Nigdy nie miałem internetu z oferty operatora kablowego. Stąd moje pytanie - rozumiem, że jest to inaczej dostarczane niż zwykły ADSL? Czy podpinane jest "na kabla", czy też dostanę jakiś modem? Rozumiem, że w takim wypadku nie muszę mieć routera z wbudowanym modemem?
A jak jest z danymi? W sensie że bez problemu otrzymam je na kartce, żebym mógł sobie skonfigurować router, czy wszystko musi się odbywać przez montera? :>
Nie podałeś nawet dostawcy więc jedyna słuszna odpowiedź na wszystkie Twoje pytania brzmi - to zależy.
Pewnie zależy od polityki firmy. Ja zarówno w przypadku Vectry jak i UPC używam swojego routera, a od nich mam tylko modem więc nie wiem jak to jest z dostarczanymi przez nich.
Do kablówek nie ma 'danych'. Monter przypisuje adres mac modemu do cmts'a (centrali), modem podczas synchronizacji pobiera z cmts'a plik konfiguracyjny w którym są informacje o twojej max. prędkości i tyle.
Dostajesz modem, podłączasz pod swój router, ustawiasz w routerze wan na dhcp i wsio.
W vectrze/multimedii dają modemy cisco epc3008 jak bierzesz sam net, w upc wciskają routery technicolora które podobną są badziewiami.
Multimedia.
Czyli rozumiem, że wystarczy najprostszy router bez modemu za kilkadziesiąt złotych i będzie śmigać? :)
Tak.
https://www.asus.com/pl/Networking/RTN12E/
https://www.asus.com/pl/Networking/RTN10P/
Który z tych modeli będzie waszym zdaniem lepszy i dlaczego? :)
Oczywiście, że ten pierwszy. Z prostej przyczyny ma lepszą specyfikacje i logika nakazuje sądzić, że kosztuje drożej.
Z własnego doświadczenia mogę Ci powiedzieć, że jak kupować router to już trochę lepszy(półśrodki są dla pedałów). Miałem trochę przypadków gdzie "Zbyszek" kupił najtańszy router z marketu, w domu 3 córki, jeden syn i do tego jeszcze miał osobny komp z żoną i raz, że to małe gówienko(aj marki tu są różne;P) muliło to miało słaby zasięg.
Ogólnie przez prawie rok w firmie informatycznej wszędzie wstawiamy tp-linki(wyjątkiem są niektóre, słabe linie ADSL tu trzeba D-link, bo tp linki potrafią się nie łączyć jak sam daleko od centrali). Owszem każdy sprzęt ma prawo się popsuć, ale ten tp-link robi to jakoś rzadziej.
W sumie to bardziej to widzę po switchach, tych padło tak więcej(mam tu na myśli te mniejsze - 5,10 portowe). Różnej marki, nawet Planet(która podobno uchodzi za dobrą), jednak przez 10 miesięcy nie zwalił się ani jeden tp-link.
Jako kompletny laik spytam - co jeszcze mogę sprawdzić w specyfikacji, oprócz zasięgu? Rozumiem, że lepsze są dwie słabsze anteny, niż jedna mocna? Ale co jeszcze?
To będzie router do małego mieszkania, nie potrzebuję nic wspaniałego. W domu mam D-Linka DIR-635, z trzema antenami, zasięg ma super. Ale i tak jest nieobeznany w tych kwestiach, więc zapewne nie wykorzystuję całego potencjału sprzętu. :)
dwie słabsze anteny, niż jedna mocna? Ale co jeszcze?
Niekoniecznie, zasięg wifi nie jest taki oczywisty i sprawa nie przestawia się logicznie.
Robię teraz sieć w hotelu i właściciele się zdziwili jak im powiedziałem, że jedno urządzenie z antenką 3db na 3 piętra to nie da rady i wolałbym kabel ciągnąć(na co się zgodzili bo jest łatwy dostęp do kanałów), co prawda router, który tam jest to Airllive N power - czyli taki, że jak mu wdupisz wielką antenę to po linii prostej zasięg będzie można liczyć w setkach metrów.
Ok, ale dosyć tego nudzenia.
Popatrz sobie, jaka liczba jest przy paśmie N. :D I na pierwszy rzut oka to. :P I czy musi być to koniecznie Asus?
Nic nie musi być. To będzie prosty sprzęt, więc wychodzę z założenia, że różnica będzie nieduża. :) W sensie że wybór nie będzie miał aż tak olbrzymiego znaczenia, bo nie odczuję różnicy.
Co do liczby - rozumiem, chociaż nie zwróciłem na to uwagi ze względu na fakt, że i tak raczej "trzycyfrowego" neta "cywilnie" nie ma sensu podpinać. Do tego w ogóle taki oferują? :>
Na co taki laik jak ja powinien zwracać uwagę oprócz anten, obsługiwanych standardów i szyfrowania? To zresztą wszędzie wygląda tak samo. :P
Dzięki!
Ja TP-Linka nie polecam, jak włączam PS3, na kablu to wszystkim zawiesza transmisję na Wi-Fi. Trzeba go zresetować, żeby znowu mogli się podłączyć.
Wszystko biorę pod uwagę. Mam nadzieję, że mój wybór to moich "prostackich" zastosowań wystarczy. Dziękówa panowie. :)
Jednak mam jeszcze jedno pytanie. Znalazłem ten sam router, ale z innym oznaczeniem - vD. Z tego, co zauważyłem, jest to jego odnowiona wersja, ma trochę mocniejsze anteny. Jest też opisana jako router xDSL. To oznacza, że ma wbudowany modem i może łączyć się także z internetem dostarczanym przez Orange czy Netię, czy jeszcze coś innego?
http://www.morele.net/router-asus-rt-n12vd-551093/
http://proline.pl/?p=ASUS+RT-N12VC
Jeszcze jeden vC, drugi vD... Już zgłupiałem kompletnie. :(