Second Life
Second Life to gra z gatunku MMORPG, stanowiąca symulację społeczeństwa. Za jej powstanie odpowiada Linden Research. Gracz kreuje od podstaw własnego awatara, poruszając się po rozległym, wirtualnym świecie. Istotą zabawy jest wchodzenie w interakcje z tysiącami rezydentów wysp.
Second Life to darmowa gra z gatunku MMO (massively multiplayer online), stanowiąca symulator życia, w której gracze mają możliwość wykreowania od podstaw swojej postaci i dołączenia do grona wirtualnej społeczności. Tytuł, opracowany przez amerykańskie studio Linden Lab, trafił do sieci już w czerwcu 2003 roku i po dziś dzień działa nieprzerwanie, choć najpewniej nie z takim rozmachem, jak u swych początków. Po 20 latach od swojej premiery produkcja ta zyskała „drugie życie”, trafiając również na urządzenia mobilne z systemem iOS oraz Android.
Mechanika
Second Life to gra MMO, nastawiona na eksplorowanie różnorodnych lokacji oraz nawiązywanie interakcji z rezydującymi w nich graczami. Miejsce to współtworzy wiele społeczności o różnych pasjach i sposobach wyrażania siebie, toteż każdy z odbiorców może odnaleźć tutaj swoją własną przystań.
Grę rozpoczyna okres adaptacyjny, podczas którego użytkownicy kreują swojego awatara, ucząc się m. in. jak przemieszczać się po świecie, latać, tańczyć, przeskakiwać przeszkody lub siadać naposzczególnych obiektach. Tytuł oferuje zróżnicowane designy postaci, od klasycznych, po typowo fantastyczne (anioły, wilkołaki, wampiry), które z czasem można bardziej modyfikować, dostosowując outfit postaci oraz szczególne cechy jej wyglądu do własnych potrzeb. Po odbyciu samouczka, wprowadzającego też w tajniki zarządzania specjalną walutą, stworzoną na potrzeby świata, nowi rezydenci rozpoczynają właściwą rozgrywkę.
Second Life dysponuje pokaźnym wachlarzem interakcji z cyfrowym środowiskiem. Gracze mogą nie tylko nawiązywać nowe znajomości, korespondując ze sobą i wymieniając opiniami i poradami na grupowym czacie, ale też wspólnie bawić (np. przy dźwiękach klubowej muzyki) czy nabywać nowe produkty w pasażach handlowych. Tytuł umożliwia im też m. in. organizowanie przyjęć, prowadzenie walk czy handlowanie z innymi użytkownikami.
Aby modyfikować swojego awatara i stworzyć dla niego wymarzone miejsce na ziemi, niezbędna jest lokalna waluta – tzw. linden dollars. Opcje nabywania pieniędzy są w tym świecie niemal nieograniczone, wystarczy tylko wykazać się odrobiną wyobraźni lub połączyć siły z innymi rezydentami. Jednym z bardziej standardowych sposobów na zdobycie gotówki jest np. łowienie ryb. Chcąc odebrać pozyskane w ten sposób dolary, należy wypłacić je z przeznaczonego na ten cel bankomatu. Jeżeli gracz chce szybko uzyskać większą kwotę, przyda mu się dobry plan na biznes lub unikalne produkty, godne zarekomendowania i wymiany.
Samo nabycie domu w Second Life stanowi nie lada przedsięwzięcie. Zakup i utrzymanie własnego mieszkania za linden dolary nieszczególnie się opłaca, toteż rezydenci nieraz decydują się na zakup miesięcznego abonamentu w zamian za „darmowy” dach nad głową.
Kwestie techniczne
Gra posiada znośną, trójwymiarową oprawę graficzną, dokuczliwy dla oka może okazać się jednak powolny proces doczytywania odleglejszych tekstur. Gracze mogą mieć też trudność z przemieszczaniem, wykonywaniem różnych czynności czy mało intuicyjnym systemem nabywania i korzystania z elementów inwentarza. Wersja mobilna tytułu została opracowana na silniku Unity, by ułatwić korzystanie z niej na platformach iOS i Android.
Dodatkowe informacje
Na przestrzeni lat wokół Second Life narosło wiele kontrowersji. Znane są przypadki ataków grieferów (chociażby sprawa Anshe Chung – awatara Ailin Graef – z 2006 roku), hazardu czy wirtualnej pedofilii, która przybrała zatrważająco wysoką skalę w roku 2007. Twórcy poczynili kroki, by użytkownicy czuli się bezpieczniej w wirtualnej przestrzeni gry, usuwając poszczególne wyspy oraz banując użytkowników podejrzanych o nielegalne aktywności. Jeżeli któryś z rezydentów padnie ofiarą nękania lub w jakikolwiek sposób poczuje się zagrożony, ma możliwość wystosowania raportu (tzw. Report Abuse), w którym może podać dokładną lokację zdarzenia, nazwę użytkownika oraz szczegółowe informacje na temat osoby dopuszczającej się danego czynu.
Ostatnia modyfikacja 30 lipca 2024
Second Life Wymagania sprzętowe
PC Windows
- Minimalne:
- Dual Core
- 4 GB RAM
- karta grafiki Intel HD lub lepsza
- Windows 10
- Zalecane:
- Octa Core
- 8 GB RAM
- karta grafiki 2 GB GeForce GTX 960 lub lepsza
- Windows 11 64-bit