Witam, miał bym prośbę do osób które uczęszczają lub uczęszczały do szkoły budowlanej, bądź kto wie może napisać bo mam napisać parę pojęć, a jak z neta brałem to gościu mi kosę wpisał, więc jak ktoś wie żeby napisał swoimi słowami albo jak was uczyli w szkole, a mianowicie chodzi mi o takie pojęcia:
1. Co to są belki statycznie niewyznaczalne
2. Moment bezwładności
3. Moment statyczny pola
4. Wskaźnik zginania
5. Różnica między naprężenie a odkształceniem(nie wiem czy tam powinno być naprężenie czy napięcie, ale raczej naprężenie)
I chyba jakieś wzory do tego powinny być jak są.
Więc bardzo proszę o pomoc, chwilowo nie mam neta i bym może sam sobie jakoś poradził, jak ktoś napisze będę bardzo wdzięczny, jutro sobie rano w szkole odczytam jak coś.
Z góry dzięki :))
Belki statycznie niewyznaczalne to takie belki, gdzie siły w nich występujące nie dają się wyliczyć wyłącznie przy pomocy równań równowagi. Do takich belek należą kolejno: belki jednoprzęsłowe, które są utwierdzone na końcach, gdzie każde utwierdzenie to trzy reakcje podporowe, belki jednoprzęsłowe utwierdzone na jednym z końców oraz podparte przesuwnie lub nieprzesuwnie na drugim końcu oraz belki statycznie niewyznaczalne podparte z dwóch stron w sposób nieprzesuwny. Do tego typu belek należą także belki wieloprzęsłowe bez przegubów albo z przegubami, które występują w ilości mniejszej niż konieczna dla zapewnienia statycznej wyznaczalności układu. Do obliczania układów statycznie niewyznaczalnych stosuje się dwie metody: metodę sił oraz metodę przemieszczeń. Z kolei obliczenia komputerowe prowadzi się za pomocą metody elementów skończonych. Metoda przemieszczeń jest metodą analityczną, która służy do rozwiązywania płaskich oraz przestrzennych układów prętowych. Metoda ta polega na powiązaniu zależności występujących pomiędzy siłami zewnętrznymi, przemieszczeniami węzłów konstrukcji, przemieszczeniami końców poszczególnych prętów oraz ich cechami geometryczno-materiałowymi. Poza tym analiza za pomocą metody przemieszczeń dzieli się na następujące etapy: dyskretyzację układu, która polega na zastąpieniu konstrukcji modelem zbudowanym ze skończonej liczby elementów, które są ze sobą połączone za pomocą węzłów, zbudowanie macierzy sztywności poszczególnych prętów, budowa globalnej macierzy sztywności układu, obliczenie uogólnionych niewiadomych przemieszczeń węzłów, jak również wyznaczenie sił przekrojowych w prętach układu.
http://www.elektro-mont.com.pl/Belki_statycznie_niewyznaczalne.php
mirencjum smieszny jestes, przeciez gosc pisze ze dostal kose jak bral z neta...
Scofield --> mirencjum smieszny jestes, przeciez gosc pisze ze dostal kose jak bral z neta...
To takie trudne przeczytać opis tych belek, a potem w paru słowach napisać po swojemu lub pozmieniać kolejność wyrazów używając zamienników?
1. Belki statycznie niewyznaczalne to są takie, które mają za dużo podpór no i nie da rady normalnymi sposobami obliczyć reakcji podporowych. Wzór: h = r + s - 3t
, gdzie r - ilość więzów podporowych
s - ilość więzów międzytarczowych
t - ilość tarcz (czy tam belek)
Jeżeli h < 0 układ jest geometrycznie zmienny
h = 0 układ jest układem budowlanym, wyznaczalnym
h > 0 układ jest układem budowlanym, ale niewyznazcalnym.
Chciałbym Ci jeszcze pomóc, ale z 2. nie pomogę Ci bardziej niż definicja z neta, a w 5 nie chcę Cię wprowadzić w błąd. Reszty nie wiem, jestem dopiero na drugim semestrze budownictwa.