Witajcie! Mam ochotę na jakąś solidną grę typu RTS i mam do was kilka pytań, bo zaciekawiły mnie przede wszystkim serie Total War, Europa Universalis, Company of Heroes oraz Command & Conquer i mam do was kilka pytań.
1. Czy da się połapać w fabule Command & Conquer 3: Tiberium Wars bez grania w poprzednie części?
2. Czy jest sens grać w inne części Europa Universalis oprócz najnowszej Czwórki? I czym one w ogóle się różnią oprócz grafiki czy coraz bardziej zaawansowanej mechaniki rozgrywki?
3. Jak prezentuje się dokładność historyczna wymienionych gier? (oczywiście oprócz C&C, a jedyne części Total War, które mnie interesują to Rome, Rome II, Empire i Napoleon, ze względu na okresy historyczne)
4. To pytanie nie jest zbyt dokładne i opinie będą bardzo subiektywne, ale która z tych gier jest waszym zdaniem najlepsza? Szukam przede wszystkim klimatycznej (bo jak dobry RTS to by nie był, to bez utrzymanego klimatu szybko mnie odrzuci) rozgrywki na polu umysłowym, więc mechanika gry musi być dość skomplikowana (byle nie sztucznie zagmatwana).
W C&C grałem ale póki co głównie w Red Alerty a nie Tiberium, trudno mi zatem cokolwiek na ten temat powiedzieć.
Co do TW to posiadam wszystkie i zdecydowanie najfajniej mi gra się w Rome II no i Shoguna 2 i Medievala 2 których tu nie wymieniłeś. Jeśli się zdecydujesz na Napoleona bądź Empire przyjrzyj się modowi Darth Mod który znacząco zmienia te gry na lepsze imho.
Company of Heroes jest całkiem przyjemne. Przyjrzyj się jeszcze serii Man of War.
Szyszkłak - wielkie dzięki. Seria Men of War po obejrzeniu gameplayów wydaje mi się trochę nużąca, zdecydowanie bardziej dynamiczne RTSy to C&C, ale bardziej zainteresowało mnie uniwersum Tiberium. W pozostałych bardzo zależy mi na historycznej dokładności, więc czekam na dalsze wypowiedzi, które coś mi w tej sprawie przybliżą.
Europa Universalis to nie RTS. Najlepiej zagrać w najnowszą część czyli w czwórkę. Jeżeli chodzi o dokładność historyczna to w bardziej dokładną historycznie grę nigdy nie grałem. Polecam też grę od tego samego studia Crusader Kings 2. Na pierwszy rzut oka wydają się podobne, ale są całkowicie inne. W EU4 kierujesz państwem, a w CK2 dynastią. Możesz zacząć jako szlachcic, a skończyć jako król, a nawet cesarz.
Bezi2598 - dzięki, choć Europa Universalis można uznać za RTSa bo pomimo wątków ekonomicznych, to walka której jest całkiem sporo, toczy się w czasie rzeczywistym. I warto oprócz Czwórki zagrać w poprzednią część? W końcu wyszła w wersji pudełkowej z całkiem niezłym spolszczeniem od Cenegi. W Crusader Kings II bym chętnie pograł, gdyby nie to, że ostatnimi czasy mam już zdecydowanie dość średniowiecza.
Graj w najnowszą. EU 4 to udoskonalona trójka. Ma kilka nowości i zdecydowanie najlepiej mi się w tę część właśnie grało. Po zagraniu w czwórkę nie widzę powodu wracania do trójki.
EU 4 ma dużo lepszy interfejs, lepszą dyplomację, poprawiony tryb multiplayer, punkty monarchy, które według mnie sprawdzają się świetnie. Graficznie też to wygląda lepiej.
No i czwórka jest najbardziej przyjazna dla początkujących. Zdecydowanie łatwiej się nauczysz czwórki niż trójki.
Wciąż polecam Crusader Kings 2. Moim zdaniem to najlepsza gra od Paradoxu.
Dobrze, w takim razie EUIV wychodzi u mnie na pierwsze miejsce, choć wciąż podoba mi się dynamiczna mechanika C&C oraz okresy historyczne jakich podejmuje się Total War. Może są tu jacyś fani tych serii, który z dobrej woli mnie do nich przekonają.
Ja również polecam EU IV i CK 2.
Jeśli chodzi o dokładność historyczną Total Warów to można ją skomentować tak: Ot taki miszmasz faktów i fikcji. Poprawne nazwy jednostek wymieszane z nierealnym sposobem walki, wymieszane z fikcyjnymi jednostkami itd. Są to fajne gry, ale w historii dość lekko osadzone. EU bije je na głowę pod tym względem.
Co wybrać jeśli chodzi o tą serię? Cóż Rome II to zabugowana chała. Więc pozostaje pierwsze Rome.
Empire jest niezły.
Napoleon jest bardzo fajny, ale troszkę różni się od innych części z tej serii. Na mapie strategicznej jest mniej czasu i gra jest mniej zorientowana na powolną rozbudowę państwa a raczej na osiąganie założonych celów w kampanii (zdobycie miast, pokonanie wrogich armii etc.).
Dobra, dzięki wam wszystkim. Zdecydowałem się na Europa Universalis IV.