Martian Memorandum PC
Osadzona w niedalekiej przyszłości detektywistyczna przygodówka należąca do popularnego cyklu „Tex Murphy”. Tym razem zostajemy wynajęci, aby odnaleźć zaginioną córkę bogatego szefa korporacji.
Martian Memorandum Premiera PC
15czerwca1991
producent: Access Software wydawca: Access Software
Angielskie napisy i dialogi
Martian Memorandum to przygodówka z tradycyjnym interfejsem point-n-click. Jest to bezpośrednia kontynuacja wydanego w 1989 roku Mean Streets i stanowi drugą odsłonę cyklu opowiadającego o perypetiach prywatnego detektywa Texa Murphego. Grę wyprodukował ten sam zespół co poprzednią część, czyli Access Software.
Tex Murphy to prywatny detektyw żyjący w Los Angeles niedalekiej przyszłości. Akcja toczy się w roku 2039, czyli sześć lat po wydarzeniach z Mean Streets. W życiu Texa niewiele się przez ten czas zmieniło – dalej z trudem wiąże koniec z końcem i regularnie wpada w kolejne tarapaty. Właściwa fabuła rozpoczyna się gdy z usług Murphego postanawia skorzystać Marshall Alexander – tajemniczy bogacz będący założycielem korporacji TerraForm. Jego córka, Alexa, zaginęła bez śladu. Tex nie zwykł odmawiać dobrze płacącym klientom, więc szybko rozpoczyna własne śledztwo. Dochodzenie zaprowadzi go ostatecznie na planetę Mars, gdzie odkryje, że cała sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana niż to się początkowo wydawało.
Martian Memorandum to stuprocentowa przygodówka, dlatego zabawa polega głównie na dokładnym eksplorowaniu lokacji, zbieraniu dowodów, przesłuchiwaniu świadków oraz rozwiązywaniu łamigłówek. Większość zagadek podporządkowana jest dochodzeniu i próżno tu szukać abstrakcyjnych oraz nielogicznych wyzwań. W rozgrywce pomaga nam możliwość zwrócenia się o radę do naszej sekretarki oraz informatora. Podobnie jak w poprzedniej odsłonie, w trakcie dialogów istnieje opcja przekupienia lub zastraszenia rozmówcy. Usunięto natomiast wszystkie znane z poprzednika sekwencje zręcznościowe, takie jak sceny walki czy kierowanie latającym wozem w trakcie podróży pomiędzy miastami.
Autorzy postanowili kontynuować zapoczątkowaną przez Mean Streets tradycję i po raz kolejny zaoferowali imponującą (według standardów roku 1991) oprawę audiowizualną. Tym razem aktorzy zostali wykorzystani nie tylko w scenkach przerywnikowych – również postacie podczas samej rozgrywki oparto na sfilmowanych sylwetkach prawdziwych ludzi. Co więcej, był to jeden z pierwszych tytułów, w których wypowiadane przez bohaterów kwestie miały postać nagranych głosów.
Ostatnia modyfikacja 4 kwietnia 2012
Tryb gry: single player
Wymagania wiekowe Martian Memorandum: Odpowiednia dla każdego wieku.