Seria Mortal Kombat - seria gier
Seria arcade'owych bijatyk, uznawana za klasykę tego gatunku. Za rozwój marki odpowiada amerykańskie studio NetherRealm (znane wcześniej pod nazwą Midway Games Chicago).
Twórcami cyklu Mortal Kombat są Ed Boon and John Tobias. Pierwszy tytuł z serii pojawił się w salonach do gier w 1992 roku (wersja na automaty Midway Y) i stanowił odpowiedź na bijącą rekordy popularności bijatykę Street Fighter II. Potencjał dzieła studia Midway Games dostrzegła firma Acclaim, co zaowocowało konwersją na popularne konsole i komputery osobiste (m.in. Amiga 500, Sega Mega Drive, SNES i inne). Na przestrzeni 15 lat seria doczekała się kilkunastu odsłon adresowanych na różne platformy sprzętowe. W wyniku problemów finansowych firmy Midway prawa do marki oraz studio deweloperskie Midway Games w 2009 przeszły w ręce koncernu Warner Bros. Efektem tego był reboot serii wydany w 2011 roku.
W 2015 roku na rynek trafiła jego kontynuacja – Mortal Kombat X. Ponieważ akcja gry została osadzona w znacznej mierze 25 lat po wydarzeniach ukazanych w poprzedniej części, zdecydowano się na zastąpienie części bohaterów młodszym pokoleniem wojowników. Oprócz postaci powiązanych bezpośrednio z klasycznymi przedstawicielami serii (jak Cassie Cage, będąca córką Johny’ego Cage'a i Soni Blade), pojawili się także zupełnie nowi protagoniści – między innymi wzorowany na azteckich bogach Kotal Kahn. Tytuł został wydany m.in. na konsolach ósmej generacji, co pozwoliło na znaczące ulepszenia w zakresie oprawy graficznej.
Premiera została poprzedzona służącą jako prequel serią komiksów, przybliżającą historie poszczególnych bohaterów – zarówno nowych, jak i starych. Cykl składał się z 36 zeszytów i został wydany przez DC Comics (znane m.in. z komiksów o Batmanie czy Supermanie) we współpracy z NetherRealm Studios.
W 2016 na konsolach Xbox One i PlayStation 4 ukazała się gra Mortal Kombat XL, będąca rozszerzoną edycją odsłony z 2015 roku. Wśród szeregu nowych postaci znaleźli się tu bohaterowie ikonicznych filmów, np. Predator, Ksenomorf, Jason Vorhees czy Leatherface.
Akcja cyklu Mortal Kombat toczy się w fantastycznym uniwersum złożonym z siedmiu równoległych światów. Fabuła poszczególnych gier bywa mocno pogmatwana, jednak w większości przypadków gracz kieruje poczynaniami herosa, który przy użyciu swoich nietuzinkowych umiejętności walki musi stawić czoła siłom zła.
Podstawowym elementem zabawy są widowiskowe pojedynki rozgrywane z udziałem bohaterów o zróżnicowanych umiejętnościach. Zadaniem gracza jest pokonanie przeciwnika przy pomocy całej gamy ataków, zasłon i specjalnych ciosów. Starcia podzielone są na rundy, a walka kończy się możliwością wyprowadzenia wyjątkowo brutalnego ataku – tzw. fatality. Seria zasłynęła zresztą kontrowersyjną dawką przemocy. Co ciekawe, stało się to jedną z przyczyn powstania amerykańskiej organizacji zajmującej się przyznawaniem klasyfikacji wiekowej w grach – ESRB.
Seria Mortal Kombat na stałe wpisała się nie tylko w historię gier wideo, ale szeroko pojętej kultury masowej. Marka doczekała się m.in. dwóch ekranizacji kinowych i seriali telewizyjnych, filmu animowanego oraz serii komiksów.