Seria Monkey Island - seria gier
Cieszący się dużą popularnością cykl przygodówek. „Ojcem” serii jest Ron Gilbert, a na przestrzeni lat pracowały nad nią takie studia deweloperskie, jak LucasArts, Telltale Games oraz Terrible Toybox.
Pierwsza gra z cyklu – The Secret of Monkey Island – ukazała się w 1990 roku na komputerach osobistych. Produkcja oparta o stworzony przez LucasArts silnik SCUMM (wykorzystany wcześniej m.in. w grach Maniac Mansion oraz Indiana Jones and the Last Crusade: The Graphic Adventure) okazała się wielkim przebojem. Idąc za ciosem, deweloperzy przygotowali sequel – Monkey Island 2: LeChuck's Revenge – wydany w 1991 roku. Na kolejną odsłonę serii fani musieli poczekać sześć lat. Wreszcie w 1997 roku na sklepowe półki trafiła gra The Curse of Monkey Island, która mimo braku zaangażowania Rona Gilberta w projekt, powtórzyła sukces poprzedniczek. Nieco mniej entuzjastycznie gracze przyjęli następną część – Escape from Monkey Island z 2000 roku. Była to zarazem ostatnia część serii stworzona przez studio LucasArts, gdyż w kolejnych latach pałeczkę deweloperską przejęło po nim Telltale Games. Zaowocowało to wydaną w 2009 roku grą Tales of Monkey Island (2009), a także remasterami The Secret of Monkey Island: Special Edition (2009) i Monkey Island 2 Special Edition: LeChuck's Revenge (2010). Na następną część serii gracze musieli czekać ponad 12 lat. We wrześniu 2022 roku na sklepowe półki trafiła gra Return to Monkey Island, będąca owocem współpracy trzech firm – Devolver Digital, Lucasfilm Games oraz Terrible Toybox. Co jednak najważniejsze, pieczę nad projektem sprawował sam Ron Gilbert, który powrócił do pracy nad cyklem po ponad trzydziestu latach. Co ciekawe, pozycja stanowiła bezpośrednią kontynuację dwóch pierwszych odsłon cyklu, ignorując przygody, które powstały bez udziału Gilberta.
Akcja gier z serii Monkey Island toczy się na fikcyjnych wyspach kanaryjskich w XVIII wiecznych, „pirackich” realiach. Główny bohater - Guybrush Threepwood próbuje zdobyć sławę i bogactwo, a przy okazji pokrzyżować plany złego pirata LeChucka oraz znaleźć miejsce w sercu pięknej gubernator Elaine Marley. W fabule poza wątkami związanymi z tytułową Małpią Wyspą często pojawiają się motywy ukrytych skarbów, magicznych artefaktów oraz zombie.
Rozgrywka utrzymana jest w konwencji klasycznych przygodówek point & click (wyjątek stanowi tu Escape from Monkey Island), z zagadkami logicznymi oraz sporą ilością dialogów. Cechą charakterystyczną serii jest humorystyczna fabuła zawierająca wiele odniesień do współczesnych zjawisk kultury masowej.
Oprawa wizualna cyklu wyraźnie ewoluowała wraz z jego rozwojem. Początkowo gry z serii Monkey Island oferowały dwuwymiarową grafikę w kreskówkowym stylu pixel art. Wraz z premierą Escape from Monkey Island (2000) deweloperzy zdecydowali się na wykorzystanie silnika renderującego obraz 3D w czasie rzeczywistym. Wydane w 2022 roku Return to Monkey Island co prawda stanowiło powrót do kreskówkowej grafiki 2D, ale jednocześnie jego autorzy postawili na wyrazistą, wręcz przerysowaną stylistykę.