Didżej lub DJ, dyskdżokej (ang. Disc Jockey – Dee Jay) – osoba zajmująca się dobieraniem oraz odtwarzaniem i miksowaniem muzyki na żywo, w celu rozbawienia publiczności. DJ najczęściej stara się stworzyć płynność muzyczną w swoim występie, łącząc ze sobą różne utwory muzyczne, a nawet dodając efekty dźwiękowe, sample, utwory typu acapella. DJe turntabliści posługują sie także skreczem.
MIDI skrót od Musical Instrument Digital Interface – system (interfejs, oprogramowanie i zestaw komend) służący do przekazywania informacji pomiędzy elektronicznymi instrumentami muzycznymi.
Przydatne strony:
www.ftb.pl
www.djshop.pl
www.itunes.com
www.beatport.com
http://www.djmag.pl/
Wątek dopiero co powstaję więc proszę o dalsze uwagii dotyczące wstępniaka.Zapraszam do dyskusji:)
Co myślicie o Pioneer djm600??Gdyż zastanawiam się nad jego kupnem
DJ nie zawsze produkuje muzykę tak jak producent, więc powinno się zmienić tytuł :p Proponuje "DJing i Produkcja muzyki". Można też dodać listę stałych bywalców z linkami do myspace'ów itp. Przydałby się też regulamin, w którym koniecznie znalazłby się punkt: "Nie krytykujemy nikogo ze względu na gatunek muzyczny, jaki tworzy". Chociaż to się wydaje logiczne..
Ja na razie się niczym nie pochwalę, bo jestem zbyt krytycznie nastawiony do swojej twórczości i udostępnię coś dopiero wtedy, gdy uznam, że mi się podoba.
Ok wszystko zrobię tylko w następnej części lub jutro jak wykupię abonament.Ja także narazie nie mam zbyt bogatej twórczości gdyż skupiam się na tworzeniu setów:))
szkoda , że temat nie żyje : )
ja mam takie pytanie czy sama klawiatura sterująca starczy, żeby pograć sobie na żywo? tzn żeby nie było opóźnień? czy trzeba dokupić jakaś droga karte zewnętrzna (mam laptopa z karta zintegrowana)
O jaki temat. ;]
Salado >>> Ale jaka "klawiatura sterująca"?
O czym Ty niby?
Chodzi Tobie o klawiaturę polifoniczną midi czy didżejski kontroler?
To pierwsze cholernie przydatne przy produkcji muzyki, obsługa DAWów wszelakich, syntezatorów i innych VSTi wygodna wtedy jak cholera.
To drugie też przydatne i jeśli mówiąc "granie na żywo" masz na myśli klub, to o ile takowy sam nie posiada odpowiedniego miksera/kontrolera, no to wiadome że nie da rady zbytnio grać obsługując się tylko laptopem. Nie te czasy, bo pamiętam imprezy z graniem na żywo nawet z Amigi. ;)
[7] Z samym kontrolerem i kartą też się da coś zagrać na żywo. Obejrzyj sobie występy np. Daedelusa.
Klawiatura sterująca nie koniecznie musi być syntezatorem z wyjściem midi. Są klawiatury sterujące, które same z siebie nie wydają żadnego dźwięku i przystosowane są jedynie do pracy z komputerem. np Akai Lpk czy CME M-Key
Gmp3 >>> Przecież napisałem dokładnie do czego służy klawiatura midi i bynajmniej nie do "bycia syntezatorem" a do jego obsługi. Na screenie masz syntezator i teraz powiedz czy lepiej go się obsługuje edytorem klawiatury, klawiaturą komputera czy jednak klawiaturą midi? I o to mi chodziło szerloku, a nie o "klawiaturę nie wydającą żadnego dźwięku samą przez się". ;)
Pewnie że można grać nawet i mając tylko organki w łapach.
Jednak do wygody grania jako DJ, kontroler lub mikser jest niezbędny tak samo jak jakieś źródło dźwięku, które ułatwia manipulację utworem. W praktyce wystarczy nawet jakiś koślawy behringer BCD za 200zł i laptop z wgranym nawet Virtual DJ'em...
Mówiąc syntezator miałem na myśli urządzenie tego typu ->
A takie urządzenie zazwyczaj można podczepić do komputera poprzez midi i wtedy służy za klawiaturę sterującą.
Zresztą jak inaczej według ciebie klawiatura midi może być polifoniczna? Skoro sam piszesz, że jest jedynie do obsługi VSTi?