Seria Batman: Arkham - seria gier
Bazująca na licencji DC Comics seria gier akcji z Człowiekiem-Nietoperzem w roli głównej. Pieczę nad cyklem sprawuje brytyjskie Rocksteady Studios, które od 2010 roku należy do Warner Bros. Games. Niemniej, na przestrzeni lat przy serii maczały palce również takie zespoły deweloperskie, jak NetherRealm Studios, WB Games Montreal, Armature Studio, Turbine Entertainment oraz Camouflaj.
Krótka historia serii Batman: Arkham
Seria zadebiutowała w 2009 roku grą Batman: Arkham Asylum. Produkcja, która trafiła na komputery osobiste, PlayStation 3 oraz Xboksa 360, zachwyciła zarówno krytyków, jak i graczy, co przełożyło się na wysokie oceny i znakomite wyniki sprzedaży (ponad 2 miliony egzemplarzy w trzy tygodnie od premiery). Zachęceni tym sukcesem autorzy szybko rozpoczęli prace nad kontynuacją, czyli grą Batman: Arkham City, która w 2011 roku pojawiła się na komputerach osobistych, PlayStation 3 oraz Xboksie 360, zaś w 2012 roku trafiła również na Nintendo Wii U. Tytuł powtórzył sukces poprzednika i został uznany za jedną z najlepszych gier 2011 roku.
W 2013 roku seria doczekała się prequela, czyli gry Batman: Arkham Origins, która trafiła na komputery osobiste, PlayStation 3, Xboksa 360 oraz Nintendo Wii U. Osobną wersję tej produkcji otrzymały urządzenia mobilne z systemami iOS oraz Android. Zmiana dewelopera poskutkowała nieco chłodniejszym przyjęciem tej pozycji przez fanów i recenzentów. Niemniej, rok 2015 przyniósł premierę gry Batman: Arkham Knight, która została wydana na PlayStation 4, Xboksa One oraz komputery osobiste. Zwieńczenie trylogii odniosło wielki sukces artystyczny i komercyjny, przywracając marce dawny blask po jego chwilowej utracie.
Na przestrzeni lat cykl Batman: Arkham doczekał się rozmaitych pobocznych odsłon. W 2011 roku na smartfony i tablety trafiła gra Batman: Arkham City Lockdown. W 2013 roku pojawiło się Batman: Arkham Origins Blackgate; produkcja zadebiutowała na PlayStation Vicie i Nintendo 3DS-ie, jednak z czasem pojawiła się również na konsolach stacjonarnych i komputerach osobistych. Rok 2016 przyniósł premierę mobilnego Batman: Arkham Underworld, zaś w 2016 roku na PlayStation 4 pojawił się Batman: Arkham VR, opracowany z myślą o goglach rzeczywistości wirtualnej (który z czasem pojawił się również na komputerach osobistych). W latach 2016 i 2019 zadebiutowały kompilacje trzech głównych części serii, zaś w 2024 roku zapowiedziano jeszcze jeden VR-owy spin-off, czyli Batman: Arkham Shadow.
Fabuła i gameplay w grach z serii Batman: Arkham
Cykl Batman: Arkham zaliczany jest do wąskiego grona najbardziej udanych adaptacji w historii gier wideo. Deweloperzy odrzucili przy tym filmowe inspiracje, koncentrując się na spójności z uniwersum wykreowanym przez DC Comics. W grach z serii pojawia się więc mnóstwo postaci i miejsc dobrze znanych miłośnikom komiksów.
Gry z cyklu Batman: Arkham cechują się otwartą strukturą rozgrywki (sandbox), co w połączeniu ze sporych obszarów lokacjami, mnóstwem zadań do wykonania i znajdźkami czekającymi na odkrycie, zapewnia długie godziny zabawy.
Zabawa nastawiona jest na dynamiczną akcję, w tym emocjonujące starcia z licznymi przeciwnikami; niemniej, ważną rolę odgrywają w nich również elementy skradankowe i neutralizowanie wrogów po cichu. Kontrolując poczynania Batmana lub jego sprzymierzeńców, gracz musi stawić czoła licznym złoczyńcom na czele z Jokerem, Riddlerem i Harley Queen. Człowiek-Nietoperz może przy tym korzystać z całego arsenału broni i gadżetów – począwszy od batarangów, a skończywszy na wrzutni haków. Ponadto w Batman: Arkham Knight wprowadzono możliwość zajęcia miejsca za sterami Batmobila.
Grafika i dźwięk w grach z serii Batman: Arkham
Główne części serii Batman: Arkham działają w oparciu o technologię Unreal Engine (Batman: Arkham Asylum, Batman: Arkham City oraz Batman: Arkham Origins wykorzystują silnik Unreal Engine 3, natomiast Batman: Arkham Knight oparto na Unreal Engine 4). W okolicach premiery wszystkie były chwalone za znakomitą jakość oprawy wizualnej.
Podobnie miały się sprawy z warstwą dźwiękową, a zwłaszcza występami Kevina Conroya i Marka Hamilla, którzy wcielili się kolejno w Bruce’a Wayne’a (Batmana) i Jokera.