Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPSP
Okładka Dragoneer's Aria (PSP)
OkładkaDragoneer's Aria (PSP)

Dragoneer's Aria PSP

Japońska gra role-playing, w której wcielamy się w postać walecznego rycerza Valena. Wyruszamy w niebezpieczną podróż celem pokonania złego czarnego smoka, siejącego spustoszenie w krainie.

RPG | fantasy | jRPG | tytuły ekskluzywne PlayStation

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Dragoneer's Aria Premiera PSP

21sierpnia2007

producent: Nippon Ichi Soft. wydawca: Koei Tecmo

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Dragoneer’s Aria jest przedstawicielem gatunku japońskich RPG-ów. Za jej przygotowanie odpowiedzialne są dwie firmy. Główne prace powierzono cenionemu przez wielu sympatykom gatunku Nippon Ichi Software, aczkolwiek wsparcia udzielił także Hit Maker, posiadaczom konsol PSP znany między innymi za sprawą gry Blade Dancer: Lineage of Light.

Akcja Dragoneer’s Aria rozgrywa się w klasycznie zrealizowanej krainie fantasy. Równowaga świata gry utrzymywana jest dzięki staraniom sześciu smoków, pełniących rolę strażników pokoju. Każdy ze smoków reprezentuje inny żywioł – ogień, wodę, pioruny, ziemię, wiatr oraz lód. Stwory te odpowiedzialne są między innymi za kontrolowanie pogody, w rezultacie czego stawiane są w roli bóstw.

Fabuła gry nawiązuje do dzielnych rycerzy, którzy określani są mianem tytułowych dragoneer. Osoby te dbają o bezpieczeństwo smoków, uchraniając je przed potencjalymi zagrożeniami. Gracz wciela się w postać jednego z takich rycerzy, a konkretnie młodego rekruta o imienu Valen. Główny bohater jest świadkiem pojawienia się tajemniczego czarnego smoka, który zaczyna siać spustoszenie w krainie, a ponadto wydaje się być niezniszczalny. Valen jest jednym z nielicznych rycerzy, któremu udaje się przeżyć zniszczenie stolicy zamieszkiwanej krainy – miasta Granadis. Chłopak musi odnaleźć sposób na pokonanie czarnego smoka, wyruszając ze swymi przyjaciółmi w niebezpieczną podróż.

Dragoneer’s Aria w znacznym stopniu opiera się na konieczności rozgrywania walk, które przebiegają w systemie turowym. Oznacza to, iż strony konfliktu wykonują swoje ruchy na zmianę. Producent zawarł tu jednak kilka interesujących rozwiązań. Gracz może przede wszystkim ustalać kolejność wyprowadzania ciosów. Istotną rolę odgrywają również ataki łańcuchowe, których siła wzrasta wraz ze zwiększeniem liczby akcji składających się na dany łańcuch. Inna ważna zmiana dotyczy sposobu unikania ataków wroga. Producent zawarł tu prostą mini-grę rytmiczną. Wykonanie sekwencji zgodnie z wyświetlonym wzorem pozwala na zmniejszenie siły zadanych przez wroga obrażeń.

Liczne usprawnienia objęły mechanizmy odpowiedzialne za sposób prowadzenia i rozwój postaci. Zabawa w znacznym stopniu opiera się na wykorzystywaniu smoczych kul. Łącząc te obiekty z innymi przedmiotami uzyskuje się między innymi potężne miecze, zbroje czy tarcze. Pozwala to ponadto sterowanym postaciom na nabywanie dodatkowych uumiejętności. W grze zrezygnowano także z możliwości nabywania nowych przedmiotów w sklepach. Zamiast tego łączy się ze sobą niepotrzebne już obiekty.

Oprócz kampanii dla pojedynczego gracza Dragoneer’s Aria posiada też pełnoprawny multiplayer. Oferuje on tryb o nazwie Dragoneer Mode, w którym celem graczy jest pokonywanie potężnych smoków. W zabawie mogą uczestniczyć maksymalnie cztery osoby. Oprawa wizualna opisywanej gry prezentuje stosunkowo wysoki poziom wykonania. Całość utrzymano w mangowym stylu. Najbardziej widowiskowy przebieg mają bitwy, choć producent nie zapomniał też o licznych scenkach przerywnikowych, urozmaicających właściwą rozgrywkę. Na wyróżnienie zasługuje również ścieżka dźwiękowa, składająca się między innymi z utworów przygotowanych przez Johanna Sebastiana Bacha.

Ostatnia modyfikacja 25 lutego 2008

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: sieć lokalna   Liczba graczy: 1-4  

Nośnik: 1 UMD

Klasyfikacja PEGI Dragoneer's Aria

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.