła wyłącznie na PC. Rok później na komputerach osobistych pojawiła się pełnoprawna druga część serii, czyli Battlefield 2. Z niewielkim opóźnieniem do sprzedaży trafiła też jej specjalna wersja, czyli Battlefield 2: Modern Combat, wypuszczona na PlayStation 2, Xboksa, Xboksa 360 i PlayStation Portable. Rok 2006 przyniósł natomiast debiut komputerowego Battlefielda 2142, który przenosił akcję w przyszłość.
…przez podserię Bad Company…
W 2008 roku nastąpił swego rodzaju przełom w historii cyklu. Jego dotychczasowe odsłony koncentrowały się bowiem na multiplayerowej rozgrywce. Wydana wówczas gra Battlefield: Bad Company, opracowana z myślą o PlayStation 3 oraz Xboksie 360, oferowała także rozbudowaną kampanię fabularną, opowiadającą o fikcyjnym konflikcie pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Rosją. Co prawda w 2009 roku ukazały się multiplayerowe Battlefield Heroes (PC, free-to-play) oraz Battlefield 1943 (PC, PS3, X360), jednak rok 2010 przyniósł premierę drugiej części podcyklu Bad Company. Co ciekawe, w przeciwieństwie do poprzednika, Battlefield: Bad Company 2 zadebiutowało nie tylko na PS3 oraz Xboksie 360, lecz również na komputerach osobistych (i urządzeniach mobilnych z systemem iOS, na które trafiło jego specjalne wydanie).
W latach 2010-2011 pojawiły się skupione na multiplayerowej zabawie produkcje Battlefield Online oraz Battlefield Play4Free. Niemniej rok 2011 to również premiera trzeciej głównej części serii, zatytułowanej Battlefield 3. Akcję tego tytułu osadzono w czasach współczesnych, a oferował on zarówno kampanię fabularną, jak i rozbudowany tryb multiplayer. Gra trafiła na komputery osobiste, PlayStation 3 oraz Xboksa 360. W 2013 roku tą samą ścieżką podążyła gra Battlefield 4, będąca pierwszą pozycją spod tego szyldu, wypuszczoną na PlayStation 4 oraz Xboksa One.
Na następnego Battlefielda fani musieli czekać do 2015 roku, kiedy to studio Visceral Games oddało w ich ręce Battlefielda Hardline. W przeciwieństwie do poprzednich produkcji spod tego szyldu, które poruszały tematykę wojenną, tym razem pozwolono graczom wcielić się w policjantów walczących z przestępczością.
…skończywszy na powrocie do korzeni
W 2016 roku marka powróciła do swoich korzeni za sprawą Battlefielda 1, którego akcję osadzono podczas I wojny światowej. Była to również pierwsza odsłona cyklu wypuszczona tylko na komputery osobiste, PlayStation 4 oraz Xboksa One. Na przestrzeni kolejnych miesięcy tytuł doczekał się pięciu dodatków. Po dwóch latach twórcy postanowili natomiast przenieść graczy na drugowojenne pola bitew, przygotowując Battlefielda V (którego z czasem wzbogacono o szereg darmowych rozszerzeń). Choć na potrzeby obu pozycji przygotowano kampanie fabularne, to jednak stanowiły one jedynie swoistą przystawkę do dania głównego, którym były tryby multiplayer.
W 2021 roku zadebiutował Battlefield 2042, z akcją osadzoną w nieodległej przyszłości. Gra była pierwszą częścią serii, która pojawiła się m.in. na PlayStation 5 oraz Xboksach Series X/S. Tytuł zmagał się z wieloma problemami, co odbiło się na jego odbiorze przez graczy i recenzentów oraz wygenerowanych przez niego wyników finansowych. Dodatkowo na jego niekorzyść działał brak kampanii fabularnej. W efekcie pieczę nad EA DICE przejął Vince Zampella, a zadaniem zespołu, na czele którego stanął, miało być przywrócenie marce dawnego blasku. Dziesiąta duża część serii, o roboczym tytule Battlefield 7, miała zadebiutować w 2025 roku.
Poruszana tematyka i gameplay w grach cyklu Battlefield
- Produkcje sygnowane logo Battlefield cechują się dużą różnorodnością pod względem konwencji i tematyki. Oprócz gier z głównego nurtu, aspirujących do miana symulacji pola walki, wśród nich znajdziemy też skupiony na widowiskowej akcji poboczny cykl Battlefield: Bad Company, a także mniejsze pozycje o bardziej zręcznościowym charakterze.
- Początkowo wszystkie części serii skupiały się wokół działań militarnych, osadzonych w różnych realiach historycznych i futurystycznych. Wyjątkiem od tej reguły była wydana w 2015 roku gra Battlefield Hardline, przedstawiająca starcia sił policyjnych z przestępczością zorganizowaną.
- W niemal wszystkich pozycjach z cyklu gracz ma okazję wcielić się w rolę żołnierza i skorzystać ze sporego arsenału dostępnego uzbrojenia. Niemal, bo we wspomnianym już Battlefieldzie: Hardline wcielamy się w policjanta. W większości gier pojawiają się również pojazdy (samochody, czołgi, samoloty), za których sterami można zasiadać.
- Jednym z wyróżników cyklu Battlefield jest rozbudowany tryb wieloosobowy, któremu w niektórych produkcjach towarzyszy kampania fabularna. Niemniej pełen potencjał omawianych produkcji ujawnia się dopiero w starciach z udziałem żywych przeciwników, na mapach zróżnicowanych pod względem wielkości i charakteru oraz w ramach różnych wariantów zabawy.
Grafika w grach z serii Battlefield
Od samego początku atutem serii jest znakomita oprawa audiowizualna. Nowsze Battlefieldy wykorzystują możliwości autorskiej technologii studia EA DICE – silnika Frostbite, będącego znacznie usprawnioną wersją technologii stosowanej we wcześniejszych częściach. Pozwala on generować trójwymiarowe środowisko wysokiej jakości przy jednoczesnym zastosowaniu zaawansowanego systemu fizyki i zniszczeń.