Seria Tony Hawk - seria gier
Firmowana nazwiskiem popularnego skateboardzisty seria gier zręcznościowych, w których gracze mogą sprawdzić swoje umiejętności wykonywania widowiskowych tricków na deskorolce. Cykl został wykreowany przez studio Neversoft, a wydawaniem jego kolejnych odsłon zajmuje się sprawująca pieczę nad marką firma Activision.
Historię serii podzielić można na kilka okresów. Pierwszy rozpoczął się w 1999 roku, wraz z premierą gry Tony Hawk's Pro Skater, a zakończył w 2002 roku, po wydaniu Tony Hawk's Pro Skater 4. Drugi rozdział otworzyła gra Tony Hawk's Underground, a dobiegł on końca dwa lata później, po ukazaniu się gry Tony Hawk's American Wasteland. Następne trzy produkcje z serii – Tony Hawk's Downhill Jam (2006), Tony Hawk's Project 8 (2006) i Tony Hawk's Proving Ground (2007) – zalicza się do trzeciego okresu. Tony Hawk's Motion (2008) to początek czwartej ery (spin-offów), do której przynależą również Tony Hawk: Ride (2009) i Tony Hawk: Shred (2010). Najnowszy rozdział w dziejach marki to epoka HD, której początek dał remake Tony Hawk's Pro Skater HD, wydany w 2012 roku. Po nim do sprzedaży trafił Tony Hawk’s Pro Skater 5, który w żadnym wypadku nie przypadł do gustu fanom cyklu. Plamę na honorze marki zmazała wydana w 2020 roku kompilacja Tony Hawk’s Pro Skater 1+2, zawierająca odświeżone wersje dwóch pierwszych części serii.
Na przestrzeni lat gry z serii Tony Hawk trafiły na wszystkie wiodące platformy sprzętowe – od konsol piątej generacji aż po nowoczesne smartfony i tablety. W ich tworzenie zaangażowane były takie studia jak: Neversoft, Edge of Reality, Natsume, Treyarch, Vicarious Visions, Shaba Games, HotGen, Gearbox Software, Beenox, Visual Impact, Toys For Bob, SuperVillain Studios, Page 44 Studios, Creat Studios, Robomodo i Buzz Monkey.
Warto odnotować, że poza patronem marki – Tonym Hawkiem – w większości gier z cyklu pojawiały się także inne gwiazdy skateboardingu, w tym chociażby Kareem Campbell, Rune Glifberg, Bob Burnquist, Eric Koston, Bam Margera, Rodney Mullen i Geoff Rowley. Mocną stronę serii stanowią również licencjonowane utwory, które przygrywają nam podczas jazdy na deskorolce.