Kilkanaście lat temu komputery PC miały przycisk Turbo. Wielu myślało, że przyspieszy on działanie komputera, ale w...
Większego idiotyzmu nie czytałem.... 90% wszechwiedzących na redditach itp nawet nie dotknęło tych komputerów a "wiedzą". Przycisk turbo był podłączony do "switcha" na płytach głównych który służył do fizycznego przełączenia taktowania zegara procesora. I chyba tylko u geniuszy, którzy podłączali go odwrotnie niż miał być podłączony, przyciśnięcie przycisku powodowało "spowolnienie" zegara.
Naprawdę Lem miał rację co do internetu i idiotów....
Zgadzam się z przedmówcą, miałem taki komputer i przycisk TURBO przetaktowywal procesor w górę. Chyba tylko idiota mógł napisać taki artykuł na podstawie tego że ktoś kiedyś raz przypadkowo podłączył sobie ten przycisk na odwrót.
Pamiętam przy moim pierwszym komputerze jak odkryłem dlaczego moja 486 działa z 66Mh a nie 100Mh. Przycisk turbo był odpięty od płyty głównej. Przycisk ten po prawidłowym podłączeniu przyspieszał procesor po wciśnięciu. Chociaż celem jego istnienia była możliwość spowolnienia to jednak jego włączenie służyło do przyspieszenia.
I już się posypały opinie ekspertów, które są gówno warte :)
Ten fragment z Wikipedii właśnie zdaje się potwierdzać to, co piszą ludzie w komentarzach. "Disengaging turbo mode slows the system down". Disengaging. Wyłączenie trybu turbo spowalnia system.
Jeśli logika jest taka, że tryb turbo jest domyślnie włączony i dopiero wciśnięcie guzika go wyłącza, i dlatego jest to mylące, to na załączonym screenie nie ma o tym mowy (i artykuł też nie opisuje tego w ten sposób).
>> Czy przycisk "turbo" zawsze przyspieszał?
Nazwa "turbo" mogła być myląca, ponieważ w większości przypadków aktywacja trybu "turbo" oznaczała pracę z pełną prędkością, a jego dezaktywacja (tryb "non-turbo") powodowała spowolnienie. Niektóre firmy stosowały "odwróconą logikę", gdzie tryb domyślny był wolniejszy, a naciśnięcie przycisku "turbo" powodowało przyspieszenie.<<
A kilkanaście lat temu były lata osiemdziesiąte? :D
Przycisk Turbo powstał w celu zachowania kompatybilności, ale dział zgodnie z nazwą - po wciśnięciu przyspieszał komputer.
Tak jak przedmówcy pamiętam to z autopsji, a nie z wpisu anonima na wikipedii.
Nawet na zakaczonym zdjeciu przycisk turbo jest wcisniety, co powoduje ze komp dziala z czestotliwoscia 66MHz. Jego wycisniecie (czyli wylaczenie) powodowalo przejscie pracy procka na 33MHz. Czyli turobo przyspieszalo kompa. Ale to co pisalo wiki q sumie tez jest prawda i ma sens poniewaz domyslnie jak sie kompa kupowalo to mialy one zalaczony przycisk turob (chyba ze sprzedawca wczesniej sie nim bawil) wiec z tego punktu widzenia nacisniecie tego przycisku spowodowalo spowolnienie kompa.
Artykuł w sumie rozbija się nie o to, czy przycisk przyspieszał, czy spowalniał, a o to po co go zaczęto montować.
Niezupełnie, jedną z myśli przewodnich artykułu jest to, że przycisk działał odwrotnie niż sugeruje nazwa, jest to nawet w tytule.
Autor Krystian ,coś poczytał ale nie ma pojęcia jak działało CPU zwłaszcza w przedziale SX/DX , turbo przycisk jaki mieliśmy zawsze włączony w domu działał poprawnie ,wystarczyło zgodnie z instrukcją poprawnie ustawić bios w komputerze , jaki był normalny w tamtych czasach czyli dawał pole do konfiguracji i jej utrzymania nie jak UEFI , przy istniejących testach widać było wzrost wydajności , a bez turbo działały poprawnie starsze zwłaszcza gry, Zresztą inny temat że pisano aplikacji z ich optymalizacja ,nie jak dzisiaj składana z klocków modułów. Więc turbo to nie spowolnienie Komputera w czasach początków PC. dodam że zaczynałem przygodę z Atari 1024 FM .
Cóż za bełkot...
Przycisk Turbo zmieniał taktowanie, i tak podwyższał je..
A wiem, bo po po prostu złożyłem dziesiątki kompów w tym czasie. :-) a dziś szefuje zespołowi IT i dalej czasem popełnię maszynę. ;-)
nie pisz artów na podstawie komentarzy..
Co za odklejka... okres sprzed 30-40 lat określać jako kilkanaście!!!
Przycisk "TURBO" wcale nie służył do podkręcania PC!!! On służył do jego zwalniania celem zachowania poprawnego działania starszych aplikacji podanych na 16Mhz CPU. takue jak 286 czy 386SX. Wersja 386 DX miała 33Mhz a od AND nawet 40Mhz i starsze programy działały za szybko. Z pomocą przychodził ów przycisk i zwalniał CPU. To były lata 80 i sam początek 90. Zaraz były 486DX-DX4 i wszelkie Frankenstein Pentiumopodobne, a tam turbo już nie było.
Przycisk turbo sluzyl do spowalniania komputera. Byly dwa tryby pracy: low i high. W trybie high procesor dzialal na standardowej dla danego modelu czestotliwosci. Trybu low uzywalo sie do obnizenia taktowania procesora w razie problemow z kompatybilnoscia starszego oprogramowania. W tamtym czasie nie istnialo komercyjne przetaktowywanie. Zreszta nawet dzis powoduje to utrate gwarancji. Przycisk turbo zniknal, a zamiast przestawiania zworek na plycie glownej ustawiamy mnozniki w biosie. Powyzsze komentarze to idealny przyklad na to, ile osob ma problem z czytaniem ze zrozumieniem i logicznym mysleniem. Nawet jesli ktos nie pamieta tych czasow lub nie ma wiedzy na ten temat, to sprawdzenie tego w sieci jest kwestia kilku minut. Ba, nawet sztuczna inteligencja udziela poprawnej odpowiedzi :p
...a najzabawniejsze są te logiczne wywody. Najpierw, że przycisk służył do wstecznej kompatybilności, a na koniec we wniosku, że jednak służył do przyspieszania 100 megahercowego procka do... 100 megahercow
Zaczynałem od 8mhz 80286, i to prawda przycisk turbo zwiększał predkosc zegara zwykle dwukrotnie i faktycznie przy wtedy juz kultowych grach trzeba było wycisnąć przycisk, np ptomb, z turbo gra była za szybką ale mówimy tu o 33 i spowolnieniu do 16mhz, potem praktycznie się nie używało do czasu gdy komputery 80486 osiągnęły 166mhz i wtedy znowu przy Pascalu trzeba było spowolnić a potem ktos szybko napisał aplikacje i na mmxach też aplikacje Pascala nie wywalały błędu bodajże dzielenia przez zero...nie pamiętam dokładnie, pamiętam za to, że po wymianie plyty z procesorem do 80386 były procesory wlutowane dobiero 386dx mial podstawkę trzeba było zworkami ustawić inne wartosci zegara, później przy 80486 wycofano się z ustawien cyfrowych i zostalo Hi/Lo...