Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikLogiczneiOSAND
Okładka Rust Bucket (AND)
OkładkaRust Bucket (AND)

Rust Bucket

Opracowana przez studio Nitrome mobilna gra logiczna z elementami roguelike.

Logiczne | fantasy | turowe | roguelike | singleplayer

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Rust Bucket Premiera

16gru2015

AND iOS

producent: Nitrome wydawca: Nitrome

Gry podobne do Rust Bucket

Lara Croft GO

Hitman GO

Tiny Thief

Rust Bucket to wydana na platformę AND i iOS turowa gra logiczna wzbogacona elementami roguelike. Projekt opracowało studio Nitrome i korzysta on z modelu darmowego z mikropłatności.

Mechanika

Wydane na platforme AND i iOS Rust Bucket nie posiada żadnej składnej warstwy fabularnej. Po prostu kierujemy opętanym hełmem jakiegoś nieznanego wojownika, przebijającym się przez kolejne piętra pełnych pułapek, skarbów i potworów lochów, zlokalizowanych w standardowej krainie fantasy. Rozgrywka toczy się w systemie turowym, na mapach składających się z kwadratowych pól. Jedyne możliwe ruchy to lewo-prawo oraz góra-dół i komendy ich wykonania wydajemy kreśląc odpowiednie linie na ekranie. Wrogowie ruszają się równocześnie z nami, a gdy nasza postać stoi, to i nieprzyjaciele pozostają zamrożeni.

Podczas zabawy musimy przedzierać się przez małe mapy i na każdej naszym zadaniem jest dotarcie od punktu startowego do mety w postaci schodów prowadzących na kolejne piętro. Po drodze trzeba rozbijać wazy szukając cennych przedmiotów, aktywować przełączniki otwierające drzwi lub włączające jakiś mechanizm, zbierać klucze, ratować niewinnych ludzi oraz walczyć z wrogami. Starcia opierają się na banalnie prostych mechanizmach. Wystarczy, że wpadniemy na nieprzyjaciela, a on pożegna się z życiem. Ten ruch musimy jednak zainicjować sami, jeśli to wróg wpadnie na nas, to wtedy my zginiemy.

Poza bezpośrednimi konfrontacjami można także zwabiać wrogów w pułapki zastawione przez budowniczych lochów. Dodatkową atrakcją jest proceduralne generowanie map, przez co za każdym razem czekają na nas świeże wyzwania. Gra zawsze informuje nas odpowiednimi ikonami, który ruch zakończy się dla bohatera tragicznie. Wszystko to brzmi trochę casualowo, ale w rzeczywistości Rust Bucket jest bardzo trudne i już po kilku poziomach zaczynamy trafiać na mapy, których pokonanie wymaga sporego wysiłku.

Minirecenzja Rust Bucket – kolejny klejnot w koronie studia Nitrome

PLUSY:
  1. Świeża mechanika rozgrywki;
  2. Dopracowane wykonanie;
  3. Spora różnorodność rozgrywki;
  4. Syndrom „jeszcze tylko jedno podejście i kończę”.
MINUSY:
  1. Denerwujący system reklam.

Studio Nitrome ciężką pracą wyrobiło sobie opinię zespołu, którego każda kolejna gra oferuje świeże pomysły i przynajmniej dobry poziom ich realizacji. Rust Bucket to kolejny przykład tego, że twórcy zasługują na tę renomę.

Na pierwszy rzut oka jest to roguelike. Mamy bowiem losowo generowane lochy, poruszanie się o jedno pole w systemie turowym, zbieranie przedmiotów i walkę z wrogami. Pod tymi znanymi schematami kryje się jednak w rzeczywistości gra logiczna. Cała zabawa polega bowiem na takim manewrowaniu postacią, abyśmy w turze ruchu wroga znajdowali się poza jego polem ataku. Każdy przeciwnik ma na sztywno określony styl poruszania i zawsze na daną sytuację reaguje tak samo. W praktyce więc cała zabawa obraca się wokół nauki schematów zachowań danego typu potwora, a następnie wykorzystywaniu ich przeciwko niemu samemu.

Brzmi prosto, ale mapy są ciasne, biega po nich wielu wrogów i pełno jest przeszkód. Tym samym często trzeba planować wiele posunięć naprzód. Gra jest jednak tak zaprojektowana, że nie musimy siedzieć i za długo myśleć nad byle komendą. Zamiast tego poprzez rozgrywkę nabywamy pewnego rodzaju intuicję, która umożliwia nam przewidywanie sytuacji bez konieczności główkowania przy każdym ruchu. Zapewnia to rozgrywce duże tempo, ale jednocześnie nie czyni jej wcale łatwą i nie brakuje momentów, w których wymagany jest spory wysiłek umysłowy.

Rust Bucket to bardzo dobry przykład tego, jak powinna wyglądać gra mobilna. Produkcja oparta została na świeżych i prostych zasadach, które jednocześnie oferują zaskakująco dużo głębi, sprawiającej, że całość nie nudzi się nawet po wielu godzinach. Jedyną wadą są czasem zbyt agresywne reklamy. Ale to mały problem, zwłaszcza, że można je wyłączyć dokonując jednorazowej mikropłatności.

Ostatnia modyfikacja 21 grudnia 2015

Tryb gry: single player  

Rozmiar aplikacji: średnia (50 do 500 MB)

Wymagania wiekowe Rust Bucket: 12+

iOS
AND