widzialem kiedys na yt filmik, gdzie kolega mowil w 24 roznych angielskich akcentach.
nie ma moze filmiku, ktory jest tego odpowiednikiem, ale w jezyku polskim?
podejrzewam, ze i u nas znajdzie sie kilka roznych akcentow.
Nie słyszałam o takim, ale jeśli jest coś takiego to również proszę o podzielenie się linkiem :) Ciekawi mnie ciągle o co chodzi z tym, że poznaniacy 'śpiewają' jak mówią, może porównując do innych akcentów w końcu bym usłyszała o co faktycznie chodzi :)
[2]nutkaaa
jeśli dobrze kojarzę, jesteś z okolic Poznania, więc raczej tego nie usłyszysz, bo jesteś już do tego przyzwyczajona. Ja po kilku latach mieszkania w Bohuminie(5 km od Ostravy) nie słyszę tego, że mieszkańcy Ostravy przedłużają akcenty(á, é itd.), tak jak twierdzą Prażacy, którzy znowu wymawiają je krócej niż ci pierwsi.
ED.
literówka
Miczkus - ale może słysząc inne akcnety zobaczę różnicę ;) Ślązaków czy górali łatwo rozpoznać po akcencie, ale np. nie wiem jaka jest różnice między kimś z Poznania a kimś z Zielonej Góry chociażby, bo akurat od rodziny z tych okolic pierwszy raz usłyszałam o śpiewającym akcencie ;)
Heh, ale z tym że poznaniacy "coś robią" z językiem to rzeczywiście prawda, ostatnio byłem na domówce w okolicach poznania i akurat byli tam ludzie z Poznania i rzeczywiście brzmiało to troszkę inaczej (szczególnie u jednej koleżanki).
[5]nutkaaa
a no to faktycznie, tak może być :)
za pincet zlotych moge nr telefonu zarzucic to bedzie mozna posluchac mojej krystalicznie czystej galicyjskiej mowy
[8] Ślunzoki niech lepij kopio wyngiel(bo od tego so oni od tego oni so od tego oni) a nie swoim plebejski akcyntem forum zaśmiecać...
Ślunsk do wyngla!
[2] nie tyle śpiewający, co przedłużający np. "a" w końcówce wyrazów, np. piwaAa, chlebaAa itd. Ogólnie rzecz ujmując- akcent nie na środkową, a końcową część wyrazu. Zwróć uwagę, jak mówisz, naturalnie i bez sztucznych wymuszeń "nalej mi piwa". Bardzo subtelna i w sumie niezbyt wyczuwalna u wszystkich różnica, ale jednak coś w tym jest.
No to jest ciekawe, miałem znajomego z grupy ze wschodu Polski (Pisz dokładniej) i jego sposób mowy wyróżniał się, "zaciągał" jak to ludzie określili, ja się nie znam :>
Akcent znajduje się, zazwyczaj w strefie oddziaływania jakiegoś dialektu. Akcent jest to jednak tylko fonetyka a na dialekt składa się fonetyka i słownictwo
http://pl.wikipedia.org/wiki/Dialekty_j%C4%99zyka_polskiego
Przemowa Naczelnika Piłsudskiego (przemówienie radiowe)
http://www.youtube.com/watch?v=AqBNw_UUNxM
Piłsudski pochodził z kresów a dokładnej w z Wilna, tak jak wielu innych znanych polaków posługiwał się dialektem kresowych (w tym wypadku ,,północnym")
Ja u mojego pochodzącego z okolic łucka (dziś Ukraina) dziadka, nie uświadczę może mowy takiej jak u marszałka ale wyraźnie słychać u niego tzw. Ł kresowe. Obecnie już raczej we polszczyźnie współczesnej nie spotykane.
kronika filmowa z lat 50.
http://www.youtube.com/watch?v=Ys7ywCbpZlY