Zadzwoniono do rodziców z TP/Orange i zaproponowano opcję wymienioną w tytule. Niestety wiąże się to ze zmianą sygnału ze standardu ADSL na VDSL (z tego co zrozumiałem konsultanta, chodzi o transmisję światłowodami, stąd pewnie fiber) i zmianą sprzętu. Niespecjalnie mnie to cieszy, zwłaszcza że rodzicom zmieniałem router ok. 2 miesięcy temu, dokupiłem też access point (dom ma kilka pięter) i faktycznie dość fajnie im to działa, ale faktycznie prędkość już nie wystarcza (mama lubi oglądać filmy na serwisach on-line), zwłaszcza jak brat także włączy komputer. Firma zaproponowała jakiś router za 59,90 firmy Sagemcom i twierdzi, że ma on zasięg rzędu 80m, stąd AP nie powinien być już potrzebny. Dodatkowo proponowano także telefonię internetową (telefon na USB podłączony do routera), a jakieś nowe urządzenie ma być zamontowane na linii telefonicznej. Moje pytanie - czy ktoś z Was korzysta z tej usługi i czy warto jest zainwestować w ich sprzęt? Działa to bez zarzutu? No i czy ktoś jest w stanie powiedzieć coś o telefonii internetowej. Opinie w sieci są różne, ale w większości pochodzą sprzed kilku miesięcy.
W kwestii lacza nie pomoge, bo nie korzystalem, jezeli natomiast chodzi o sprzet ktory posiadasz to na 99% mozesz go wykorzystac, przestawiajac jedynie aktualny router w most sieciowy pomiedzy otrzymanym od nich routerem (ktory na 99% nie ma takiego dobrego zasiegu jak deklaruja i jest takim samym gownem jak livebox), a twoja obecna siecia.
Mam neo 40 właśnie z tym routerem do wyboru jest jeszcze router DGT (ponoć lepszy), ja na sagema w sumie nie narzekam, działać - działa, nie zawiesza się i nie zrywa połączeń. Choć sam interfejs tego routera to wg mnie porażka.
W miejsce starego gniazdka montowany jest splitter do którego podłączany jest router. Jeżeli chodzi o neofon to jak
dla mnie to trochę lipa, działa tylko gdy jest internet, można podłączyć stary analogowy telefon nie trzeba kupować nowego a podłącza się go do routera.
Qrko - fajna opcja, w sumie o tym nie pomyślałem, mam nadzieję że jest to możliwe na ich sprzęcie. Nie będzie problemu z tym, że router jest w standardzie ADSL i w jakiś sposób nie "zmniejszy" tej prędkości? Co do zasięgu - różnica między najdalszym względem routera komputerem mamy, a routerem właśnie to 1 piętro, a w lini prostej ok. 10m pewnie, na drodze dwie ściany i dodatkowy AP bardzo jej pomógł. Stąd 80m brzmi trochę jak bajka, na takim zasięgu to połowa sąsiadów widziała by tę sieć..
Gruby Misiek - też czytałem o routerze firmy DGT, konsultant nie przedstawił tej opcji (rozmawiała mama), ma dzwonić jutro, dopytam i o to. Boję się właśnie o "user friendly" nowego routera, bo o ile z użytkową obsługą komputera problemów nie mam i jakąś tam podstawową wiedzę mam, to nie ukrywam że automatyczne kreatory sieci w dzisiejszych routerach bardzo ułatwiają mi życie :). Jeszcze jedno pytanie - jak u Ciebie z prędkością? Na forach internetowych można przeczytać, że ludzie mają 40mbps, ale zdażają się osoby, u których wszystko zatrzymuje się na ~25.
Naturalnie każda kolejna opinia mile widziana, szczególnie użytkowników.
To sie nazywa fiber bo niby jest tak szybkie jak swiatlowod, ale swiatlowod to nie jest, po prostu fiber lepiej brzmi
persik_ -> mam pełną synchronizację na 40mb, ale z racji tego, że łączę się tylko przez wifi to prędkość średnio wychodzi ok 14 do max 20 mb/s (5 urządzeń wszystkie w standardzie N) a widoczność między routerem a innymi urządzeniami nie przekracza 5m bez żadnych przeszkód po drodze - niestety takie są uroki łączenia się przez wifi. Jeżeli chodzi o kreator konfiguracji w tym sagemcom'ie to jest i jest bardzo prosty w obsłudze, mi chodziło właśnie o te bardziej zaawansowane opcje dlatego pisałem, że trochę porażka.
Ok, czyli w sumie tak jak się spodziewałem, cuda się nie zdarzają. Ponowię w takim razie kwestię połączenia - router VDSL - router ADSL - Access Point. Czy sieć generowana przez Access Point będzie miała przepustowość rzędu kilkunastu mbps, czy ograniczenia będą większe?