Fantastic Dizzy PC
Fantastic Dizzy to pierwsza i zarazem ostatnia próba wejścia jajowatego bohatera na rynek konsol (począwszy od NES). Z tego też powodu, Codemasters postanowił uwzględnić w tym produkcie większość pomysłów, jakie przewijały się przez kilka lat w grach z Dizzym w roli głównej.
Fantastic Dizzy Premiera PC
21kwietnia1991
producent: Codemasters wydawca: Codemasters
Angielskie napisy i dialogi
Fantastic Dizzy to pierwsza i zarazem ostatnia próba wejścia jajowatego bohatera na rynek konsol (począwszy od NES). Z tego też powodu, Codemasters postanowił uwzględnić w tym produkcie większość pomysłów, jakie przewijały się przez kilka lat w grach z Dizzym w roli głównej. Fabuła, podobnie jak w przypadku poprzednich odsłon programu, kręci się wokół złego czarnoksiężnika Zaksa. Ów nikczemnik po raz kolejny porwał ukochaną naszego bohatera i umieścił w niedostępnym zamku. Zadaniem Dizzy’ego jest przedrzeć się do twierdzy, pokonać maga i oczywiście, uwolnić Daisy.
Zasady rozgrywki nie różnią się zbytnio od tego, co widzieliśmy do tej pory. Z jednej strony mamy więc do czynienia z typową platformówką, która wymaga od nas małpiej zręczności w pokonywaniu kolejnych przeszkód terenowych i omijaniu potworów; z drugiej - uproszczoną przygodówką, polegającą na zbieraniu walających się tu i ówdzie przedmiotów i umiejętnym ich wykorzystaniu w odpowiednim miejscu.
W stosunku do poprzednich odsłon gry, Fantastic Dizzy znacznie się rozrósł, zarówno pod względem ilości poszczególnych lokacji, jak i przedmiotów. Biorąc pod uwagę, że nasz bohater może nosić tylko trzy rzeczy naraz, trzeba się nieźle napocić, aby to wszystko ogarnąć. Jakby tego było mało, autorzy zaserwowali nam liczne mini-gry, które utrudniają i tak już niełatwą zabawę. Jeśli zaleziemy za skórę złemu kapitanowi statku, ten rzuci nas na dno morza. Na powierzchnię musimy dostać się, korzystając z bąbelków powietrza (niemal identycznie jak w Bubble Dizzy). Innym razem zadaniem gracza będzie ułożyć obrazek z rozrzuconych elementów czy też udać się strzelnicę, która pod względem wykonania przypomina Operation Wolf. Aby ukończyć grę, trzeba także odnaleźć porozmieszczane tu i ówdzie gwiazdki. W Fantastic Dizzy jest ich aż 250.
Oprawa audiowizualna jest wyśmienita i z pewnością przebija wszystkie wcześniejsze przygody Dizzy’ego, wydane na PC. Podobnie jest z grywalnością – dzięki olbrzymiej ilości lokacji, gra jest doskonałym uwieńczeniem serii i powinna usatysfakcjonować wszystkich entuzjastów przygód jajowatego bohatera.
Ostatnia modyfikacja 21 listopada 2014
Tryb gry: single player
Ocena użytkowników: 7,4 / 10 na podstawie 93 głosów czytelników.
Wymagania wiekowe Fantastic Dizzy: Odpowiednia dla każdego wieku.