Seria Age of Mythology - seria gier
Cykl gier strategicznych czasu rzeczywistego, osadzonych w mitycznej wersji starożytności. Serię Age of Mythology wykreowało Ensemble Studios, w którego portfolio prym wiódł pokrewny gatunkowo cykl Age of Empires. Z czasem w historii marki zapisały się również takie zespoły, jak SkyBox Labs, World’s Edge i Forgotten Empires.
Krótka historia serii Age of Mythology
Pierwsza gra spod tego szyldu, zatytułowana Age of Mythology, zadebiutowała na komputerach osobistych w październiku 2002 roku. Choć w tym przypadku nie było mowy o megahicie, jakim wcześniej okazało się Age of Empires II: The Age of Kings, to jednak dzieło Ensemble Studios trzymało wysoki poziom, ciesząc się uznaniem graczy i recenzentów. W parze z wysokimi ocenami szły równie wysokie słupki sprzedaży; dość powiedzieć, że po czterech miesiącach od premiery produkcja ta znalazła ponad milion odbiorców. Kując żelazo póki gorące, deweloperzy przystąpili do tworzenia dodatku. Mowa o Age of Mythology: The Titans, wypuszczonym we wrześniu 2003 roku.
W 2004 roku ukazała się Złota Edycja Age of Mythology, zawierająca podstawową wersję gry oraz rozszerzenie The Titans. Następnie Ensemble Studios zajęło się innymi projektami, a we wrześniu 2008 roku zostało zamknięte. Na bardziej optymistyczne wieści związane z mityczną marką trzeba było czekać do marca 2014 roku, kiedy to ogłoszono, że powstaje odświeżona wersja Age of Mythology, o podtytule Extended Edition. Gra zadebiutowała w maju tego samego roku, ciesząc się ciepłym przyjęciem.
Na jeszcze jedno, tym razem znacznie szerzej zakrojone odświeżenie Age of Mythology, trzeba było zaczekać do września 2024 roku. Wówczas to na komputerach osobistych oraz Xboksach Series X/S zadebiutowało Age of Mythology: Retold. Oprócz gruntownego uwspółcześnienia oprawy graficznej, tytuł połączył w całość zawartość „podstawki” i dodatku.
Gameplay w cyklu Age of Mythology
Age of Mythology to klasyczne RTS-y zrealizowane w stylu, do którego przyzwyczaiła graczy seria Age of Empires. Podczas rozgrywki zajmujemy się więc gromadzeniem zasobów i wznoszeniem budynków, a także rekrutacją żołnierzy i prowadzeniem badań nad rozmaitymi ulepszeniami. Ekonomia i kwestie związane z prowadzeniem wojen odgrywają tu równie ważne role, zaś toczone w czasie rzeczywistym starcia z siłami przeciwników stanowią jeden z filarów rozgrywki.
Na tle Age of Empires opisywana marka wyróżnia się za sprawą elementów zaczerpniętych z mitologii (greckiej, egipskiej, nordyckiej i atlantydzkiej). Bóstwa mogą nas wspomagać, oferując nam dostęp do swoich mocy, których umiejętne wykorzystywanie potrafi odmienić los niejednej potyczki.
Oprócz kampanii fabularnych, gry spod szyldu Age of Mythology oferują tryby mutliplayer. Poza tym w Age of Mythology: Retold wprowadzono specjalne wyzwania kooperacyjne, zwane Areną Bogów. Co ciekawe, dodany w ramach jednej z aktualizacji poziom trudności zwany Ludicrous sprawił, że nie brakowało głosów, iż za jego sprawą Age of Mythology: Retold stało się najtrudniejszym RTS-em dostępnym na rynku.