Opus Magnum PC
Gra logiczna stworzona przez studio Zachtronics Industries. Głównym bohaterem jest Anataeus Vaya, najbardziej obiecujący naukowiec swego pokolenia, który właśnie objął stanowisko Głównego Alchemika jednego z najstarszych i najbogatszych rodów w mieście.
Opus Magnum Premiera PC
wczesny dostęp
19października2017
7grudnia2017
Steam
7grudnia2017
producent: Zachtronics Industries wydawca: Zachtronics Industries
Angielskie napisy i dialogi
Opus Magnum to przeznaczona wyłącznie na komputery osobiste gra logiczna, stworzona przez niezależnego dewelopera Zacha Bartha i jego studio Zachtronics Industries. Brath jest znany z projektowania tego typu produkcji. Spod jego ręki wyszły takie tytuły, jak Infinifactory, Shenzhen I/O czy Ironclad Tactics. Opus Magnum silnie nawiązuje do pierwszych gier Amerykanina, The Codex of Alchemical Engineering oraz The Magnum Opus Challenge.
Fabuła
Głównym bohaterem Opus Magnum jest Anataeus Vaya, wybitnie uzdolniony alchemik, czyli człowiek parający się warzeniem różnorakich mikstur, wytwarzaniem metali, a nawet konstruowaniem śmiertelnych broni. Przyjmuje on posadę Głównego Alchemika rodu Van Tassen, jednej z najbardziej szanowanych, najstarszych i najbogatszych rodzin w mieście. Wraz z wypełnianiem kolejnych zleceń Vaya odkrywa mroczne tajemnice swoich pracodawców. Wpada on tym samym w tarapaty, których sama alchemia może nie rozwiązać.
Gra podzielona jest na pełniący funkcję samouczka prolog i pięć rozdziałów. W każdym czeka kilka zagadek do rozwiązania.
Mechanika
Zabawa w Opus Magnum toczy się na planszy złożonej z heksagonalnych pól. Do dyspozycji graczy oddany zostaje szereg urządzeń, takich jak automatyczne szczypce czy podajniki. Zadanie jest proste – z tych elementów i podstawowych żywiołów oraz składników alchemicznych (takich jak sól, ołów, żelazo czy miedź) udostępnionych na danej planszy należy zbudować i zaprogramować najprostszą i najbardziej kompaktową maszynę, która w możliwie najmniejszej liczbie ruchów byłaby w stanie wytworzyć określony produkt. Podczas konstruowania trzeba mieć na uwadze nie tylko ilość miejsca zajmowanego przez mechanizm, ale również fundusze. Im więcej wydamy na tworzony aparat, tym gorszy będzie nasz wynik.
Swoimi najlepszymi osiągnięciami można pochwalić się przed przyjaciółmi, nie tylko w formie statystyk (obejmujących koszt danego urządzenia, liczbę ruchów, które potrzebowało do stworzenia wymaganej liczby zleconych produktów i miejsca przez nie zajętego na planszy), ale również krótkich animacji w formacie .GIF, pokazujących zbudowane konstrukty w akcji.
Opus Magnum posiada również inny tryb zabawy, oparty na zasadach popularnego mahjonga Sigmar's Garden. Polega on na odpowiednim dopasowywaniu dwóch podświetlonych symboli żywiołów i składników alchemicznych. Gdy zrobimy to odpowiednio, znaki znikają i podświetlają się kolejne, bezpośrednio z nimi sąsiadujące. Głównym celem jest pozbycie się wszystkich symboli z planszy.
Kwestie techniczne
Grafika w Opus Magnum jest dwuwymiarowa i surowa, lecz jednocześnie przejrzysta, płynna i dobrze oddająca klimat gry. Na szczególną uwagę zasługują estetycznie wykonane portrety postaci oraz obrazy tła, prezentujące miejsca akcji tytułu.
Pozostałe
Opus Magnum posiada edytor i pełne wsparcie dla Steam Workshop. Dzięki temu gracze mogą dowolnie tworzyć i udostępniać do ściągnięcia nowe zagadki i wyzwania. Najwyżej oceniane łamigłówki są umieszczane w prestiżowej sekcji Journal of Alchemical Engineering, nadzorowanej przez studio Zachtronics.
Ostatnia modyfikacja 15 grudnia 2023
Tryb gry: single player
Ocena użytkowników: 9 / 10 na podstawie 67 głosów czytelników.
Wymagania wiekowe Opus Magnum: Odpowiednia dla każdego wieku.
Opus Magnum Wymagania sprzętowe
PC Windows
- Minimalne:
- Intel Pentium 4 2 GHz
- 4 GB RAM
- karta grafiki 512 MB GeForce 8800 lub lepsza
- 600 MB HDD
- Windows Vista/7/8/10
- Zalecane:
- Intel Core i3 2 GHz
- 4 GB RAM
- karta grafiki 1 GB GeForce GTX 460 lub lepsza
- 600 MB HDD
- Windows Vista/7/8/10