Szukam laptopa dla przyszłego architekta (studenta). Budżet: ok. 3000-3500 zł. Podejrzewam, że istotna jest wielkość ekranu (minimum 17 cali) i szybkość pracy z aplikacjami CAD. Co polecacie? Na co powinienem zwrócić uwagę? Będę wdzięczny za wszelkie rady i propozycje.
Czy któryś z tych modeli się nada? Co jest ważniejsze w przypadku pracy w CAD-ach etc.: procesor, ilość pamięci operacyjnej czy pamięci na karcie graficznej? A może dysk SSD?
http://www.komputronik.pl/product/269582/Elektronika/Laptopy_Tablety/Lenovo_Z70_80_80FG009FPB_.html
http://www.komputronik.pl/product/260145/Elektronika/Laptopy_Tablety/ASUS_X751LK_T4007H_12GB.html
http://www.komputronik.pl/product/260146/Elektronika/Laptopy_Tablety/ASUS_X751LK_T4007H_240GB.html
MSI GE70 2PC(Apache)-495XPL
Procesor: Intel® Core™ i5 2.6 GHz
RAM: 8 GB
Grafika: GeForce GTX 850M DirectX 11 2 GB
Dysk twardy: 1 TB
Zintegrowana grafika: Intel HD 4600
Matryca: matowa 17.3 cala
Kiedyś zadałem podobne pytanie na forum i uzyskałem parę cennych informacji. Podejrzewam, że chodzi Ci o pracę nie tylko w AutoCAD, ale również renderowanie chociażby w ArchiCAD lub Cinema4D. Do tego typu programów najważniejsze są dobry procesor i duuuża ilość ramu. Karta graficzna i dysk ponoć nie mają tutaj wpływu. Co do przekątnej ekranu, to już indywidualna sprawa. Moim zdaniem lepiej mieć laptop mobilny i w razie potrzeby podpinać pod monitor, niż chodzić z dużym, ciężkim i nieporęcznym sprzętem. Ale to już zależy od trybu pracy. Mam nadzieję, że pomogłem. ;]
Imo przedewszystkim ram, im wiecej tym wiekszy komfort pracy.
1up ---> Dzięki za konkretną odpowiedź.
Jeśli RAM i procesor są najważniejsze, to te propozycje są chyba dobre?
Bukary
Z całej tej listy zastanawiałbym się(osobiście raczej wziąłbym drugą opcję) tej dwójce:
http://www.komputronik.pl/product/272962/Elektronika/Laptopy_Tablety/Lenovo_Z70_80_80FG0098PB_16GB.html
http://www.komputronik.pl/product/275993/Elektronika/Laptopy_Tablety/Lenovo_Z70_80_80FG0098PB_240GB_SSD_8GB.html
Czemu "dwójka" - bo ma SSD - dużo lepszy komfort pracy, ale czemu "raczej"? Po prostu 240GB jako jeden dysk na którym wszystko upchamy nie jest zbyt duży. Inna spraw to co to za SSD
Procek i RAM to podstawa - w przypadku laptopów obowiązkowo i7(bo 4 dzenie)+min. 8GB RAM(im więcej tym lepiej - 16tka jest optymalna)
Co do cen - proponowałbym allegro. W serwisie aukcyjnym nie ma aż takiej dużej marży przez co laptopy wychodzą dość tanio i tak jeden model w bardzo znanym sklepie może kosztować X, a u sprzedawcy na allegro cena będzie o 500zł niższa.
Na grafikach przeznaczonych do codziennego użytku nie zauważysz zbyt wielkiej różnicy pomiędzy wysoką a średnią półką dlatego nie zwracaj na to uwagi, ale już karty przeznaczone do stacji roboczych(Quadro/AMD FP), które są po to stworzone by dać maksimum wydajności, robią co do nich należy - jednak zabawa w tak drogie karty dopiero gdy student będzie się zajmował architektura na poważnie.
edit.
Poprawka - nie wiem co oglądałem, ale dałbym sobie głowę uciąć, że w drugim linku widziałem 16GB RAM :/
Pierwszy link to ten sam który jest u Ciebie drugi i tego bym polecił.
1. ram mozna dolozyc pozniej, 16GB to praktycznie wystarczajaca wielkosc do wiekszosci zastosowan projektowych, tak naprawde 8GB to minimum przy ktorym da sie pracowac.
2. Wielkosc ekranu ma mniejsze znaczenie gdy uzywa sie laptopa w setupie "dla projektanta" czyli z monitorem dodatkowym, a tylko przeszkadza w noszeniu.
3. i7 to jedyny wybor w przypadku aplikacji do modelowania/renderowania/wizualizacji
4. Karta graficzna ma znaczenie w przypadku operacji nia wspomaganych procesorem czyli renderowanie GPU - VrayRT, Cycles, FurryBall, Iray, Octane. Warto wziac pod uwage rowniez realtime renderery jak na przyklad UnrealEngine ktory jest rowniez stosowany w architekturze. Tutaj wybor jest prosty - NVidia. Mocno skomplikowane sceny z duza iloscia geometrii/vertexow/poly (co czesto sie zdarza w architekturze) duzo szybciej odswiezaja sie na mocnych kartach grafiki.
5. Nie zastanawiaj sie nawet nad kartami "pro" quadro/fire, nie ma sensu, legendy o ich wydajnosci sa mocno podkolorowane, z reguly roznice funkcjonalne sa na poziomie sterownikow, typu dodatkowe opcje wyswietlania itp. Wydajnosc jest praktycznie taka sama. (Najmocniejszy Quadro 6000 to funkcjonalnie gpu GF780Ti)
W pracy mam setki laptopów i ludzi pracujących na nich w Autocadzie i Bricscadzie.
Ja osobiście polecam laptopy z kartami NV Quadro - znaczna roznica miedzy nimi a laptopami ze zwyklymi kartami szczegolnie w Autocadzie.
Dziękuję wszystkim za rady! A więc biorąc pod uwagę budżet, czyli ok. 3500 zł, jaki model ostatecznie polecacie?