Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS4XONE
Okładka Dishonored 2 (PC)
OkładkaDishonored 2 (PC)

Dishonored 2

Dishonored II: Darkness of Tyvia

Kontynuacja wydanej w 2012 roku bestsellerowej skradanki FPP, osadzonej w uniwersum łączącym elementy steampunku oraz estetyki przełomu XIX i XX wieku. Tytuł jest efektem ponownej współpracy francuskiego studia Arkane z wydawcą - firmą Bethesda.

Akcji | FPP | steampunk | skradanki | przygodowe gry akcji | immersive sim | Game Pass | PS Plus Premium | PS Plus Extra | singleplayer | internet

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Dishonored 2 Premiera

11lis2016

PC PS4 XONE

Gry podobne do Dishonored 2

Dishonored

Thief

BioShock Infinite

Dishonored 2 jest kontynuacją wydanego w 2012 roku bestsellerowego połaczenia skradanki i gry akcji z widokiem FPP. Tak jak poprzednio, rozgrywkę osadzono w fikcyjnym, inspirowanym okresem rewolucji przemysłowej świecie, w którym połączono elementy magii i steampunka z industrialną estetyką przełomu XIX i XX wieku. Wersja na platformę PC, PS4 i XONE ponownie stanowi efekt współpracy francuskiego studia Arkane (znanego również z wydanej w 2006 roku gry akcji Dark Messiah of Might & Magic) z pełniącą rolę wydawcy firmą Bethesda Softworks – właścicielką takich marek jak The Elder Scrolls czy Fallout.

Edycja na komputery osobiste odznacza się, tradycyjnie, bogatym zestawem opcji konfiguracji (np. obsługą wysokich rozdzielczości), a także nieco bardziej dopieszczoną grafiką niż w przypadku wydań konsolowych. To ostatnie może jednak nie rzucać się w oczy, zważywszy na charakterystyczną stylistykę oprawy wizualnej Dishonored 2.

Fabuła

Akcja Dishonored 2 toczy się 15 lat po wydarzeniach przedstawionych w pierwszej odsłonie serii. Corvo Attano wraca w roli głównego bohatera, ale dołącza do niego również Emily Kaldwin, prawowita spadkobierczyni cesarskiego tronu i prywatnie córka Attano. Historia nie rozgrywa się już wyłącznie w znanym z poprzedniczki Dunwall – stolicy wyspiarskiego Cesarstwa rządzonego przez ród Kaldwinów – lecz na ciepłym południu, w mieście Karnaka, siedzibie diuka wyspy Serkonos. Protagoniści trafiają tam, zmuszeni do ucieczki daleko od Dunwall po tym, jak Emily zostaje podstępnie pozbawiona korony przez wiedźmę Delilę (znaną z dwóch wydanych do Dishonored DLC). Dotarłszy do Karnaki, bohaterowie zaczynają rozpracowywać siatkę spiskowców oraz szukać sposobu na przywrócenie tronu młodej cesarzowej.

Mechanika

W prologu musimy dokonać wyboru, czy chcemy rozpocząć zabawę jako młoda władczyni, czy wolimy wskoczyć ponownie w buty protagonisty z pierwszego Dishonored – Corvo Attano. Choć dla obu postaci historia ma z grubsza taki sam przebieg (rozbieżności są naprawdę niewielkie), decyzja jest o tyle istotna, że nie ma możliwości jej zmiany – drugi bohater zostaje uwięziony w Dunwall, a wcielić się w niego można dopiero przy kolejnym podejściu do kampanii. Każdą postacią gra się trochę inaczej z uwagi na odmienny zestaw dostępnych mocy magicznych oraz inne kwestie dialogowe (tym razem Corvo otrzymał aktora głosowego, Stephena Russella, znanego głównie jako Garrett ze starszych części serii Thief).

Sama formuła rozgrywki nie uległa większym zmianom względem poprzedniej odsłony serii. W Dishonored 2 na platformę PC, PS4 i XONE zabawa nadal sprowadza się do wykonywania kolejnych misji, których struktura przywodzi nieco na myśl gry ze wspomnianego cyklu Thief. Jesteśmy stawiani przed rozmaitymi celami, wśród których często przewija się dokonywanie skrytobójstw, ale sposób ich realizacji zależy wyłącznie od nas – mamy bardzo dużą swobodę w decydowaniu, jaką ścieżką dostaniemy się we wskazane miejsce w rozległej lokacji, radzeniu sobie ze strażnikami (zabijanie ich w otwartej walce, ciche mordowanie, ogłuszanie, omijanie etc.), szukaniu dodatkowych informacji, zajmowaniu się opcjonalnymi wytycznymi, a także w tym, czy nasze ofiary zamordujemy, czy pozbędziemy się ich w bezkrwawy sposób. Grę można ukończyć, nie zabijając nikogo – łącznie ze spiskowcami wyznaczonymi do odstrzału. Gra szczególnie promuje eksplorację – myszkowanie po zakamarkach obszernych lokacji pozwala nie tylko odkryć alternatywne metody zrealizowania misji fabularnych, ale też odblokować poboczne zlecenia i odkryć poukrywane przez twórców smaczki, nawiązujące do historii z pierwszego Dishonored.

Zamiast silić się na rewolucję i wywracanie do góry nogami powszechnie cenionych rozwiązań z poprzedniczki, twórcy dokonali jedynie ewolucji znanych już mechanizmów. W Dishonored 2 odwiedzane lokacje stały się wyraźnie większe i bogatsze w możliwości, a system chaosu (oceniający agresywność działań gracza) został poprawiony tak, aby precyzyjniej monitorował uczynki bohatera i na więcej sposobów ustalał ich konsekwencje (wpływa to przede wszystkim na kwestie dialogowe protagonistów oraz ogólny klimat i zakończenie przygody). Ponadto rozbudowie uległa mechanika rozwijania mocy bohaterów oraz arsenał dostępnego wyposażenia (m.in. naboje zakłócające działanie mechanicznych strażników czy bełty zmuszające cel do ucieczki), pozwalając użytkownikowi głębiej spersonalizować swoje podejście do zabawy.

Tryby gry

Podobnie jak poprzedniczka, Dishonored 2 oferuje wyłącznie kampanię dla jednego gracza – nie zawarto tu trybu kooperacji. Istnieje jednak spora możliwość dostosowywania poziomu trudności zmagań. Oprócz czterech stopni określających to, jak czujni i morderczy są wrogowie, gra oferuje także formę rozgrywki bez możliwości użycia nadludzkich mocy. Otrzymujemy taką opcję po ukończeniu prologu.

Kwestie techniczne

Dishonored 2 na platformie PC, PS4 i XONE prezentuje styl wizualny zbliżony do swojej poprzedniczki, choć z uwagi na fakt, że było tworzone z myślą o ósmej generacji konsol oraz nowoczesnych komputerach, grafika została wyraźnie podrasowana. Poprawiono też sztuczną inteligencję, co objawiło się przede wszystkim sprytniejszym zachowaniem strażników. Potrafią oni teraz np. zauważyć, że ich kompani zeszli ze swoich stanowisk, lub zwrócić uwagę na zniknięcie cennego przedmiotu, i rozpocząć poszukiwania.

Pozostałe informacje

Twórcy wyszli naprzeciw graczom, którzy narzekali, że pierwsza część była zbyt łatwa, i wprowadzili rozwiązanie na wzór Thiefa z 2014 roku – w Dishonored 2 dostępnych jest wiele dodatkowych modyfikatorów rozgrywki, którymi można precyzyjnie dostosować zabawę tak, by stanowiła odpowiednie wyzwanie. Dotyczą one m.in. pola widzenia i czujności wartowników, a także widoczności znaczników celu i innych elementów interfejsu.

Ostatnia modyfikacja 25 sierpnia 2016

Tryb gry: single player   Tryb multiplayer: Internet  

Ocena użytkowników: 8,3 / 10 na podstawie 1645 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9 / 10 na podstawie 1158 głosów czytelników.

Dishonored 2 cena w dniu premiery: 164,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Dishonored 2

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Dishonored 2 Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core i5-2400 3.1 GHz/AMD X8 FX-8320 3.5 GHz
  • 8 GB RAM
  • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660/3 GB Radeon HD 7970 lub lepsza
  • 60 GB HDD
  • Windows 7/8/10 64-bit
  • Zalecane:
  • Intel Core i7-4770 3.4 GHz/AMD X8 FX-8350 4.0 GHz
  • 16 GB RAM
  • karta grafiki 6 GeForce GTX 1060/8 GB Radeon RX 480 lub lepsza
  • 60 GB HDD
  • Windows 10 64-bit
PC
PS4
XONE