Cześć!
Jestem tego rocznym maturzystą i zastanawiam się nad wyborem tematu:
"Piłka nożna jako inspiracja dla literatury i filmu. Zanalizuj podane przykłady". Piłka nożna jest dla mnie czymś bardzo ważnym ,czymś co mnie interesuje i o czym mógł bym wiele opowiedzieć. Problem jednak ,że na internecie nie ma jakichkolwiek wskazówek na temat jakich książek i filmów mógłbym użyć (inne tematy mają gotowe prace na internecie :P) oraz jakiegoś naprowadzenia i wskazówek jak napisać pracę ,żeby komisja nie odesłała mnie bez punktów i stwierdziła ,że praca nie jest na temat. Czy macie może jakieś pomysły na czym głównie skupić swoją pracę ? Z góry dzięki za wszystkie pomysły i wskazówki :)
@kubolinho12
Dzięki :) aczkolwiek niestety nie mogę nic wygooglować na ten temat, może źle szukam ?
Możesz napisać, że wielu piłkarzy wydaje swoje biografie. Wybierz jedną z nich i opisz. Bardzo ciekawa jest książka o Andrzeju Iwanie.
Z filmów możesz wybrać Victory z Kazimierzem Deyną.
Możesz napisać, że wielu piłkarzy wydaje swoje biografie.
No i matura byłaby oblana. Biografia napisana przez piłkarza nie zalicza się do "literatury".
W ogóle jestem bardzo ciekawy, kto taki temat na liście umieścił. :)
@Bukary
Wielkie dzięki właśnie takich informacji potrzebuję :)
Któryś z uczniów dodał ,a ten został zaakceptowany przez dykcję. Ja dodałem inny temat związany z piłką nożną ,ale ten niestety został nie przyjęty :(
Biografia napisana przez piłkarza nie zalicza się do "literatury".
Nie znam piłkarza który napisał swoją biografię więc te książki może brać śmiało.
Czy taka biografia nie nazywa się czasem "autobiografią" ?
@kubinho12 -> już znalazłem dzięki :)
Czekaj, bo czegoś nie rozumiem. Jesteś tegorocznym maturzystą - chodzi Ci o rok szkolny i maturę będziesz pisał w maju 2015? Jeżeli tak, to zdajesz sobie sprawę, że ustna matura z języka polskiego będzie wyglądać teraz zupełnie inaczej? Powraca system ze starych matur, gdzie losowało się pytania, na które później trzeba odpowiedzieć.
Thermometrr ---> Jeżeli Gersiak uczy się w liceum 4-letnim, to ma jeszcze "starą" maturę.
@Thermometrr jestem tegorocznym maturzystą i będę pisał jeszcze tą "starą"
Okej, tego nie wiedziałem. W takim razie nic tu po mnie i życzę powodzenia!
JohnsonJohnson ---> Nie wiem, czy żartujesz, czy też mówisz poważnie, ale żadne piłkarskie biografie czy autobiografie nie są "literaturą" w rozumieniu maturalnym.
Gersiak, masz prezent ode mnie (bo przeczytanie dobrej książki może ci kiedyś wyjdzie na dobre):
http://wyborcza.pl/1,75475,11645708,Pilch__Pilka_nozna_to_metafora_bitwy.html
(wywiad z Pilchem nada się do bibliografii przedmiotowej)
Ryszard Kapuściński, Wojna futbolowa
Paweł Huelle, Weiser Dawidek
Jerzy Pilch, Bezpowrotnie utracona leworęczność
Marek Bieńczyk, Książka twarzy (np. rozdział Twarz Benhakkera czy część Sportiva)
Mirosław Olędzki, Futbolistka
Jacek Podsiadło, Czerwona kartka dla Sprężyny
Eseje z powyższej listy zaliczają się do "literatury".
Thermometrr ---> Jeżeli Gersiak uczy się w liceum 4-letnim, to ma jeszcze "starą" maturę.
@Thermometrr jestem tegorocznym maturzystą i będę pisał jeszcze tą "starą"
@Bukary wielkie dzięki w takim razie biografie odpadają. Wielkie dzięki za materiały. Na pewno wszystko przeglądnę. Mam jeszcze pytanie bo posiadam w domu książkę :
"Futbol obnażony" http://www.empik.com/futbol-obnazony-szpieg-w-szatni-premier-league-anonim,p1093452578,ksiazka-p
niestety przeczytałem dopiero 30 stron gdyż brakuje czasu. Czy myślisz ,że ona też by się przydała do prezentacji ? Dodam też ,że przeczytałem też książki : "Ronaldo Obsesja Doskonałości" oraz "Messi. Chłopiec, który zawsze się spóźniał (a dziś jest pierwszy)". Czy one też się mogą przydać ?
ale żadne piłkarskie biografie czy autobiografie nie są "literaturą" w rozumieniu maturalnym
To czym jest literatura w rozumieniu maturalnym?
Gersiak --->
Po pierwsze, ta książka raczej nie nadaje się do literatury przedmiotowej. Trudno ją chyba nawet zaliczyć do literatury faktu czy literackiej publicystyki.
Po drugie, jeśli ci się wydaje, że prezentując przed komisją taki temat, będziesz gadał o Ronaldo czy Rooneyu, mylisz się. Masz gadać o tekstach kultury i o wykorzystaniu (funkcje w tekście!) motywu futbolowego w literaturze.
Okej w takim razie te książki odpadają. Myślisz ,że na początku lepiej zrobić jakiś plan prezentacji i wstępnie określić jak ma wyglądać czy po prostu przeczytać książki oraz oglądnąć filmy które mogą się przydać ?
JonsonJonson --->
Literatura to "dział piśmiennictwa obejmujący utwory, w których dominuje funkcja estetyczna, w przeciwieństwie do typów wypowiedzi o charakterze informacyjnym, dydaktycznym, naukowym, publicystycznym itp."
(cyt. za: Słownik terminów literackich, Wrocław 2000, s. 285).
Gersiak ---> Najpierw gromadzisz materiał (teksty kultury) i zapoznajesz się z nim, a potem układasz plan swojego wystąpienia. Odwrotna kolejność pozbawiona byłaby jakiejkolwiek logiki, ponieważ to, co mówisz, ma być wynikiem wnikliwej analizy i interpretacji zgromadzonych materiałów.
Najpierw oglądasz film, a potem o nim dyskutujesz. A nie na odwrót.
@Bukary super teraz mam więcej informacji na ten temat. Tak w ogóle to zastanawiałem się nad zmianą tematu i w sumie dalej się trochę waham ,bo nie wiem czy podołam samemu bez pomocy internetów :) Czy mógł byś jeszcze tylko napisać cokolwiek o tym co powinna zawierać prezentacja? tzn jak ją podzielić, o czym najlepiej mówić i jak to jakoś scalić w jedność ?
Trzy rady:
1. Przeczytaj dokładnie i ze zrozumieniem wszystko, co dasz do bibliografii.
2. Nie streszczaj tekstów czy filmów.
3. Zastanów się, czemu służy wprowadzenie motywu futbolowego do każdego z wybranych przez ciebie tekstów kultury. Jaką funkcję pełni ten futbol w tekście? Jak wiąże się z wymową dzieła? Uwydatnia jakiś problem? Demaskuje jakąś wadę (zaletę) człowieka? Pozwala zdiagnozować jakiś element rzeczywistości? Pokazuje prawdziwą naturę ludzi? Jest metaforą ludzkiego życia? Etc.
:)
Super ,wielkie dzięki :) gdybyś miał jeszcze (lub ktoś inny oczywiście) jakieś rady, propozycje to pisz ,będę wdzięczny :)
Ja na pewno bym wrzucil "Hooligans", bo to film, ktory zmienil we mnie na cale zycie postrzeganie kibicow pilkarskich. Pokazuje, ze dla nich to nie jest tylko nawalanka, ale cos wiecej. To przywiazanie do miejsca, do ktorego naleza, do klubu pilkarskiego, na mecze chodza od wielu lat. Poza stadionem widac, ze prowadza normalne zycie, jest to dla nich odskocznia, swego rodzaju inny swiat. Identyfikujac sie z klubem/dzielnica/miastem etc. staja na drugim biegunie globalnych turystow, w znaczeniu ludzi ktorzy przeprowadzke traktuja jako nowe ciekawe doswiadczenie i nie moga usiedziec dlugo w jednym miejscu. No i sam koniec, gdzie pokazane jest, ze to wszystko cechuje jednak przyjazn, a nie tylko przywiazanie, a prywatne porachunki moga to latwo zniszczyc. Glowny bohater wynosi z historii wazna lekcje - o swoje sprawy trzeba dbac, niewazne kto zalazl ci za skore, bo moze sie okazac, ze to on zaczal do niewlasciwej osoby. Tak, uwielbiam ten film. Oczywiscie pierwsza czesc.
Mozesz jeszcze obejrzec "United" z 2011 roku, ale tam wnioski musisz wyciagnac juz sam, bo to zupelnie o czym innym jest.
Na pewno nie opowiadaj o czym jest film. Mozesz podac przyklady np, jak glowny bohater idzie na trening pilkarski dla dzieci, bo to fajna scena. Jesli dodatkowo wrzucisz to w jakas rame, to mysle ze juz masz gotowa prezentacje
Gersiak ---> Rady za darmo się w tym miejscu kończą. ;) Od osób w tym wątku dostałeś niemal gotową bibliografię (koszt na rynku: ok. 50-100 zł). :)
Teraz pokaż, że pasuje do ciebie miano "dojrzałego" człowieka i weź się za robotę, żeby zdać egzamin dojrzałości.
Pratchett "Unseen Academicals" po polsku bodaj "Niewidoczni akademicy", o piłce satyrycznie.
Wspominał ktoś o filmie "Podkręć jak Beckham"? Lubię go nawet...
http: //www.filmweb.pl/film/Podkr%C4%99%C4%87+jak+Beckham-2002-34857
Dzięki wszystkim, myślę jeszcze nad tym czy aby nie skupić się głównie na kibicach. Jest o tym wiele filmów książek. Nie wiem jednak ,czy będę mógł pisać tylko i wyłącznie o kibicach mając taki temat. Co sądzicie ?
Gersiaku, chyba nie do końca zrozumiałeś to, co pisałem: zdajesz maturę z języka polskiego (literatury), a nie ze sportu czy socjologii. Masz analizować i interpretować teksty kultury.