Cześć. Mam tutaj takie zdanie: Działamy na podstawie Art. 357^1 i 358^1 Kodeksu Cywilnego.
Mamy Pana J., który ma bezrobotną żonę (bez wykształcenia) i małe dziecko - jest w rodzinie jednym żywicielem. Wynajmuje lokal w Galerii B i płaci miesięczny czynsz we frankach szwajcarskich zgodnie z umową najmu podpisywaną na 2 lata (wiemy, że kurs złotego co do franka znacząco się zmienił). Umowa na czas określony, bez możliwości wczesnego jej rozwiązania.
Pan J. ostatnio przeżył bardzo przykrą sytuację - wypadek samochodowy, spowodowany nie z jego winy, który skutkował utratę zdolności do pracy na cały rok (wraz z rehabilitacją). On jest jedyną osobą, która może i umie prowadzić biznes w wynajmowanym lokalu.
Więc teraz musi jakoś wywiązać się z tej umowy najmu.
Wszystkie inne okoliczności i potrzebne informacje są umieszczone na zdjęciu, które wyślę później.
1. Znalezienie kolejnego najemcy
2. Rozłożenie długu na raty
3. Propozycja przewalutowania
4. Okres przejściowy, kiedy panują korzystniejsze warunki
5. Deklaracja spłaty długu
6. Chęć kontynuowania umowy
7. Zawieszenie umowy, a później płacenie do końca zgodnie z umową
8. Umorzenie długu +odsetki
a) Utrata mocy zarobkowej (rehabilitacja przez rok, wypadek nie z naszej winy)
b) Poszkodowany jedynym żywicielem
c) Gwałtowna zmiana wartości franka
d) Lokal całkowicie stracił przydatność
e) Brak środków finansowych
f) Zdolność do pozyskania dodatkowych środków finansowych jest znikoma
-opieka nad dziećmi
-brak wykształcenia
g) Brak zdolności kredytowej
I chodzi o to, że mam Najlepsze rozwiązania dla najemcy i Najlepsze rozwiązania dla wynajmującego: i na tej podstawie trzeba znalezc 2 rozwiazania dla najemcy i 2 dla wynajmujacego. Bardzo prosiłbym o pomoc !. Opisać to w kilku zdaniach, ale po dwa rozwiązania dla właśnie najemcy i wynajmującego.
UP
UP UP, ewentualnie po jednym przykladzie tez bedzie okej..
Najemca - powinien ogłosić upadłość. Wcześniej, jeżeli ma mieszkanie własnościowe powinien zrobić rozdzielność majątkową z żoną, na mieszkaniu ustanowić służebność dożywocia na żonę i dziecko i wpisać ją do KW. W ten sposób nie będzie chętnych na kupno jego mieszkania w postępowaniu upadłościowym. Powinien też pozwać zakład ubezpieczeń sprawcy wypadku o odszkodowanie i ewentualną rentę.
Wynajmujący (Galeria Handlowa) nic nie musi robić, umowę mają tak skonstruowaną, że wydymają pana J. na gładko, jeśli ten nie zastosuje się do powyższego. Na pewno umowa najmu jest w formie aktu notarialnego z 777 kpc odnośnie kar umownych.